Katowice jednym z 5 miast w Polsce, które realizowały strategiczny program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Na tanecznej mapie Polski jest tylko pięć ośrodków realizujących program "Przestrzenie Sztuki". Katowice od lat stawiają na rozwój kultury, wśród wielu projektów kulturalnych szczególne miejsce na kulturalnej mapie Katowic zajmują "Przestrzenie Sztuki", które powoli kończą trzeci sezon. Do tej pory na Śląsku w projekcie wzięło udział około 4 tysiące osób.

Taniec rozkwitł w Mieście Ogrodów. Katowice są jednym z 5 miast w Polsce, które realizowały strategiczny program Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Autorskie choreografie do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego albo Krzysztofa Komedy, wznowienia spektakli, warsztaty tańca współczesnego, nauka tańca dla seniorów czy ogólnodostępne potańcówki – tak w kilku zdaniach można streścić kończący się trzeci sezon programu "Przestrzenie Sztuki". Dzięki finansowaniu przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiele z tych atrakcji było bezpłatnych lub w symbolicznej cenie.

4 tysiące osób z Katowic i okolic wzięło udział w trzeciej edycji "Przestrzeni Sztuki"

W trzeciej edycji katowickiej odsłony projektu wzięło udział około 4000 osób - mieszkańców Katowic i okolicznych miast, zawodowych tancerzy i freelancerów, młodych adeptów tej pięknej acz trudnej sztuki, seniorów i fanów kulturalnej rozrywki.

Od maja przygotowano ponad 300 różnych wydarzeń: od warsztatów tańca, przez spektakle teatralne, treningi dla zawodowych tancerzy aż po ogólnodostępne potańcówki, które to wydarzenia cieszyły się niezmiennym zainteresowaniem publiczności. Trzy lata kontynuacji programu pozwoliły zbudować grono odbiorców wokół "Przestrzeni Sztuki".

W ramach programu znalazło się miejsce również dla seniorów: blisko czterysta osób wzięło udział w warsztatach tanecznych.

Po co te tańce?

Głównym celem "Przestrzeni Sztuki" jest tworzenie i wystawianie spektakli tanecznych, szkolenie nowej generacji tancerzy, choreografów i tworzenie warunków do rozwoju tego środowiska oraz budowanie nowej społeczności odbiorców kultury. Dzięki Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy są operatorami programu, środowisko tańca współczesnego zyskało miejsce, w którym - nie tylko może doskonalić nabyte już umiejętności, wprowadzać w arkana tej pięknej sztuki kolejne roczniki tancerzy, ale i tworzyć nowe spektakle.

W trzeciej edycji "Przestrzeni Sztuki" wystawiono m.in.

  • „Anamnezę” Jacka Łumińskiego,
  • „Bursztynowego Ptaka” Sebastiana Wiertelaka,
  • „Złotem sklejam jedną z pokruszonych gwiazd” Angeliki Karal i Łukasza Zgórki.

Ważnym celem "Przestrzeni" jest wsparcie niezależnych artystów. W ramach Programu Rezydencji, młodzi twórcy mogli zrealizować swoje artystyczne projekty. Wybrane zgłoszenia otrzymały dofinansowanie, przestrzeń na próby i wystawienie spektaklu oraz wsparcie techniczne i promocyjne.

Katowice miastem… tańca

Katowice, stolica województwa śląskiego i serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, od lat słyną ze wspierania kultury w każdym jej wymiarze. Miejska przestrzeń, po brzegi wypełniona kulturą – koncertami, spektaklami, kinem i teatrem jest jeszcze większa – wzbogacona o taniec współczesny i "Przestrzenie Sztuki".

Chcemy tworzyć nowe wartości, angażować kolejne grupy społeczne, ale też kreować warunki do rozwoju tancerzy, ich poszukiwań twórczych i realizacji innowacyjnych spektakli – mówi Marek Szulik, zastępca dyrektora Miasta Ogrodów.

To właśnie z tej potrzeby zrodził się program "Przestrzenie Sztuki" - inicjatywa oddolna, która stała się na tyle wartościowa, że została sfinansowana przez ministerstwo i przekazana do wspólnej realizacji Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca oraz Instytutowi Teatralnemu.

Pojemna przestrzeń dla sztuki

Przestrzenie Sztuki to kolejny krok na drodze do spełnienia marzeń środowiska tańca o posiadaniu własnej infrastruktury, podobnej do tej jaką dysponuje muzyka i teatr – podsumowuje Karol Urbański, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – To też odpowiedź na środowiskowe postulaty stworzenia możliwości stabilnego rozwoju dla niezależnych artystów tańca – dodał.

To, co odróżnia "Przestrzenie Sztuki" od wielu innych programów, to jego geneza i skutki. Program jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby środowiska tańca, ale również bardzo mocno zaangażował lokalną społeczność. Ceny wejściówek na warsztaty, spektakle, seanse i prelekcje były symboliczne.

– Sztuka jest nieodzowna w kreowaniu dobrze prosperującego społeczeństwa. Cieszę się, że dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Tańca i Muzyki mogliśmy zaoferować mieszkańcom Katowic tak bogatą ofertę zajęć i wydarzeń. Liczę, że Instytut będzie kontynuował ten cenny projekt i Katowice ponownie będą się mogły włączyć w jego współrealizację, aby również w przyszłym roku mieszkańcy mogli czerpać radość z tańca - podsumowuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowice są jednym z pięciu polskich miast realizujących ten unikatowy i potrzebny program.

Radość z tańca

Radość to właściwe określenie, bo w zorganizowanych w ramach programu warsztatach, zajęciach i kursach tańca uczestniczyło naprawdę wiele osób. W "Przestrzeniach Sztuki" znalazło się również miejsce dla tych, którym ruch kojarzy się z coraz większym wysiłkiem. To właśnie dla seniorów – chcących tańczyć i ćwiczyć zaadresowano projekt „Więcej lat to więcej życia”.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również zorganizowane jamy taneczne oraz potańcówki do polskiej muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji odbyły się również: warsztaty tańca współczesnego, Kino Tańca, warsztaty Tobiasza Berga „Ekologia Kreatywności” oraz warsztaty „Tera Ino Tera”, czyli przedsięwzięcie uświadamiające sens i wagę kultury ciała.

Znakomitą część spośród kilkutysięcznej grupy katowickich uczestników tegorocznych Przestrzeni Sztuki stanowili tancerze i instruktorzy tańca współczesnego. Ich rozwojowi właśnie służyć miał cykl rezydencji twórczych i warsztatów ruchu, spektakli tanecznych czy projekcji filmowych takich przedstawień. Nawiązywanie do tradycji Śląskiego Teatru Tańca było inspiracją do poszukiwania środków ekspresji w rodzimej tradycji kulturowej. Dzięki programowi śląskie środowisko tańca współczesnego zyskało miejsce, w którym może się rozwijać, prowadzić poszukiwania twórcze, doskonalić już nabyte umiejętności oraz realizować nowe spektakle. Zdecydowana większość bogatego programu Przestrzeni Sztuki (poza wyjazdowymi warsztatami czy spektaklami) odbywała się bowiem w Instytucji Kultury przy Placu Sejmu Śląskiego.

Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie https://miasto-ogrodow.eu/strona/przestrzeniesztuki/mid/376

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze zdjęcia zimowej scenerii województwa śląskiego. Najlepsze ujęcia robione dronem [GALERIA]

Autor: Martyna Urban

24/12/2022

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

Oto najczęściej nadawane imiona w Katowicach w 2022 roku. Niespodzianki? Nie ma

Autor: Katarzyna Pachelska

29/12/2022

22 12 07 T Staniek Jarmark Świąteczny Katowice 00661

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Biblioteka Osiedle Franciszkańskie

Nowa biblioteka publiczna powstaje na południu Katowic

„Kalendarz Trzech Religii”

Katowice wydały już po raz 10. „Kalendarz Trzech Religii"

Część tryptyku Michała Krawca pt. "Lex Szyszko"

Prof. Rykała o sytuacji w Muzeum Śląskim: To skandal

Muzykuj, Katowice

Kolejne „Lokale na kulturę” w Katowicach do wzięcia

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

NOSPR Katowice

Transmisje na żywo z sali NOSPR w plenerze