Katowice nagradzają ludzi kultury. Wśród nagrodzonych m.in. dyrektor nowego, świetnego muzeum

Prezydent miasta wręczył nagrody dla osób, które szczególnie odznaczyły się działalnością na rzecz kultury. Kim są tegoroczni laureaci? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Nagrody w dziedzinie kultury wręczone

Willa Goldsteinów stała się miejscem, gdzie Katowice poznały nowych nagrodzonych. Co roku, w okolicy rocznicy nadania praw miejskich stolicy Górnego Śląska, przyzywane są wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych w dziedzinie kultury. Uroczystość odbywa się już od 1984 roku.

- Tytuł Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO stanowi ukoronowanie naszego zaangażowania w rozwój kultury. Zarówno przyznanie tytułu, jak i budowa Strefy Kultury, to czynniki, które znacząco wpłynęły na rozwój całego miasta - mówił podczas gali prezydent Katowic Marcin Krupa.
- Tych wszystkich działań nie byłoby, gdyby nie osoby angażujące się w kulturę. Dziś nagradzamy zarówno tych zajmujących się kulturą wysoką, jak i tych którzy popularyzują chociażby gwarę śląską. Bo i o nich nie wolno nam zapominać – dodawał.

Laureaci edycji 2022

Wyróżnione zostały dwie panie, a obok nich dumnie stanęli także dwaj panowie. Trzech laureatów urodziło się w Katowicach, ale wszyscy są związani z naszym miastem.

Regina Gowarzewska - kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej w Katowicach, dziennikarka, autorka koncertów edukacyjnych dla dzieci oraz młodzieży, znawczyni i popularyzatorka muzyki

Renata Bonczar - wykładowca akademicki, artystka, laureatka licznych konkursów malarskich, jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych

Robert Ciupa - dyrektor otwartego w grudniu ub. roku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, członek redakcji półrocznika „CzasyPismo", autor i współautor artykułów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych

Grzegorz Chudy - filolog, muzyk i plastyk, popularyzator gwary i kultury śląskiej, organizator wielu projektów edukacyjnych o tematyce regionalnej skierowanych do dzieci

Czołg eksponat w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Czołg wjechał do muzeum na centymetry. 16 grudnia otwarcie nowej wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy KWK "Wujek"

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2021

Face2 Face Katowice

Może Cię zainteresować:

Najlepsza przestrzeń publiczna w województwie. Aż trzy obiekty w konkursie są z Katowic. Zobaczcie i głosujcie

Autor: Katarzyna Pachelska

03/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon