Jest nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali w województwie śląskim

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku jak w soczewce skupiają się problemy służby zdrowia w całym regionie. To jedna z najbardziej zadłużonych placówek służby zdrowia, która podlega marszałkowi województwa śląskiego. Jej przykład pokazuje jednak, że przy wspólnym działaniu wszystkich zainteresowanych stron, w tej trudnej sytuacji, dyrekcja szpitala może nawet myśleć o jego rozwoju.

WSS nr 3 w Rybniku

Działania związane z ochroną zdrowia to jeden z priorytetów samorządu województwa śląskiego. W regionie funkcjonuje wiele szpitali na wysokim poziomie, które mogą pochwalić się specjalistycznym sprzętem i wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną. Zdecydowana większość z nich to jednostki podlegające marszałkowi województwa.

Tak, jak służba zdrowia w całym kraju, również część szpitali województwa śląskiego ma problemy finansowe. W najtrudniejszej sytuacji jest jedna z największych lecznic w regionie, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, gdzie problemy narastały już od kilkunastu lat.

Sytuacja rybnickiego szpitala była tematem tzw. okrągłego stołu zorganizowanego 20 lipca 2021 r. w sali Sejmu Śląskiego. Ustalono tam m.in., że placówka otrzyma kolejną pomoc ze strony samorządu województwa. To 15 mln złotych, które mają pokryć straty za ubiegły rok. Pojawił się także plan długofalowego wsparcia. Ma to być pakiet stabilizacyjny na lata 2022-2023 w kwocie 25 mln zł, które będą przeznaczone przede wszystkim na inwestycje.

- Wszystko da się naprawić, tylko wszyscy pracownicy muszą zrozumieć jedno, że jest to nasza zakład pracy, nasze miejsce pracy, nasi pacjenci. Uważam, że z każdej sytuacji da się wyjść i taką nadzieję mam. Wprowadzamy wiele zmian, które będą z ogromną korzyścią dla pracowników, ale przede wszystkim dla pacjentów, dla których szpital został stworzony – podkreśla Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Choć rybnicki szpital to jednostka podlegająca samorządowi województwa, to dla mieszkańców tego miasta i całego powiatu jest to szpital podstawowy. W trudnej sytuacji może więc liczyć na pomoc, którą deklaruje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Dotychczas taką podstawową pomocą z naszej strony było umarzanie szpitalowi podatku. Teraz jest też propozycja i wniosek, aby szpital wspomóc w inwestycjach. Jestem przed rozmowami z radnymi i będę ich przekonywał do tego, aby pójść w tym kierunku – podkreśla prezydent Kuczera.

Więcej o sytuacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku i planach związanych z jego rozwojem w materiale wideo.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon