KATO Urban Corner. Nowe miejsce dla mieszkańców w samym centrum miasta

To pierwsza z 11 stref World Urban Forum, jakie pojawią się w Katowicach z okazji organizacji w naszym mieście Światowego Forum Miejskiego ONZ. KATO Urban Corner już działa i jest otwarte na wszystkich, zarówno indywidualnych gości, jak i grupy szkolne czy seniorów. Będą się tu odbywać ciekawe wydarzenia, spotkania i warsztaty.

Ten lokal w charakterystycznej narożnej kamienicy w centrum miasta do 2017 r. należał do banku. Od tamtego roku co rusz jest adaptowany na potrzeby mieszkańców miasta. Właśnie powstał tu, na rogu ul. Młyńskiej, Pocztowej i Rynku (oficjalny adres to Pocztowa 5), KATO Urban Corner, który jest pierwszą z 11 stref World Urban Forum, jakie powstaną w Katowicach.

Wystawa, zabawa i warsztaty w KATO Urban Forum

To oczywiście w związku z WUF, czyli Światowym Forum Miejskim, jakie rozpocznie się 26 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodku i Strefie Kultury.

KATO Urban Corner to wystawa, miejsce spotkań i przestrzeń do realizacji ciekawych warsztatów, otwarta dla mieszkańców i osób z całego świata. Będzie otwarta znacznie dłużej niż samo WUF, bo do końca września.

W KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju, zagrać w gry online oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach - pełne kalendarium dostępne jest na stronie internetowej www.katourbancorner.pl.

Najbliższe wydarzenia:

  • 16.06, godz. 18 Siostry Rzeki – pokaz filmu w reż. Cecylii Malik Artystka wzywa kobiety, aby udzieliły głosu rzekom i włączyły się w walkę, która toczy się miedzy ekologami działającymi w Koalicji Ratujmy Rzeki, a politykami i urzędnikami i lobby hydrotechnicznym.
  • 18.06, godz. 12 Jesteśmy zmianą – gra terenowa Gra miejska dla młodzieży o tym jak możemy zmienić świat na lepsze.
  • 18.06, godz. 12 Miasto dobrych rozwiązań – warsztaty z NIEMAPĄ Będziemy budować makietę miasta szczęśliwego – zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat.
  • 22.06, godz. 12:00 Eco Kids. Warsztaty plastyczne dla przedszkolaków w ramach PLGBC Green Building Akademia. Cykl kreatywnych warsztatów architektonicznych.
  • 22.06, godz. 17 Tu i teraz: miasto przyszłości! Warsztaty z autorką książek „Miasto Potwór” oraz „Tu i teraz” o przyjaznej ludziom i środowisku przestrzeni miast.
  • 23.06, godz. 18 Można panikować – pokaz filmu Jonathana L. Ramseya Przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i alarmuje o nadchodzącym zagrożeniu.

Sama wystawa jest pomyślana jako proces, który w kilku krokach pozwala nam na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ich w życie. Na początku zapoznajemy się z 17 celami zrównoważonego rozwoju na przykładzie Katowic, następnie dowiadujemy się jak można je realizować w mieście, a na koniec otrzymujemy szansę przymierzyć je do siebie i poznać proste sposoby na to, jak my możemy przyczyniać się codziennie do ich spełniania. Wystawa została przetłumaczona również na język angielski, dzięki czemu osoby z zagranicy mogą korzystać z tej atrakcyjnej przestrzeni.

KATO Urban Corner otwarte do końca września

- Chcemy, aby KATO Urban Corner było otwarte na budowanie relacji, spotkania i uczenie się poprzez doświadczanie. Chcemy nieustająco zapoznawać ludzi z Celami Zrównoważonego Rozwoju, których jest aż 17 i pokazać, że każdy z nas może włączyć się w realizację tych celów w prosty sposób. Poza tym to miejsce ma żyć i pokazać, że są wśród nas ludzie zainteresowani zrównoważonym rozwojem i klimatem. Razem z partnerami i ekspertami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju zaplanowaliśmy ponad 50 ciekawych wydarzeń, odwiedzą nas m.in. Areta Szpura czy Filip Springer. Zaplanowaliśmy też szereg bezpłatnych warsztatów, gry miejskie oraz projekcje filmów - mówi Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt, pracowni z Łodzi odpowiedzialnej za to miejsce.

Miejsce w meble wyposażyła duńska firma JYSK. Zaangażowało się tu też ING. - Działamy w całej Polsce i kwestie środowiskowe są dla nas bardzo ważne - mówi Sylwia Filimon, Communications Manager JYSK. - Chcemy się dołączyć do akcji, która mówi o Celach Zrównoważonego Rozwoju. - dodaje. - Cała aglomeracja śląsko-zagłębiowska to w sumie 17 naszych sklepów. Wspieramy działania też lokalne, takie jak KATO Urban Corner - mówi Adrian Dróżdż, kierownik regionu śląskiego JYSK.

KATO Urban Corner będzie otwarte do końca września 2022 na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Wstęp darmowy. Godziny otwarcia: środa – niedziela 12:00 – 18:00. W czasie trwania konferencji World Urban Forum 11 (26-30 czerwca) 12.00 – 20:00.

KATO Urban Corner powstało na zlecenie Urzędu Miasta Katowice. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu państwa.

20220607 121046

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski skażany na porażkę? Otwarcie muzeum w archikatedrze w Katowicach 19 czerwca

Autor: Teresa Semik

12/06/2022

Ceny owoców i warzyw w aucie na Rynku w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Elektrowarzywniak stoi na Rynku w Katowicach. Sprawdziliśmy, ile kosztują tu owoce i warzywa

Autor: Katarzyna Pachelska

12/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

WUF 11 stref

Światowe Forum Miejskie wychodzi w Katowicach na miasto

Diabelski młyn, Katowice

20 zł za bilet na diabelski młyn w Katowicach to dużo?

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Fortepian w centrum Katowic

Całoroczny fortepian stanął przed Teatrem Śląskim

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Palmy, Katowice Rynek, maj 2021 r.

Tylko dwie palmy na Rynku. Co się dzieje z pozostałymi?

Palmy8

Las Palmas de Katowice. Palmy z Gliwic już są