Najlepsza przestrzeń publiczna w województwie. Aż trzy obiekty w konkursie są z Katowic. Zobaczcie i głosujcie

Rozpoczął się plebiscyt publiczności w 23. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Wśród 27 obiektów, na które mogą oddać głos internauci, aż trzy są w Katowicach. Zobaczcie je i głosujcie.

Większość obiektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy. Wśród nich są m.in. inwestycje użyteczności publicznej, takie jak: szkoły, centra aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji oraz przestrzenie publiczne: parki, deptaki, tereny leśne.

Z Katowic w konkursie startują:

  • Face2Face Business Campus w Katowicach, składający się z dwóch budynków biurowo usługowych - wysokiego, zlokalizowanego przy głównej arterii komunikacyjnej Aglomeracji Śląskiej – DTŚ oraz średniowysokiego, wycofanego w głąb działki. Centrum założenia urbanistycznego stanowi patio – ogród, dostępny dla wszystkich. Obiekt powstał na działce po wyburzonej hali sportowej Huty Baildon.
  • Rozbudowa i dostosowanie budynku do potrzeb działalności kulturalnej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, ul. Wincentego Pola. Celem przebudowy było dostosowanie budynku do nowej funkcji muzealno-wystawienniczej. Ekspozycja jest poświęcona strajkowi w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku. Jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55 - tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” – 16 grudnia 1981 r. Wyeksponowana została rampa, z której 16 grudnia 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników. Odtworzono ceglaną elewację budynku. Wykonano szereg prac polegających na pełnym przystosowaniu instytucji do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
    Więcej: Czołg wjechał do muzeum na centymetry. 16 grudnia otwarcie nowej wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy KWK "Wujek"
  • Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w ciągu ulicy Dworcowej w Katowicach, na odcinku od skrzyżowania ul. Św. Jana i ul. Dworcowej do skrzyżowania ul. Mielęckiego i ul. Mariackiej. Celem przebudowy ulicy Dworcowej było stworzenie salonu miasta - miejsca spotkań i średniej wielkości wydarzeń kulturalnych. Jej większy fragment zamknięto dla ruchu samochodowego, tworząc deptak.
    Więcej: Ulica Dworcowa jako elegancki śródmiejski deptak. Czy to marzenie może się ziścić?

Jak oddać głos na katowickie obiekty

Plebiscyt publiczności w konkursie rozpoczął się w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. W głosowaniu na stronie npp.slaskie.pl można wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 3, 2 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie Nagrodę Publiczności. Głosować można do końca sierpnia.

Niezależnie od plebiscytu publiczności obiekty oceni jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2022 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Plantacja borówki Katowice 6

Może Cię zainteresować:

Pyszne borówki amerykańskie z plantacji w Katowicach, z gospodarstwa rolnego państwa Szczogiel

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Moto Show Katowice 2021

Może Cię zainteresować:

Moto Show Katowice 7 sierpnia 2022 na Muchowcu. Tuning, wyścigi, motocykle, auta zabytkowe. Słowem, raj dla miłośników motoryzacji

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon