Katowice. Dni otwarte Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab w weekend 16 i 17 września 2023. Wszyscy mogą zobaczyć to nowe miejsce na Akademii Sztuk Pięknych

Najnowocześniejsze w Europie Laboratorium Nowych Mediów zostało otwarte 14 września na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Miejsce to wyróżnia się zastosowaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii w muzyce, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak działa Tauron Lab w weekend 16 i 17 września (sobota, niedziela).

14 września 2023 r. w budynku katowickiej Akademii Sztuk Pięknych zostało otwarte najnowocześniejsze w Europie Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab. Miejsce wyróżnia się zastosowaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii w muzyce, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom.

Tauron Lab to wyjątkowe miejsce na mapie Katowic, Polski i Europy wyróżniają najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie dostępne obecnie na rynku w branży audio-wizualnej, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki. To wszystko ma w sobie innowacyjne w skali Europy Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab - mówi Paweł Pindur – założyciel fundacji Soundscape oraz pomysłodawca Tauron Lab.

Pierwsze takie miejsce w Europie

W Laboratorium planowane są liczne rezydencje artystyczne, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży oraz eksperymentalne projekty z zakresu nowych mediów i dźwięku.

Stworzenie Laboratorium Nowych Mediów Tauron Lab, a także realizacja innych projektów fundacji, nie odbyłyby się bez świetnej współpracy i przychylności władz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Przedstawiciele fundacji podkreślają, że ASP w Katowicach było jedynym miejscem na Śląsku, gdzie można było połączyć najnowsze systemy muzyczne z naukowym podejściem, co stworzyło szerokie pole do eksperymentów w dziedzinie technologii i nauki. Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab ma szansę stać się centralnym miejscem dla artystów, naukowców i pasjonatów sztuki nowych mediów w Polsce oraz Europie.

Cieszę się, że Tauron jest częścią największego eksperymentu muzycznego w Polsce. Wspieramy wielkie wydarzenia muzyczne, takie jak Festiwal TAURON Nowa Muzyka, ale też sami aranżujemy działania wspierające edukację m.in. Zielone Laboratoria czy Bezpieczniki Taurona – wyjaśniał Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Liczymy, że Tauron Lab stanie się miejscem muzycznych eksperymentów najbardziej kreatywnych artystów z całej Europy i będzie wizytówką dynamicznie zmieniającego się Śląska – dodał prezes katowickiego koncernu.

Zaplecze audio w połączeniu ze studiem filmowo-eksperymentalnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od teraz stanowią przestrzeń twórczą i naukową dla artystów, studentów oraz naukowców. Takiego miejsca w Europie do tej pory nie było, ale już jest – w Katowicach, w Mieście Muzyki UNESCO.

– Bardzo się cieszę, że nasze drogi się spotkały i dzięki współpracy z fundacją Soundscape powstało
w Akademii takie miejsce jak Laboratorium Nowych Mediów
Tauron Lab. Ta unikatowa na skalę europejską przestrzeń łącząca aspekty wizualne i dźwiękowe otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości działania w obszarze audiosfery – obszaru, który jest w szkole obecny od dłuższego czasu. Jestem przekonany, że Laboratorium będzie miało istotny wpływ na kierunek rozwoju naszej uczelni w najbliższym czasie ­– powiedział prof. Grzegorz Hańderek, rektor ASP w Katowicach

Tonarium – jedyny taki instrument w Polsce

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele fundacji Soundscape zaprezentowali również jedyny
w Polsce instrument, jakim jest „Tonarium”. Pozwala on na stworzenie wyjątkowych warunków pracy do tworzenia muzycznych eksperymentów. Od teraz muzycy z Polski i z zagranicy mogą zrealizować swoje nagrania oraz koncerty w najlepszych na świecie systemach dźwięku przestrzennego. Jest to efekt szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, gdzie różne elementy tego jedynego na świecie instrumentu były tworzone w kilku krajach, a jego intuicyjny interfejs pozwala na korzystanie z niego zarówno doświadczonym muzykom, jak i osobom bez wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie elektroniki czy tworzenia dźwięku.

Dni otwarte Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab

Z okazji otwarcia Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, ASP w Katowicach oraz fundacja Soundscape zapraszają do uczestnictwa w dniach otwartych, które odbędą się 16 i 17 września o godzinie 11:00 oraz 15:00. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. innowacyjne systemy odtwarzania dźwięku 3D i wirtualnej akustyki. To świetna okazja dla wszystkich miłośników muzyki, by odkryć to, co ma w sobie to niezwykłe miejsce na muzycznej mapie Polski i Europy.

Wydarzenie jest organizowane przez fundację Soundscape, która od lat wspiera rozwój dziedziny dźwięku i nowych mediów, a także Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerami wydarzenia są Tauron Lab, Tauron, Volvo Euro Kas, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, natomiast darczyńcami Fundacja Orlen oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Nowe bloki tysiaclecie katowice medusa

Może Cię zainteresować:

Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, w sąsiedztwie słynnych "kukurydz"

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Muzeum slaskie katowice

Może Cię zainteresować:

Wystawa na 200-lecie kopalni Katowice od 16 września w Muzeum Śląskim. Wcześniej, 15.09 - koncert "Śląsk. Remiks 2023"

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Wystawa katowicka moderna

Może Cię zainteresować:

Katowicka moderna jest szalenie inspirująca. Plakaty autorstwa studentów ASP można oglądać na Rynku do końca września

Autor: Katarzyna Pachelska

12/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon