Katowice chcą być miastem partnerskim Lwowa. Prezydent wskazuje na korzyści, m.in. wymianę uczniów

Na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice, 27 lipca 2023 r., radni mają głosować nad przyjęciem uchwały umożliwiającej Katowicom podpisanie umowy o partnerstwie z ukraińskim Lwowem. Jeśli do takiej umowy dojdzie, to Lwów będzie 11. miastem partnerskim Katowic.

UMK
Festiwal miast partnerskich katowice 01

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Katowice zostanie przedstawiony projekt uchwały umożliwiającej podpisanie umowy o partnerstwie z miastem Lwów. Miasta partnerskie, zwane też bliźniaczymi lub siostrzanymi, to forma współpracy pomiędzy miejscowościami z różnych krajów.

W Katowicach partnerstwo miast postrzegamy jako platformę nawiązywania i pielęgnowania ważnych międzynarodowych kontaktów. To przekłada się np. na wymianę uczniów pomiędzy szkołami z naszych miast czy realizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Katowice mają zawiązane partnerstwa z dziesięcioma miastami, a dodatkowo nawiązaliśmy relacje z Lwowem i Buczą. To ukraińskie miasta, które z oczywistych względów uzyskały mocne wsparcie ze strony Katowic – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Relacje z Lwowem jednak rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Już w 2019 roku podpisaliśmy list intencyjny w sprawie naszej współpracy. Pandemia, a później wojna w Ukrainie wpłynęły na termin oficjalnego nawiązania naszego partnerstwa, dlatego liczę, że Rada Miasta podejmie przygotowaną przez służby miejskie uchwałę dotyczącą współpracy partnerskiej z Lwowem, co znajdzie odzwierciedlenie w opracowanej później umowie oraz realnych działaniach, zwłaszcza w dziedzinach kultury, nauki oraz nowych technologii – dodaje prezydent.

Przyjęcie uchwały przez radnych jest kolejnym krokiem w zakresie nawiązania partnerstwa Katowic i Lwowa. Umożliwi ono podpisanie umowy o partnerstwie, które zaplanowane jest podczas uroczystej sesji Rady Miasta we wrześniu.

Współpraca ze Lwowem

List intencyjny w sprawie ustanowienia współpracy między miastami Lwów i Katowice został zawarty 3 lipca 2019 r. Ze strony polskiej udział w tym wydarzeniu wziął prezydent Katowic - Marcin Krupa, a stronę ukraińską w imieniu mera Lwowa reprezentowała Tetyana Khabibrakhmanova, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej oraz Stosunków Zewnętrznych. To efekt wcześniejszych, licznych inicjatyw podejmowanych m.in. przez Katowicki Klub Miłośników Historii i Kultury Lwowa oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Katowice.

Przykładem współpracy z Lwowem były obchody 100-lecia urodzin Stanisława Lema. Lwów – miasto UNESCO w dziedzinie literatury - zorganizował szereg wydarzeń kulturalnych, wśród których nie zabrakło wspólnego projektu z miastem UNESCO w dziedzinie muzyki - Katowicami. Dla uczczenia pamięci światowej sławy pisarza science fiction, futurysty i filozofa Stanisława Lema 12 września 2021 r. na ścianie jednego z lwowskich budynków odsłonięto mural - stworzony przez artystów Witalija i Serhija Hrehy, zatytułowany: „Nie potrzebujemy innych światów. Potrzebujemy luster". W tym samym czasie na ścianie budynku przy ul. 11 Listopada 6 w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, odsłonięto drugą część muralu, dedykowanego pisarzowi Stanisławowi Lemowi, autorstwa Megi i Michała Kopaniszyna. - To swego rodzaju portal czasowy. Można się w nim przejrzeć, jak w lustrze, a po drugiej stronie zobaczyć kolejny mural, powstający daleko od nas, we Lwowie – zaznaczał wtedy Michał Kopaniszyn.

Niestety, inny poziom współpracy pomiędzy miastami przyniósł rok 2022 i rosyjska militarna agresja wobec Ukrainy. W Katowicach pomoc uciekającym przed wojną sąsiadom udzielana była od pierwszych dni jej trwania, a w pierwszych godzinach po ataku prezydent Marcin Krupa połączył się z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Od początku zabezpieczane były niezbędne potrzeby w zakresie przyjęcia osób przybywających do Katowic. Jednym z podstawowych zadań była organizacja punktu powitalnego dla uchodźców, który na początku funkcjonował w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców prowadzonym przez Fundację In Corpore przy ul. Młyńskiej 5, następnie został zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej 5 w Katowicach. Skala pomocy w Katowicach była ogromna dzięki zaangażowaniu tysięcy ludzi dobrej woli – mieszkańców Katowic, wolontariuszy, pracowników urzędu miasta i jednostek miejskich, firm oraz instytucji.

Na początku marca 2022 władze Katowic zorganizowały konwój humanitarny. Prezydent Katowic Marcin Krupa wyjechał wraz z przedsiębiorcami-ochotnikami do Lwowa, gdzie spotkał się m.in. z merem Andrijem Sadowym. Była to okazja do przekazania darów, które zebrali dla obywateli Ukrainy mieszkańcy Katowic. W kilku busach znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, środki higieniczne, apteczki oraz artykuły dla dzieci. W kolejnych miesiącach do Lwowa pojechały kolejne konwoje, a miasto przekazało również część używanych autobusów, które we Lwowie zastąpiły tabor wykorzystywany do ewakuacji ludności z okupowanych rejonów Ukrainy oraz generatory prądu.

Miasta partnerskie Katowic

Pierwsza formalna umowa o współpracy na zasadzie miast partnerskich została zawarta z miastem Mobile (USA) w 1990 roku. W latach 90. sformalizowano także współpracę z miastami: Kolonia, Groningen czy Saint-Étienne. W chwili obecnej Katowice współpracują z kilkunastoma partnerami zza granicy. Każda współpraca ma swój własny niepowtarzalny charakter. Obecnie miasta partnerskie Katowic to: Groningen, Kolonia, Koszyce, Miszkolc, Mobile, Opawa, Ostrawa, Pula-Pola, Saint-Etienne, Shenyang.

- We wrześniu 2022 r. podczas katowickiego Festiwalu Miast Partnerskich uroczyście odsłonięto mural miast partnerskich, który dołączył do szlaku katowickich murali. Symbol międzynarodowej współpracy i przyjaźni, został wykonany na ścianie budynku przy ulicy Katowickiej 43a - mówi Marta Chmielewska, naczelniczka wydziału promocji, który odpowiada za bieżące kontakty w z miastami partnerskimi. - Obraz przedstawia ikony miast partnerskich, znajdziemy tu kolońską katedrę, dworzec kolejowy w Groningen czy zabytkowy amfiteatr w chorwackim mieście Pula. Jest też katowicki Spodek. Na mural składają się również nazwy miast partnerskich Katowic, do których dołączono również Lwów i Buczę – a więc miasta, z którymi Katowice podpisały listy intencyjne w sprawie współpracy – dodaje naczelniczka.

W Ligocie, pomiędzy ulicami: Koszalińską, Słupską i Świdnicką, znajduje się plac Miast Partnerskich. W przestrzeni Katowic można również znaleźć nazwy takich ulic jak: Kolońska, Lwowska, Opawska, Ostrawska czy Saint-Etienne, a także plac Przyjaciół z Miszkolca oraz Dom Miasta Saint-Etienne. Ta obecność w przestrzeni miejskiej podkreśla znaczenie partnerskich relacji, jakie łączą Katowice z miastami siostrzanymi.

Fial126p 126procent stylu 01

Może Cię zainteresować:

Zlot fiatów 126p w Libero Katowice. Będą konkursy i atrakcje dla młodszych i starszych fanów maluchów

Autor: Katarzyna Pachelska

18/07/2023

Alahamora katowice 03

Może Cię zainteresować:

Magiczna kawiarnia w stylu Harry'ego Pottera powstaje w Katowicach. Otwarcie już w lipcu 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

18/07/2023

Panewniki, Paniówki, Paniowy i Mikołów na mapie z XIX wieku

Może Cię zainteresować:

Zagadkowe Panewniki. Czyżby nie panwie, tylko pnie, a legendarny eponim nie istniał? Nowe wyjaśnienie starej nazwy

Autor: Tomasz Borówka

17/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon