Kamienica w Katowicach przy ul. Chopina 9 została odnowiona. Zmodernizowano również wnętrza

Kolejny budynek w centrum Katowic został odnowiony. Tym razem to kamienica przy ul. Chopina 9. Kamienica została poddana kompleksowej modernizacji energetycznej, a wnętrze budynku przeszło remont. W efekcie kolejny obiekt w ścisłym centrum zyskał na estetyce, stając się wizytówką miasta jednocześnie oferując lokatorom wyższy komfort życia.

Kolejny budynek w centrum Katowic został odnowiony.

– Na jakość życia w mieście wpływ ma wiele czynników. To dostęp do edukacji na wysokim poziomie, szeroka oferta rynku pracy, czy bliskość przestrzeni umożliwiających wypoczynek. Dlatego tworzymy nowe parki i sukcesywnie modernizujemy te już funkcjonujące, a bezrobocie w Katowicach jest jednym z najniższych w Polsce i na koniec marca br. wynosiło 1,1%. Jednak równie ważne jest mieszkanie w komfortowych warunkach, dlatego też m.in. prowadzimy remonty budynków Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje zasobem ok. 15 tys. mieszkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Łącznie na modernizację zasobów mieszkaniowych KZGM przeznaczy w tym roku prawie 23 mln zł, przy czym część tych środków to przygotowanie inwestycji na kolejne lata. To gwarantuje, że kolejne budynki będą sukcesywnie poddawane remontom – podkreśla prezydent.

Projekt modernizacji budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 9 zakładał jego kompleksową modernizację energetyczną. Prace dotyczyły odnowienia ścian elewacji, ale też mieszkań, piwnic i poddasza. Wykonano nowe warstwy posadzek wraz z izolacją przeciwwilgociową w pomieszczeniach technicznych, korytarzu i piwnicy. Prace zostały wykonane przez firmę PPHU MJ Marcin Jasiński z Mysłowic. Koszt remontu wyniósł ponad 2,8 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki pozyskane z dofinansowania na modernizację techniczną zasobu mieszkaniowego gminy z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Remont mieszkań i poddasza

W ramach modernizacji we wszystkich 9 mieszkaniach i jednym lokalu użytkowym wykonano konieczne prace remontowe. W czterech mieszkaniach położono nowe warstwy posadzki, a także postawiono w kilku miejscach ściany działowe. Wykonano otwory drzwiowe wewnętrzne i zewnętrze wraz z nadprożami oraz zamontowano stolarkę otworową. W podwórku oraz w pomieszczeniach gospodarczych ułożono nową nawierzchnię.

Renowację przeszło także poddasze, m.in. wymieniona została więźba dachowa. W części frontowej dachu i od podwórza położono dachówki ceramiczne w kolorze czerwonym. Zamontowano ponadto nowy właz dachowy i automatyczną klapę oddymiającą, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Nowe instalacje

Zakres prac obejmował również nowe instalacje – centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej. Zdemontowano instalację gazową i wykonano nową zewnętrzną kanalizację sanitarną i deszczową. Zamontowana została także instalacja odgromowa i oddymiająca.

– Remont kamienicy przy Chopina 9 trwał 10 miesięcy. Prace dotyczyły modernizacji energetycznej budynku. Zyskają na tym przyszli lokatorzy, ponieważ termomodernizacja pozwala na przyłączenie do sieci ciepłowniczej i ograniczenie niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń na wysokości do 40 m, pochodzących ze spalania, głównie węgla w piecach. W mieszkaniach przy Chopina usunięto takie piece i nowi lokatorzy zyskają wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób ogrzewania. Wraz z poprawą stanu technicznego wyremontowano nie tylko instalacje wewnętrzne, ale także bardziej wizualne elementy – są nowe tynki, posadzki, zagospodarowanie podwórza, a także odnowione klatki – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

KZGM odnawia mieszkania i ich otoczenie

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie przeprowadza kolejne modernizacje. W ostatnim czasie wyłoniono wykonawców remontów klatek schodowych m.in. przy ul. Wiosny Ludów 32c. Z kolei na ul. Tysiąclecia 5 wykonane zostanie nowe pokrycie dachowe. Oprócz tego prowadzane są modernizacje wewnętrznych instalacji – w kwietniu podpisano umowę na montaż instalacji c.o. w mieszkaniach, m.in. przy ul. Emerytalnej, Piotrowickiej, Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Prace wykonywane przez KZGM dotyczą także zieleni znajdującej się w otoczeniu budynków – trwa właśnie remont skwerów przy ulicach Katowickiej oraz Poniatowskiego, dzięki czemu mieszkańcy zyskają przyjemne miejsca do wypoczynku.

Budowa mdk witosa katowice 03

Może Cię zainteresować:

Będzie nowy park w Katowicach. Powstanie na osiedlu Witosa, przy budowanym Miejskim Domu Kultury

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2024

Kwartał Dworcowa Katowice Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Tak będzie wyglądać Kwartał Dworcowa - nowa inwestycja w Katowicach, połączona z rewitalizacją kolejowych kamienic

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2024

Plac zabaw wyszynskiego koszutka katowice

Może Cię zainteresować:

Plac zabaw w Koszutce przy ul. Wyszyńskiego zostanie powiększony dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Autor: Katarzyna Pachelska

21/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon