KATO Urban Corner. Nowe miejsce dla mieszkańców w samym centrum miasta

To pierwsza z 11 stref World Urban Forum, jakie pojawią się w Katowicach z okazji organizacji w naszym mieście Światowego Forum Miejskiego ONZ. KATO Urban Corner już działa i jest otwarte na wszystkich, zarówno indywidualnych gości, jak i grupy szkolne czy seniorów. Będą się tu odbywać ciekawe wydarzenia, spotkania i warsztaty.

Ten lokal w charakterystycznej narożnej kamienicy w centrum miasta do 2017 r. należał do banku. Od tamtego roku co rusz jest adaptowany na potrzeby mieszkańców miasta. Właśnie powstał tu, na rogu ul. Młyńskiej, Pocztowej i Rynku (oficjalny adres to Pocztowa 5), KATO Urban Corner, który jest pierwszą z 11 stref World Urban Forum, jakie powstaną w Katowicach.

Wystawa, zabawa i warsztaty w KATO Urban Forum

To oczywiście w związku z WUF, czyli Światowym Forum Miejskim, jakie rozpocznie się 26 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodku i Strefie Kultury.

KATO Urban Corner to wystawa, miejsce spotkań i przestrzeń do realizacji ciekawych warsztatów, otwarta dla mieszkańców i osób z całego świata. Będzie otwarta znacznie dłużej niż samo WUF, bo do końca września.

W KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju, zagrać w gry online oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach - pełne kalendarium dostępne jest na stronie internetowej www.katourbancorner.pl.

Najbliższe wydarzenia:

  • 16.06, godz. 18 Siostry Rzeki – pokaz filmu w reż. Cecylii Malik Artystka wzywa kobiety, aby udzieliły głosu rzekom i włączyły się w walkę, która toczy się miedzy ekologami działającymi w Koalicji Ratujmy Rzeki, a politykami i urzędnikami i lobby hydrotechnicznym.
  • 18.06, godz. 12 Jesteśmy zmianą – gra terenowa Gra miejska dla młodzieży o tym jak możemy zmienić świat na lepsze.
  • 18.06, godz. 12 Miasto dobrych rozwiązań – warsztaty z NIEMAPĄ Będziemy budować makietę miasta szczęśliwego – zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.
  • 22.06, godz. 12:00 Eco Kids. Warsztaty plastyczne dla przedszkolaków w ramach PLGBC Green Building Akademia. Cykl kreatywnych warsztatów architektonicznych.
  • 22.06, godz. 17 Tu i teraz: miasto przyszłości! Warsztaty z autorką książek „Miasto Potwór” oraz „Tu i teraz” o przyjaznej ludziom i środowisku przestrzeni miast.
  • 23.06, godz. 18 Można panikować – pokaz filmu Jonathana L. Ramseya Przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu.

Sama wystawa jest pomyślana jako proces, który w kilku krokach pozwala nam na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ich w życie. Na początku zapoznajemy się z 17 celami zrównoważonego rozwoju na przykładzie Katowic, następnie dowiadujemy się jak można je realizować w mieście, a na koniec otrzymujemy szansę przymierzyć je do siebie i poznać proste sposoby na to, jak my możemy przyczyniać się codziennie do ich spełniania. Wystawa została przetłumaczona również na język angielski, dzięki czemu osoby z zagranicy mogą korzystać z tej atrakcyjnej przestrzeni.

KATO Urban Corner otwarte do końca września

- Chcemy, aby KATO Urban Corner było otwarte na budowanie relacji, spotkania i uczenie się poprzez doświadczanie. Chcemy nieustająco zapoznawać ludzi z Celami Zrównoważonego Rozwoju, których jest aż 17 i pokazać, że każdy z nas może włączyć się w realizację tych celów w prosty sposób. Poza tym to miejsce ma żyć i pokazać, że są wśród nas ludzie zainteresowani zrównoważonym rozwojem i klimatem. Razem z partnerami i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zaplanowaliśmy ponad 50 ciekawych wydarzeń, odwiedzą nas m.in. Areta Szpura czy Filip Springer. Zaplanowaliśmy też szereg bezpłatnych warsztatów, gry miejskie oraz projekcje filmów - mówi Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt, pracowni z Łodzi odpowiedzialnej za to miejsce.

Miejsce w meble wyposażyła duńska firma JYSK. Zaangażowało się tu też ING. - Działamy w całej Polsce i kwestie środowiskowe są dla nas bardzo ważne - mówi Sylwia Filimon, Communications Manager JYSK. - Chcemy się dołączyć do akcji, która mówi o Celach Zrównoważonego Rozwoju. - dodaje. - Cała aglomeracja śląsko-zagłębiowska to w sumie 17 naszych sklepów. Wspieramy działania też lokalne, takie jak KATO Urban Corner - mówi Adrian Dróżdż, kierownik regionu śląskiego JYSK.

KATO Urban Corner będzie otwarte do końca września 2022 na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: środa – niedziela 12:00 – 18:00. W czasie trwania konferencji World Urban Forum 11 (26-30 czerwca) 12.00 – 20:00.

KATO Urban Corner powstało na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

20220607 121046

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski skażany na porażkę? Otwarcie muzeum w archikatedrze w Katowicach 19 czerwca

Autor: Teresa Semik

12/06/2022

Ceny owoców i warzyw w aucie na Rynku w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Elektrowarzywniak stoi na Rynku w Katowicach. Sprawdziliśmy, ile kosztują tu owoce i warzywa

Autor: Katarzyna Pachelska

12/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon