Na Nikiszowcu otwiera się nowa restauracja. Takiej kuchni w Katowicach jeszcze nie było!

Nowa restauracja szykuje się na katowickim osiedlu Nikiszowiec! W dawnym barze Zygzak przy ulicy Zamkowej będzie lokal z kuchnią, która - choć nam bliska - w Katowicach jeszcze nie występuje. Zobaczcie.

Winiarnia i restauracja Vihorlatka - taki szyld już widnieje na niskim budynku przy ulicy Zamkowej na osiedlu Nikiszowiec. Choć ortodoksi powiedzą, że to już poza osiedlem, to to dosłownie dwa kroki od skweru Zillmannów.

Restauracja Vihorlatka z kuchnią słowacką powstaje na Nikiszowcu

Przy ulicy Zamkowej 2c, w miejscu, gdzie kiedyś z powodzeniem działał (i to od 7 rano!) drink bar ZYG-ZAK, powstaje restauracja z kuchnią słowacką i słowackim winem i piwem. Plus - będzie tu można kupić słowackie produkty spożywcze, jak m.in. wędliny czy sery.

To biznes Grzegorza Kulawiaka, z pochodzenia katowiczanina, który od kilku lat mieszka na Słowacji (jego żona jest Słowaczką) i tam prowadzi firmę Małokarpackie Winnice, zajmującą się produkcją win.

- Przewidujemy, że otwarcie Vihorlatki odbędzie się w czerwcu - mówi Grzegorz. - Teraz trwa remont, i jak to zwykle z remontami bywa, napotkaliśmy różne niespodzianki po drodze - dodaje.

Nazwa Vihorlatka nie tylko kojarzy się ze Słowacją, ale i z produkcją wina, bo to słowo oznacza gatunek winogron, z których się robi wino.

Będą tu słowackie potrawy, ale i wino oraz piwo

Restauracja ma specjalizować się w daniach kuchni słowackiej. Będą więc zupa czosnkowa, gulasz, knedle, bryndzowe haluszki, swieczkowa - wołowe mięso z sosem warzywnym i knedlem. Do picia - słowackie wina (nie tylko z winnicy Grzegorza), również lane oraz piwo kraftowe Urpiner z Bańskiej Bystrzycy - mało znane w Polsce.

Restauracja ma być czynna od rana do wieczora, więc będzie tu można zjeść i śniadanie, i obiad, i kolację oraz wyskoczyć na kawę i coś słodkiego.

Lokal w środku ma mieć około 30 miejsc siedzących, ale będzie też taras z ogródkiem (w przyszłości - całorocznym, ogrzewanym) oraz miejsca pod parasolami na zewnątrz. Właściciel zachowa mural na ścianie zewnętrznej lokalu, przedstawiający śląskie sceny, m.in. rodzinę górniczą czy pociąg z urobkiem.

Na osiedlu Nikiszowiec działają z powodzeniem trzy lokale gastronomiczne - duża restauracja Śląska Prohibicja, bistro Maola oraz kawiarnia i bistro w jednym - Byfyj.

Sheikh falafel katowice 3maja 14

Może Cię zainteresować:

Baklawa, falafele, oliwki w wielkiej liczbie i różnorodności. Delikatesy marokańskie Sheikh Falafel otwarto w centrum Katowic

Autor: Katarzyna Pachelska

30/03/2023

Wolni ludzie katowice 4

Może Cię zainteresować:

Kąsek Kuby w sercu Katowic. Lokal z rumem Wolni Ludzie otwiera się 29 marca na rogu Mariackiej i Mielęckiego. MENU, CENY

Autor: Katarzyna Pachelska

28/03/2023

Ofka Piechniczek

Może Cię zainteresować:

Ofka Piechniczek: Śląska Prohibicja powstała na Nikiszowcu, bo 5 lat temu uwierzyliśmy w potencjał tego osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

19/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon