Katowicki TBS czeka na pozwolenie na budowę nowego bloku. Powstanie w miejscu starego biurowca Lipsk na Osiedlu Witosa

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wystąpiło do Urzędu Miasta w Katowicach o udzielenie pozwolenia na budowę nowego budynku mieszkalnego na Osiedlu Witosa. Ma on powstać w miejscu wyburzonego PRL-owskiego biurowca typu Lipsk.

Po starym biurowcu typu Lipsk, który stał przy ul. Kossutha 7 na Osiedlu Witosa, nie ma śladu. Trwająca kilka miesięcy rozbiórka zakończyła się już jakiś czas temu, a teren po wyburzeniu został uprzątnięty. W tej chwili trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy nowego budynku mieszkalnego. Przygotowania to nie tylko roboty budowlane, ale także dopełnianie formalności – miejska spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę i zaraz po otrzymaniu zielonego światła zamierza ruszyć z pracami w terenie.

– Obserwując obecną sytuację na rynku kredytów i sprzedaży mieszkań widać wyraźnie, jak dużą rolę spełnia szeroko rozumiany zasób mieszkań miejskich. Cieszę się, że nasze Katowickie TBS dynamicznie realizuje program budowy nowych lokali na wynajem dla osób niechcących lub niemogących z przyczyn finansowych zaciągać kredytów hipotecznych. Szczególnie w dzisiejszych czasach szeroka i różnorodna oferta mieszkań oferowanych przez miasto ma bardzo duże znaczenie. Mogę zadeklarować, że kierunek ten będzie kontynuowany – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

75 mieszkań głównie dla rodzin z dziećmi

Po otrzymaniu pozwolenia rozpocznie się warta niemal 47 mln złotych budowa nowego bloku, w którym większość przestrzeni zajmą mieszkania, ale część powierzchni zostanie przeznaczona na inne cele. Będzie to budynek przeznaczony dla rodzin z dziećmi, zawierający 75 mieszkań, z których znaczna liczba to lokale wielopokojowe – największe będą miały nawet 5 pokoi. Takie rozwiązanie jest wynikiem bardzo dużego zainteresowania większymi mieszkaniami przy innej realizacji KTBS.

– Gdy zasiedlaliśmy mieszkania przy ul. Leopolda, okazało się, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania wielopokojowe i o dużych metrażach. Zrozumieliśmy, że musimy wyjść z propozycją dla rodzin, także tych wielodzietnych. Stąd właśnie pomysł na większe lokale przy ul. Kossutha – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Przy budynku w parkingu wewnętrznym i zewnętrznym zaplanowano około 170 miejsc parkingowych, dzięki czemu jego powstanie nie wpłynie negatywnie na ograniczenie możliwości parkowania na osiedlu, pomimo tego, że na parkingu pojawi się wiele drzew.

W budynku znajdzie się także miejsce dla usług publicznych

W nowym bloku przy ul. Kossutha 7 zamieszkają nie tylko ludzie, ale pojawią się tam także instytucje. Jedną z nich będzie dyrekcja miejskiej biblioteki publicznej, która ma być przeniesiona z budynku przy ul. Kossutha 11. Planuje się, że w przyszłości także biurowiec przy Kossutha 11 zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie, podobny do tego obecnie budowanego, blok mieszkalny.

Drugą, bardzo oczekiwaną w dzielnicy instytucją, która pojawi się przy ul. Kossutha 7, będzie żłobek dla 100 dzieci. Bardzo dobra lokalizacja oraz sąsiedztwo rozwijających się dzielnic Katowic bez wątpienia wpłynie na dużą frekwencję w placówce.

Nowi mieszkańcy będą mogli uzyskać dopłaty do czynszu

Najemcy mieszkań, którzy wprowadzą się do budynku przy ul. Kosshuta 7, będą mogli skorzystać z 15-letniej dopłaty do czynszu. Dzisiaj dopłaty wynoszą średnio około 7,5 zł na m2, a najwyższa stawka czynszu w KTBS to 17,17 zł za m2. Po uzyskaniu dopłaty najemca płaciłby więc maksymalnie 10 zł za m2, co jest niezwykle atrakcyjną ofertą na rynku, szczególnie biorąc pod uwagę standard oferowanych przez Katowickie TBS mieszkań.

Os. Witosa atrakcyjne dla najemców

W jednym z wiosennych naborów na wolne lokale w budynku przy pobliskiej ul. Sławka padł rekord zainteresowania – aż 64 chętnych starało się o lokal pomimo tego, że przed zamieszkaniem nowy najemca musiał wpłacić zwrotną opłatę partycypacyjną w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz zwrotną kaucję (12-krotność czynszu). Inflacja i trudna sytuacja na rynku nieruchomości to bez wątpienia przyczyny zwiększonego zainteresowania bezpiecznym wynajmem z miejskiej spółki.

Nowe mieszkania zbudowane na os. Witosa dołączą do grona 2400 lokali, którymi już dysponuje KTBS. Portfolio spółki zostanie poszerzone bez wątpienia o mieszkania, które będą oferowały jeden z większych metraży, jakie do tej pory były dostępne. Czas pokaże, czy będzie to nowy trend w polityce spółki. Budowa przy Kossutha 7 powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 r.

Wypadek Katowice zjazd z A4

Może Cię zainteresować:

Śmiertelny wypadek na ulicy Witosa. 72-letni kierowca miał oszronione szyby

Autor: Martyna Urban

29/11/2022

Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

Może Cię zainteresować:

52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u w Katowicach. To rekordowe zainteresowanie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja osiedla przy Korfantego 179a w Katowicach

Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego

Katowice Korfantego 179a

Nowe osiedle TBS w Katowicach. Jest wniosek o pozwolenie

Wizualizacje osiedla

KTBS dostał pozwolenie na budowę nowego osiedla w Katowicach

Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u. To rekord!

Nowe mieszkania zbudowane przez Katowickie TBS Sp. z o.o. czekają na nabywców. 

Nowe mieszkania zbudowane przez Katowickie TBS Sp. z o.o

Dobrynów 4

Osiedle Dobrynów w Brynowie rośnie w oczach

Ulica Agnieszki Katowice 2

Nowe osiedle na północy Katowic. Na razie trzy bloki