Jesień w katowickich parkach i w rezerwacie zachwyca kolorami. Zobaczcie zdjęcia i korzystajcie ze złotej polskiej jesieni

Jesień zrobiła nam w tym roku niespodziankę i postanowiła udawać lato. Jeszcze na początku października katowickie parki i lasy były zielone. Kolory przyszły dopiero niedawno. A w Katowicach mamy gdzie odpoczywać w kojącym towarzystwie przyrody. Zobaczcie nasze zdjęcia z katowickich parków, skwerów i rezerwatu przyrody.

Ten, kto zdecydował się na urlop we wrześniu i na początku października, wygrał los na loterii, bo tak ciepłego początku jesieni w Polsce dawno nie było. Ale wcale nie trzeba brać wolnego, by skorzystać z uroków jesieni. Wszak w Katowicach nie brakuje parków, zielonych skwerów i placów czy lasów. Nasze miasto jest jedynym z najbardziej zielonych w Polsce. Ponad 42 proc. powierzchni Katowic zajmują lasy, w tym dwa rezerwaty przyrody: Las Murckowski i Ochojec.

W Lesie Murckowskim właśnie jesień jest najpiękniejsza, gdy potężne buki zrzucają liście, tworząc pod sobą rdzawy dywan. Mimo że to popularne wśród mieszkańców Katowic miejsce do rekreacji – spacerów, nordic walking, czy jazdy na rowerze, to ciągle, nawet w weekend, jest tu spokojnie i gdy oddalimy się od drogi łączącej Katowice z Tychami – cicho. Rezerwat Las Murckowski liczy ponad 140 hektarów powierzchni po tym, jak w 2022 r. został powiększony o dodatkowe 40 hektarów.

Jesień zachwyca też w katowickich parkach. Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki otoczona kolorami prezentuje się wyjątkowo dobrze. Największy katowicki plac zabaw w tym parku, otoczony przyrodą, szczególnie przyciąga rodziny spragnione zabawy w pięknym otoczeniu.

Mieszkańcy Koszutki odpoczywają w Parku Budnioka, starsi – spacerując i odpoczywając na ławkach wśród okazałych drzew, młodzi – uwalniając energię na odnowionym niedawno placu zabaw czy na pumptracku. Z kolei mieszkańcy Bogucic mogą się cieszyć parkiem Boguckim, gdzie zainstalowano czerwone, ładnie się komponujące z jesienią, altany. O górniczej przeszłości Bogucic przypominają też dwa wagoniki na węgiel, ustawione w parku.

Najnowszy katowicki skwer – przy stawie Kozubek w Obrokach – zaleca się pomostem nad wodą, ścieżkami wśród brzózek i atrakcjami dla dzieci, w tym placem zabaw w kształcie łodzi.

Od zgiełku wielkiego miasta można też odpocząć na skwerze Londzina w Załężu, tuż przy ul. Gliwickiej, albo poćwiczyć tu na sprzęcie outdoorowym.

Nie można też pominąć Doliny Trzech Stawów. To nie tylko przestrzeń do rekreacji, ze ścieżkami rowerowymi i rolkostradą oraz placami zabaw czy mekką fanów deskorolek, rolek i hulajnóg, czyli pumptrackiem na terenie Pomnika Trudu Górniczego. Działają tu liczne całoroczne restauracje, z widokiem na stawy.

Do końca października można skorzystać z właściwości zdrowotnych katowickich tężni, w tym z największej – w Parku Zadole, ale i najmłodszej – na osiedlu Tysiąclecia.

Zapowiada się ładna sobota, więc ruszajmy w plener!

Rewitalizacja staw kozubek katowice 03

Może Cię zainteresować:

Katowicki staw Kozubek jak nowy. Taras, plac zabaw, plenerowa siłownia. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

13/09/2023

Tyrolka plac zabaw wiezowa katowice

Może Cię zainteresować:

Trzy katowickie place zabaw zostały odnowione. Tyrolka, skałka wspinaczkowa, domek "Budka Krasnoludka"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/10/2023

Pumptruck osiedle witosa 2

Może Cię zainteresować:

Pomnik Trudu Górniczego będzie miał konkurencję. W Dolinie Trzech Stawów powstanie nowy pumptrack

Autor: Katarzyna Pachelska

07/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon