W Strefie Kultury ustawiono już kasy. Od kiedy i ile zapłacimy za parkowanie?

W Strefie Kultury ustawiono już kasy, a pojawią się także szlabany. To oznacza, że wkrótce największy - dotąd darmowy - parking w centrum Katowic stanie się płatny. Od kiedy i ile zapłacimy za parkowanie?

Prace w terenie, związane z wprowadzeniem opłat za parkowanie w Strefie Kultury, rozpoczęły się w poniedziałek, 22 listopada.

- Trwa montaż urządzeń do poboru opłat, który realizuje firma Green Center. Z tą firmą zawarta jest umowa na dostawę i montaż urządzeń parkingowych, opiewająca na kwotę ponad 623 tys. złotych - potwierdza Ewa Lipka, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Katowicach.

Od kiedy i ile zapłacimy za parkowanie w Strefie Kultury?

Choć montaż urządzeń już się rozpoczął, to nie ustalono jeszcze, od kiedy parking w Strefie Kultury ma być płatny. Do tego konieczna jest odpowiednia uchwała Rady Miejskiej Katowic. Jak się dowiedzieliśmy, najpewniej pobór opłat rozpocznie się dopiero w lutym, ale nie jest to wciąż przesądzone.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami godzina parkowania będzie kosztowała 5 złotych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca, a dla pozostałych kierowców 10 złotych.

Operatorem parkingu będzie Miejski Zarząd Ulic i Mostów, więc całość pieniędzy z opłat za parkowanie - pomniejszona o podatek VAT - będzie wpływać do kasy miasta.

Katowice chcą ograniczyć liczbę samochodów w centrum

Jak wyjaśnia magistrat, wprowadzenie opłat za parkowanie w Strefie Kultury to kolejny krok w kierunku promocji zrównoważonego transportu w Katowicach. Poprzednim było uruchomienie centrów przesiadkowych, gdzie do dyspozycji kierowców oddano kilkaset miejsc parkingowych. Te nie cieszą się wciąż dużą popularnością, ale można tam zauważyć coraz więcej ludzi i samochodów.

Z przeprowadzonych w 2018 roku badań jasno wynika, że większość kierowców do centrum Katowic przyjeżdża z innych miast, a liczba samochodów stale rośnie, co wpływa na poziom zanieczyszczenia powietrza i komfort życia mieszkańców. Aby kierowcy zaczęli korzystać z centrów przesiadkowych i komunikacji publicznej, podniesiono już - choć nie drastycznie - opłaty za parkowanie.

Urzędnicy chcieliby także, aby Katowice były bardziej zielone, dlatego zwężono fragment al. Wojciecha Korfantego, gdzie posadzone mają zostać drzewa, a w przyszłości zazielenić ma się pl. Sejmu Śląskiego, na którym od lat znajduje się niekontrolowany parking.

Polecamy jeszcze do przeczytania:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach. Co i za ile można tu zjeść i czego się napić

We wtorek rusza diabelski młyn w Katowicach. To nowość na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Pogrzeb Kamila Durczoka. Dziennikarz został pochowany na Kostuchnie w Katowicach

„Warszawa była tylko miejscem pracy. Kochał Śląsk”. Kamila Durczoka wspomina Witold Pustułka

Gangster z Niemiec wpadł w Katowicach. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon