Katowice. Parkingi w Strefie Kultury będą zamknięte przez ponad 2 miesiące od 16 maja 2022

Na ponad 2 miesiące zostaną zamknięte bezpłatne parkingi w Strefie Kultury w Katowicach. Ma to związek m.in. z organizowanym w MCK w czerwcu Światowym Forum Miejskim. Sprawdźcie, od kiedy nie będzie można tu parkować.

Przed nami ostatnie 10 dni parkowania w Strefie Kultury. Już od poniedziałku 16 maja zostawienie tu auta będzie niemożliwe.

Zamknięcie parkingów w Strefie Kultury w Katowicach

Tego dnia rozpoczną się prace związane z przygotowaniem terenu pod organizację konferencji Światowego Forum Miejskiego (26-30 czerwca 2022), której Katowice będą gospodarzem w czerwcu.

Zamknięcie parkingów poprzedzi akcja informacyjna – ulotki trafią za wycieraczki parkujących w Strefie Kultury samochodów. Jednak samochody wraz z zakończeniem Światowego Forum Miejskiego =nie będą mogły powrócić na parkingi. Po zakończeniu konferencji i uprzątnięciu zgromadzonego sprzętu oraz konstrukcji, miejsca te pozostaną zajęte – w tym przypadku pod organizację Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Festiwal od 2014 roku gości w Strefie Kultury, a w tym roku odbędzie się w dniach 21-24 lipca. To oznacza, że parkingi w Strefie Kultury będą wyłączone z użytkowania do 29 lipca.

Urzędnicy zachęcają osoby dojeżdżające samochodem do pracy w centrum miasta do zostawienia swoich aut przy centrach przesiadkowych oraz do korzystania z komunikacji publicznej. Centra Przesiadkowe Zawodzie oraz Brynów mają bezpłatne parkingi, a dojazd tramwajem do centrum miasta zajmuje odpowiednio 10 i 15 minut. W godzinach szczytu, zgodnie z rozkładem jazdy, tramwaje kursują co 3 minuty.

Katowice organizują World Urban Forum, czyli Światowy Szczyt Miejski ONZ

– WUF 11 to kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko znakomita promocja, ale przede wszystkim docenienie przemiany, jaka zaszła w Katowicach i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Organizacja tej skali wydarzenia wymaga od nas specjalnego przygotowania, także terenu, na którym będą odbywały się obrady. Wierzę, że dzięki naszym wcześniejszym doświadczeniom w organizowaniu wysokiej rangi wydarzeń, wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a Katowice zapadną w pamięć uczestnikom forum – dodaje.

WUF 11 to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez UN-Habitat, agendę ONZ zajmującą się kwestiami urbanizacji i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Ostatnia, dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

WUF11 ma być też atrakcją dla mieszkańców Katowic

Pod koniec kwietnia odbyła się kolejna misja techniczna UN-Habitat. Przygotowania przebiegają zgodnie z planem.

Bardzo zależy nam na tym, by WUF11 był nie tylko spotkaniem ekspertów i praktyków, ale żeby też stał się atrakcją dla mieszkańców Katowic i wszystkich, którzy w tym czasie odwiedzą stolicę województwa śląskiego. W tym kontekście zachęcam do udziału w Urban Expo i odwiedzenia 11 stref, które nazwaliśmy „WUF na mieście” – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz rządowy pełnomocnik ds. WUF11.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon