LED-owe latarnie z budżetu obywatelskiego rozświetlają Katowice

Od kilku lat Katowice prowadzą wymianę opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne typu LED. Mieszkańcy, dostrzegając pozytywne aspekty takiego działania, również decydują o wymianach opraw oraz budowie nowego oświetlenia w dzielnicach. Poprzez budżet obywatelski nowe oświetlenie pojawiło się już w Brynowie, a niebawem również w Koszutce i Giszowcu.

M Mendala
Na części ul Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED fot

Do końca roku 2022, licząc wszystkie wymienione w ostatnich latach punkty oświetleniowe, Katowice będą miały ok. 1,7 tys. latarni LED-owych.

- Dzisiaj o oświetleniu ulicznym typu LED mówimy najczęściej w kontekście oszczędności jakie pozwala ono wygenerować w stosunku do oświetlenia starego typu, z oprawami sodowymi. Jednak priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo dlatego tak cenne są w tym zakresie inicjatywy mieszkańców, którzy poprzez takie narzędzia jak budżet obywatelski intensyfikują działania miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dokonywana na przestrzeni ostatnich lat wymiana 1,7 tys. punktów świetlnych w Katowicach to projekty o łącznej wartości ponad 6 mln zł – dodaje prezydent.

Ekologiczne i nowoczesne oświetlenie w ramach Budżetu Obywatelskiego zyskają mieszkańcy

  • Koszutki,
  • Giszowca,
  • Brynowa.

Warto podkreślić, że inwestycje te, oprócz zalet w aspekcie poprawy bezpieczeństwa, mają jeszcze walory ekonomiczne i ekologiczne. Przed modernizacją punktów oświetleniowych moc zainstalowanych opraw wynosiła ok. 315 kW, a po modernizacji to 143 kW. Koszt energii wraz z dystrybucją dla wspomnianych punktów wynosił ponad milion złotych, a po modernizacji aż o połowę mniej. To także ograniczenie emisji CO2 o blisko połowę.

Mieszkańcy wybierają, miasto realizuje

Jednym ze zrealizowanych w tym roku zadań z budżetu obywatelskiego jest projekt dotyczący Brynowa-Os. Zgrzebnioka dzięki któremu doświetlono chodnik po północnej stronie ul. Gawronów. Na 250-metrowym odcinku pojawiło się 12 nowych lamp typu LED za prawie 90 tys. zł.

W tym roku realizowane są również dwa zadania dotyczące wymiany opraw oświetleniowych na LED-owe w Koszutce. Ich realizacja rozpoczęła się w połowie października i powinna zakończyć się do końca roku 2022. Projekty obejmują wymianę opraw oświetleniowych w rejonie

  • ul. Grażyńskiego,
  • ul. Misjonarzy Oblatów MN,
  • ul. Sokolskiej
  • ul. Dunikowskiego.

Łącznie wymienionych zostanie 66 punktów oświetleniowych, a koszt realizacji tych zadań zamknie się w kwocie ok. 480 tys. zł.

Modernizacja oświetlenia na terenie Parku Giszowieckiego w Katowicach to zadanie, które podczas ubiegłorocznego głosowania w budżecie obywatelskim otrzymało 1156 głosów. W tym przypadku zakres prac obejmuje wymianę 46 starych opraw oświetlenia na terenie parku na nowe w technologii LED. Prace rozpoczęły się 28 października i powinny zakończyć się do końca roku. Wartość zadania to prawie 130 tysięcy złotych.

Lepsza widoczność i niższe zużycie energii

Montaż oświetlenia LED poprawia widoczność na drogach i chodnikach, co wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Lampy LED pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii, co przełoży się oczywiście na oszczędności. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, ale także w obliczu stale rosnących cen za media.

Zarówno mieszkańcy w swoich gospodarstwach domowych, jak i jednostki miejskie - wszyscy staramy się szukać oszczędności, ale robimy to stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców, a dzięki tej modernizacji oświetlenia na LEDowe możemy regulować natężenie światła, co przekłada się na kwestie ekonomiczne - mówi Piotr Handwerker dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.
Konferencja, Urząd Miasta Katowice

Może Cię zainteresować:

46 mln zł dostały Katowice od UNICEF-u na polsko-ukraińską integrację. Będą inwestycje m.in. w żłobki, place zabaw, edukację, akcje organizacji pozarządowych

Autor: Katarzyna Pachelska

24/11/2022

Ulica Wieżowa, Kostuchna Katowice

Może Cię zainteresować:

Trwa przetarg na projekt przebudowy ul. Wieżowej, która ma odciążyć ruch w Kostuchnie i Piotrowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

23/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon