Z dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie jedna, i to w nowym miejscu

Miasto Katowice zapowiada połączenie dwóch filii bibliotecznych. Nowa biblioteka będzie się znajdować na dużym, dopiero co wybudowanym osiedlu.

TDJ Estate
Osiedle Franciszkańskie TDJ Estate

Na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice (28 kwietnia 2022 r.) odbędzie się głosowanie nad projektem uchwały w sprawie zamiaru połączenia dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach i nowej lokalizacji przy ul. Braci Mniejszych 2. Projekt pozytywnie zaopiniowała już Komisja Kultury, Promocji i Sportu.

Zamiast dwóch filii bibliotecznych będzie jedna

Dwie filie biblioteczne - Nr 5 Młodzieżowa, działająca przy ul. Franciszkańskiej 33 i nr 22 przy ul. Słowiańskiej 1 mają być połączone w jedną. Zmieniona zostanie lokalizacja, nowa filia będzie funkcjonować na Osiedlu Franciszkańskim w dzielnicy Ligota-Panewniki, konkretnie w lokalu przeznaczonym na usługi na parterze bloku przy ul. Braci Mniejszych 2. Nowa filia będzie mieć nr 5.

Jak tłumaczą urzędnicy, "nowy lokal, poprzez usytuowanie w obrębie największej inwestycji mieszkaniowej w Ligocie, brak barier architektonicznych, nowoczesną i przyjazną aranżację, przestrzeń dla księgozbioru ułatwi zaspokojenie potrzeb czytelniczych szerokiego grona użytkowników, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, a także rodzin z małymi dziećmi".

Mieszkańcy trzech osiedli mają korzystać z nowej biblioteki

Zmiana ma umożliwić również dostęp do usług bibliotecznych mieszkańcom trzech osiedli:

  • Osiedla Franciszkańskiego,
  • Osiedla Książęcego,
  • Osiedla Kokociniec.

Obecnie w Katowicach jest 35 filii bibliotecznych, w tym dwie szpitalne - w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Medyków 14 i w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka przy ul. Medyków 16, po jednej filii obcojęzycznej (ul. Słowackiego 20) i z oddziałem książki mówionej (ul. Ligonia 7).

ZOBACZ TEŻ:

Opal wieżowiec

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic? Firma Opal ma takie plany

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon