Kampania #CzytanieRządzi też w Katowicach. Prezydenci miast, w tym Katowic, promują czytelnictwo

Rozpoczyna się pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania chcą pokazać, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

D Czapla
Książkobus, Katowice

Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii:

  1. Białystok,
  2. Bydgoszcz,
  3. Gdańsk,
  4. Katowice,
  5. Kraków,
  6. Lublin,
  7. Łódź,
  8. Poznań,
  9. Rzeszów,
  10. Szczecin,
  11. Warszawa,
  12. Wrocław

zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły.

Jak poszerzyć grono osób czytających w Polsce

W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem
do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków – dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta
w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

- Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – jego emocji i wartości. Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas – rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany". Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi! – mocno zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

- W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi! – wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Polacy czytają znacznie mniej niż sąsiedzi

Jak wskazuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne, wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi.

- W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej – czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia, czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi - puentuje Maria Deskur.

Miasto Katowice realizuje zadania służące promocji czytelnictwa daleko wykraczające poza wypożyczanie i udostępnianie zbiorów. Motto Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach brzmi Czytaj dla odmiany, i to właśnie pod tym hasłem odbywają się wszystkie organizowane w naszym mieście spotkania autorskie, warsztaty literackie i inne propozycje popularyzujące literaturę – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

W 2021 r. w ponad 2 tysiącach wydarzeń stacjonarnych wzięło udział prawie 23 tysiące osób, a w prawie 8,5 tysiącach wirtualnych działaniach proczytelniczych wzięło udział ponad milion osób!

ZOBACZ TEŻ:

III MIEJSCE 102 Wczoraj i dziś Wiktoria Biegun

Może Cię zainteresować:

Katowice organizują konkurs fotograficzny. Tym razem tematem są śląskie tradycje w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon