Katowice. Pokahontaz i Dawid Kwiatkowski gwiazdami pikniku poświęconego funduszom europejskim w Strefie Kultury

W najbliższą sobotę, 30 września 2023 r., w katowickiej Strefie Kultury odbędzie się piknik poświęcony Funduszom Europejskim. Zapowiedziano wiele atrakcji, a jako wisienki na torcie - koncerty Dawida Kwiatkowskiego i zespołu Pokahontaz.

Fb Dawid Kwiatkowski
Dawid kwiatkowski fb

Cykl pikników rodzinnych poświęconych Funduszom Europejskich odbywa się we wszystkich subregionach województwa. Za nami pikniki w Częstochowie i Bielsku-Białej. 7 października piknik zagości w Sosnowcu, a dzień później w Raciborzu.

Piknik poświęcony Funduszom Europejskim w sobotę w Katowicach

W Katowicach piknik zawita w najbliższą sobotę, 30 września 2023 r., do Strefy Kultury przy Muzeum Śląskim, budynku NOSPR-u i MCK. Wstęp na imprezę jest wolny.

- Pikniki są okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale także zapoznania się z możliwościami, jakie dają Fundusze Europejskie. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, jak na przykład punkt Planetarium Śląskiego, jednej z naukowych wizytówek naszego regionu, gdzie będzie można zapoznać się z technologiami tworzenia rakiet pneumatycznych i lunet do obserwacji Słońca. Warto być w najbliższą sobotę w Strefie Kultury, przyjść z całą rodziną. Każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Piknik w katowickiej Strefie Kultury rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do 21:00. Gwiazdami wieczoru będą zespół Pokahontaz i Dawid Kwiatkowski.

W trakcie pikniku odbędzie się wiele atrakcji przygotowanych przez beneficjentów Funduszy Europejskich, gdzie zaprezentują się m.in.:

 • Planetarium Śląskie – na stoisku odbędą się warsztaty astronomiczne dla dzieci z konkursami: tworzenie rakiet pneumatycznych i lunet do obserwacji słońca.
 • Bajka Pana Kleksa – warsztaty twórcze i artystyczne. W trakcie wydarzenia dzieci będą mogły stworzyć własny lampion skarbnika, a także zawieszki i bransoletki z kolorowych koralików i pochodnych węgla.
 • Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" – warsztaty robienia wełnianych pomponów i wyklejania rysunków z owczej wełny.
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - na stoisku prezentowane będą informacje o zrealizowanym dzięki środkom unijnym projekcie w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu (projekt polegał na przebudowie budynku świetlicy do celów edukacji ekologicznej – utworzeniu nowoczesnej multimedialnej sali edukacyjno-projekcyjnej, przystosowanej do odtwarzania filmów w technologii 3D (wyprodukowany został film przyrodniczy 3D o Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd). Uczestnicy pikniku będą mogli rozwiązać zadania i łamigłówki przyrodnicze (m.in.: rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt, tropów zwierząt) na przygotowanych pomocach dydaktycznych.
 • Uniwersytet Śląski zaprasza w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu środowisk wodnych. Na stanowisku będzie można zobaczyć niezwykłe materiały i te całkiem zwyczajne, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i w każdym domu. Będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić. Na stoisku znajdą się też wypreparowane bezkręgowce, kolekcja ptasich piór i inne atrakcje.

Wiele atrakcji też dla rodzin z dziećmi

W trakcie pikniku przygotowano również kilka stref tematycznych.

Strefa symulatorów:

 • Symulator samochodowy 4DOF, który pozwala przenieść się na tor rajdowy.
 • Symulator lotu VR - każdy będzie mógł poczuć się jak pilot samolotu. Wrażenie jest bliskie realnemu lataniu. Istotną rolę odgrywa tu pakiet sterowania: wolant, przepustnica i orczyk. Dodatkowo gogle VR zapewniają krystaliczną wizję, a mapy, które odwzorowują świat pozwolą udać się uczestnikom w każdy zakątek świata.

Strefa gier:

 • Stoły do gry w kapsle w nowym wydaniu. Każdy stół to inna gra, inne emocje. W strefie znajdziemy trzy gry: Curling, Labirynt, Monte Capslo.

Strefa kreatywna:

 • Gniotki z motywem europejskim (niebieskie z gwiazdkami) - świetna zabawka sensoryczna dla dzieci od 2 do nawet 10 lat. Razem z uczestnikami przygotujemy takie zabawki własnoręcznie.
 • Kolorowanki 3D - trójwymiarowe kolorowanki - składanki dla dzieci.

Strefa rękodzieła:

 • Malowanie eko-toreb - warsztaty ze zdobienia materiałowych (ekologicznych) toreb wielokrotnego użytku.
 • Tworzenie zapachowych woreczków – uczestnicy będą mogli przygotować woreczki zapachowe do szafy, szuflady, kuchni czy samochodu ze specjalnie przygotowanej mieszanki suszonych ziół i kwiatów.

Strefa nowoczesnych technologii:

 • Robotyka - podczas warsztatów uczestnicy będą mogli konstruować np. Łaziki Marsjańskie, roboty sumo oraz roboty humanoidalne.
 • Warsztaty z długopisami - uczestnicy będą mogli stworzyć własne projekty 2D lub 3D za pomocą nowoczesnych urządzeń w kształcie długopisów.
Wieza spadochronowa katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Pół miliona zł na wieżę spadochronową. 3,5 mln zł na willę i wieżę wyciągową. Drugi rzut pieniędzy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2023

Silesia Marathon

Może Cię zainteresować:

Silesia Marathon 2023 już w niedzielę 1 października. Zamknięcie ulic, zmiany w transporcie publicznym

Autor: Katarzyna Pachelska

26/09/2023

Mural wodecki katowice 03

Może Cię zainteresować:

4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon