Katowice organizują konkurs fotograficzny. Tym razem tematem są śląskie tradycje w Katowicach

Konkurs „Katowice w obiektywie 2022” odbędzie się już po raz 13. Myślą przewodnią będą „śląskie tradycje w Katowicach”. Za miejsca na podium przewidziano nagrody.

Wiktoria Biegun
III MIEJSCE 102 Wczoraj i dziś Wiktoria Biegun

Przechowywane na strychu zapomniane rodzinne pamiątki, tradycyjne śląskie stroje czy miejsca nawiązujące do historii miasta – to propozycje do fotograficznych kadrów, którym warto poświęcić czas, by wziąć udział w tegorocznym konkursie „Katowice w obiektywie”.

O poprzednich edycjach pisaliśmy:

Myślą przewodnią 13. edycji popularnego konkursu fotograficznego będą „śląskie tradycje w Katowicach”.

Śląskie tradycje w Katowicach

Temat nawiązuje do ważnych faktów z historii naszego regionu – trzech powstań śląskich, których jubileusze obchodziliśmy w ostatnich latach, oraz do setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, którą wspominamy w tym roku.

- W ostatnich latach Katowice szczególnie mocno wspominają czas trzech wielkich zrywów ludności miejscowej przeciwko niemieckiej dominacji, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. W tym roku mówimy o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, będącego konsekwencją plebiscytu, w którym za Polską opowiedziało się 40% ludności Górnego Śląska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Już dziś zachęcam katowiczan i mieszkańców Metropolii do wzięcia udziału w wydarzeniach zaplanowanych z tej okazji w połowie czerwca. Jestem przekonany, że znajdziecie tu Państwo nie jeden ciekawy kadr, wart upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent.

Konkurs „Katowice w obiektywie” organizowany jest od trzynastu lat. Od jego pierwszej edycji w zabawę angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można zwiedzać przez cały grudzień.

Nagrody pieniężne dla zwycięzców

Trzy prace, które znajdą największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi (dwa pierwsze miejsca odpowiednio 1200 zł i 1000 zł) oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda).

- Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie” zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na architekturę Katowic, szczególnie na Spodek, który w ubiegłym roku świętował pięćdziesięciolecie swojego istnienia. W tym roku natomiast chcielibyśmy zaprosić mieszkańców, by zainteresowali się katowicką tradycją, tym bardziej, że jest ku temu wyjątkowa okazja – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.

Dzięki włączeniu się ZPAF do projektu konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć i fantastyczną przestrzeń wystawienniczą.

- Jak co roku serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. W czerwcu będzie wiele okazji ku temu, by wykonać konkursowe zdjęcie – czy to podczas jubileuszowych wydarzeń związanych z obchodami stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski czy w związku uroczystością Bożego Ciała, obchodzoną w Kościele Katolickim. W końcu też można wybrać się do Muzeum Historii Katowic czy Muzeum Śląskiego, albo na domowym strychu poszukać i sfotografować rodzinne pamiątki. Nie zapominajmy o Nikiszowcu, który sam w sobie jest pomnikiem historii, oraz o innych dzielnicach Katowic – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Zachęcałbym też, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – dodaje.

Zasady konkursu

Zasady konkursu, poza terminem nadsyłania prac, nie ulegają zmianie. Należy pamiętać, by do zdjęć (maksymalnie można zgłosić trzy fotografie) dołączyć oświadczenie, które wraz z regulaminem jest dostępne na stronie: www.katowice.eu.

Zgłoszenia można przesyłać do 14 października 2022 r. pocztą elektroniczną pod adresem: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).

Szczegóły na temat konkursu „Katowice w obiektywie” są przedstawione w regulaminie, który wraz
z oświadczeniem jest dostępny na miejskiej stronie www.katowice.eu oraz na stronie ZPAF-u www.zpaf.katowice.pl.

Bary Katowice collage

Może Cię zainteresować:

Katowice -30 lat, pierwsza wyprawa w czasie. Spacer szlakiem miejskich barów z 1992 roku

Autor: Tomasz Borówka

05/06/2022

Wodny plac zabaw, Katowice

Może Cię zainteresować:

Cztery wodne place zabaw w Katowicach już otwarte. Co z kąpieliskami i letnimi basenami?

Autor: Katarzyna Pachelska

01/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon