Katowice. Nowy kompleks hotelowy w kamienicach przy Dworcowej. Inwestor, firma Epione, złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Obiekt zaprojektował Tomasz Konior

Znajdujące się dziś w opłakanym stanie kamienice przy ul. Dworcowej w Katowicach, vis a vis odnowionego Starego Dworca, wreszcie przestaną straszyć. Powstanie tu kompleks hotelowy. Inwestor, katowicka firma Epione, złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Obiekt zaprojektował znany katowicki architekt Tomasz Konior wraz z współpracownikami ze swojego Konior Studio.

10 października 2023 r. do Urzędu Miasta Katowice wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę "budynku o funkcji hotelowej, usługowo-biurowej z garażem podziemnym" przy ul. Dworcowej, na działkach nr nr 135, 141, 144, 145, 146, 148, 149. Wnioskodawcą i inwestorem jest spółka Epione z Katowic, znana do tej pory z działalności w branży ochrony zdrowia (ma m.in. sieć przychodni w Katowicach i poza Śląskiem). Wniosek nie wymagał uzgodnienia z konserwatorem zabytków.

Nowy hotel w kompleksie kamienic przy ul. Dworcowej

Na kompleks, wybudowanych w w latach 70. XIX w. w stylu późnego klasycyzmu, a przebudowanych w 1894 roku, kamienic przy ul. Dworcowej 3 składa się aż 7 budynków. To od zawsze były kamienice kolejowe. Znajdowała się tu m.in. siedziba Dyrekcji Okręgu Królewskich Kolei Żelaznych Do 2016 r. były własnością PKP. Wtedy kupiła je działająca od 1997 r. Grupa Epione.

Na archiwalnych fotografiach widać, jak imponujący był to kompleks, z narożną wieżą z kopułą.

Budynek Dyrekcji Okręgu Królewskich Kolei Żelaznych
Budynek Dyrekcji Okręgu Królewskich Kolei Żelaznych
- Potwierdzamy złożenie dokumentów pozwolenia na budowę w ramach budynków kamienic przy ul. Dworcowej. Obecnie finalizowana jest cała koncepcja tego projektu w ramach przestrzeni kwartału kamienic. Nasza inwestycja jest źródłem naszej dumy, i jesteśmy przekonani, że będzie miała pozytywny wpływ na całe miasto - mówi dla portalu 24Kato.pl Krystian Szafrański, przedstawiciel Epione Sp. z o.o.

Kamienice na nowo wybudowanym deptaku ulicy Dworcowej wyróżniają się in minus. Są zaniedbane w środku i na zewnątrz. Dobrą informacją dla miasta jest ich renowacja i wybudowanie tu hotelu. Zwłaszcza że architektem odpowiedzialnym za ten projekt, jak czytamy we wniosku o wydanie pozwolenia budowlanego, jest Tomasz Konior.

Obiekt zaprojektował Tomasz Konior

Konior to projektant takich ważnych katowickich obiektów jak Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej ”Symfonia” w Katowicach czy budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Konior zaprojektował również rozbudowę i nadbudowę hotelu Diament przy Dworcowej.

- Nasze działania realizujemy we współpracy z renomowaną pracownią architektoniczną Konior Studio. Ich doświadczenie i kreatywność gwarantują, że projekt ten będzie nie tylko unikalny, ale również dopasowany do otoczenia i potrzeb społeczności. Naszym celem jest stworzenie najbardziej funkcjonalnej, atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni - wyjaśnia Krystian Szafrański z Epione. - Jesteśmy pewni, że ten projekt będzie stanowił ważny element rozwoju naszego miasta. Szczegóły dotyczące planowanych funkcji i projektu zostaną ujawnione, jak tylko będzie to możliwe - dodaje.

Na razie Epione nie udostępnia wizualizacji nowego hotelu. Na stronie internetowej http://dworcowa3.pl/ można znaleźć poglądowe wizualizacje obiektu (te umieszczamy w naszym tekście), nie są to jednak właściwe projekty. Hotel może się od nich różnić.

Będą tu w sumie dwa hotele sieci Mariott?

Z pierwszych informacji o nowym hotelu przy Dworcowej (więcej: Hotel sieci Marriott powstanie przy ul. Dworcowej. To inwestycja firmy z Katowic, prowadzącej sieć przychodni), które pojawiły się w lutym 2022 r. wynika, że ma tu powstać dwumarkowy hotel amerykańskiej sieci Marriott z dwiema, nieobecnymi jeszcze na polskim rynku, markami sieci Marriott: Fairfield Inn & Suites i Tribute Portofio. W sumie będzie tam 200 pokoi, po 100 na każdą markę hotelu.

Kamienice nie tylko mają zostać zrewitalizowane, ale też rozbudowane: nadbudowane o 2 piętra, wraz z historyczną kopułą, której dzisiaj już nie ma, z zachowaniem jej formy ale w nowoczesnej, współczesnej odsłonie.

Przypomnijmy, że w Katowicach trwa budowa hotelu Qubus przy ul. Moniuszki. Ma być on otwarty jeszcze w 2023 r. Na grudzień zapowiadane jest też otwarcie butikowego hotelu przy ul. Mariackiej 23 (więcej: 4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub)

Szkola pawilonowa katowice koszutka jurand jarecki 4

Może Cię zainteresować:

"Pawilonówka" w Koszutce. Jedyna taka szkoła w Katowicach. Nowoczesność made in PRL sprawdza się do dzisiaj

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2023

Giszowiec katowice fotopolska

Może Cię zainteresować:

Najcięższy grzech Zdzisława Grudnia? Kto, kiedy i dlaczego zdecydował o wyburzeniu Giszowca oraz dlaczego to nie był "Decymber"

Autor: Tomasz Borówka

22/10/2023

Linia tramwaj grundmanna katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice. Tramwajarze zaszaleli! Żółto-czarny budynek z wielkim napisem "bana" stanął przy budowanej linii tramwajowej przy ul. Grundmanna

Autor: Katarzyna Pachelska

15/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon