Katowice kolejny raz zagrają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Finał już w niedzielę 29 stycznia

W niedzielę 29 stycznia na ulicach Katowic ponownie spotkamy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zagra już po raz 31. – tym razem pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”. W mieście muzyki nie zabraknie przy tej okazji koncertów, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i szeregu innych atrakcji.

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy, to cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą wszystkim, a nie tylko określonej grupie wiekowej.

Mieszkańcy Katowic wiele razy pokazali, że mają wielkie serca, otwarte na potrzeby innych. Ta solidarność jest szczególnie potrzebna w tym, tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Dlatego zachęcam, w ramach możliwości, do wsparcia WOŚP – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Efekty działań WOŚP dostrzegamy najczęściej dopiero w momencie, kiedy ze zdrowiem naszym, bądź naszych bliskich dzieje się coś niedobrego. Ale tak naprawdę wszyscy chcemy, by jakość usług medycznych stała na jak najwyższym poziomie, dlatego Katowice wspierają finał WOŚP. W tym roku będą to koncerty pod Spodkiem oraz liczne aktywności w dzielnicach, m.in w szpitalu przy ul. Medyków – dodaje prezydent.

Pięć sztabów WOŚP w Katowicach

Już od ponad 30 lat w wielu miastach działają lokalne sztaby, do których zgłaszają się wolontariusze kwestujący na ulicach w dzień finału. W Katowicach do tegorocznego finału Orkiestry przygotowuje się pięć sztabów, które będą znajdować się w:

  1. Miejskim Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”,
  2. Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Wańkowicza na os. Witosa,
  3. siedzibie Fundacji „Elementarz”,
  4. Zespole Szkolno-Przedszkolnym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących w Koszutce
  5. siedzibie Fundacji z Pasją w Szopienicach.

Rondo im. WOŚP w Piotrowicach

Przypomnijmy także, że Radni Katowic przyjęli uchwałę i nadali rondu w Piotrowicach nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze przed tegorocznym finałem na Rondzie w Piotrowicach na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Armii Krajowej zawiśnie wyjątkowa tabliczka.

Poprzez nadanie katowickiemu rondu przy ul. Armii Krajowej nazwy „Rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", uhonorowaliśmy Fundację WOŚP oraz miliony Polaków - wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy wspierają tę piękną ideę bezinteresownego pomagania! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Tabliczka z nazwą ronda jest wyjątkowa - bo znalazło się na niej logo Fundacji - czyli znane wszystkim „serduszko" – dodaje prezydent.

WOŚP na Medyków

Moc atrakcji będzie czekała na katowiczan w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. Tego dnia, między 10.00 a 16.00 szpital zaprasza na darmowe badania USG brzucha i tarczycy, UKG serca (na oba badania obowiązują zapisy) oraz podstawowe badania krwi, BMI, czy ciśnienia. Odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, a na korytarzach UCK specjalnie dla dzieci pojawi się także Jeż Nikoś – bohater książeczek dla dzieci. Ale to nie koniec. Dzięki grupie Fryzjerzy dla WOŚP – będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę.

Na terenie zielonym Szpitala odbędą się występy zespołów muzycznych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, Orkiestry Policyjnej oraz zespołu Waitin'For. Zwieńczeniem wydarzeń w tej lokalizacji będzie Światełko do nieba, na które organizatorzy zapraszają o 16.00.

- Idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam niezwykle bliska, dlatego ponownie zdecydowaliśmy się włączyć w organizację katowickiego finału. Tym razem w Szpitalu na Ligocie, planujemy dużą akcję profilaktyczną – szereg badań dla mieszkańców. Będą pokazy, porady i koncerty - zachęca Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Warto dodać, że w najbliższym czasie do naszych poradni okulistycznych i oddziału okulistyki dziecięcej, zostanie przekazany przez Fundację WOŚP, sprzęt za ponad 5 milionów złotych. To ogromny zastrzyk dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Tak więc drodzy Państwo granie z Fundacją niesie za sobą realną pomoc dla naszych pacjentów – podkreśla dyrektor.

Finał pod Spodkiem

Teren przy Spodku stanowić będzie miejsce kolejnych atrakcji związanych z 31. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanym w Katowicach. O godzinie 15.00 rozpoczną się animacje dla dzieci, a w tłumie można będzie spotkać iluzjonistę – Jakuba Czybę. Wśród atrakcji nie zabraknie również fotobudki, zwiedzania wozów strażackich, czy pojazdów rajdowych, a o zaostrzenie apetytu zadba strefa gastro z Food Truckami. Ci, którzy poszukiwać będą muzycznych wrażeń, też znajdą coś dla siebie. Od godziny 16.00 scena wypełni się masą fantastycznych brzmień, a wystąpią: Insekt, Janek, Dr Misio oraz gwiazda wieczoru – No Logo. Jak co roku, o godzinie 20.00 rozbłyśnie Światełko do nieba, podobnie jak w ubiegłym roku przyjmie ono formę wypuszczania balonów.

Dodatkowe atrakcje

Jak co roku, we współpracy z partnerami sporo atrakcji przygotowuje sztab przy MDK „Bogucice-Zawodzie”. Tutaj Finał rozpocznie się już w sobotę 28 stycznia biegiem „Dzikie Ultra biega dla WOŚP”. Od godz. 18.00 na pętli przy stawie Kąpielowym będzie można wspólnie z innymi biegaczami kręcić kółka, aż do północy. Wystarczy przyjść i zrobić jedno okrążenie biegiem lub po prostu maszerując.

W niedzielę 29 stycznia Orkiestrowe granie będzie wybrzmiewało w filii MDK przy ul. Markiefki 44a. O godz. 10.00 wystartuje „WOŚPowa zbiórka krwi”. Do godz. 14.00 będzie można podzielić się tym najcenniejszym darem oraz wesprzeć WOŚP wrzutką do puszki. Natomiast o godz. 11.00 wystartuje Śląska Bitwa Chef’ów Kuchni – w potyczce o tytuł najlepszego WOŚP-owego przysmaku staną: Maciej Regulski, Rafał Fidyt oraz Marcin Czubak. O godz. 13.30 spektaklem Teatru Trip pt.: „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” działalność rozpocznie strefa animacyjna dla dzieci. Na najmłodszych czekać będą: fotolustro, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, kolorowanki oraz będzie można zajrzeć do auta Scooby Doo. Natomiast od godz. 15.00, na tamtejszej scenie rozpoczną się koncerty, zagrają zespoły: ZDRAWICA, DUMBDOG i TERAPEUTYKA oraz Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Całość zakończy się o godz. 20.00 Światełkiem do nieba – pokazem tańca z ogniem.

W niedzielne południe ulicami Katowic przejedzie „WOŚPoBana”. Tramwaj kursować będzie na trasie: Centrum Przesiadkowe Zawodzie – Plac Wolności, a w Orkiestrowym Tramwaju, będzie można posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Fedaków i Kapeli Dejcie Pozór. Przejazd będzie możliwy po zasileniu Orkiestrowej puszki. Natomiast o godz. 13.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Słowiańskiej 1 odbędzie się bicie rekordu na największą gitarową kapelę w Polsce – „Śląscy gitarzyści grają dla WOŚP”. Cały czas trwają zapisy chętnych osób, które chciałby zostać częścią tej nietypowej kapeli: kontakt@sztab5934.eu.

Pomagać można biorąc udział w przygotowanych atrakcjach, wrzucając datki do puszki lub biorąc udział w licznych aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wyjątkową rzecz na aukcję przekazał prezydent Marcin Krupa. Unikatowy, pełnowymiarowy kosz z autografami artystów z Kosmicznego Koncertu Paktofoniki w Spodku jest przedmiotem licytacji dostępnej po linkiem: https://bit.ly/3XAIZht

Rondo Piotrowice 3

Może Cię zainteresować:

W Katowicach będzie Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawdź, gdzie dokładnie

Autor: Katarzyna Pachelska

06/01/2023

Wolni Ludzie Katowice, wizualizacje

Może Cię zainteresować:

Kubański bar powstaje w centrum Katowic. Zobaczcie, jak będzie wyglądał

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2023

Pod Belkami nieczynne Katowice

Może Cię zainteresować:

Lubiana katowicka restauracja została zamknięta po 12 latach działalności. Koniec z pysznymi naleśnikami i gołąbkami

Autor: Katarzyna Pachelska

21/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka