Katowice promują się bebokami i połednicą na Światowym Forum Miejskim w MCK i Spodku

Jedną z części Światowego Forum Miejskiego, odbywającego się w Katowicach, jest Urban Expo, czyli targi, na których stoiska wystawiły państwa, miasta i organizacje z całego świata. Wśród nich - też miasto Katowice. Na stoisku naszego miasta królują... straszydła.

11. Światowe Forum Miejskie ONZ (WUF11 - World Urban Forum), zwane miejskim Davos, trwa w Katowicach od niedzieli 26 czerwca. Nasze miasto będzie do 30 czerwca światową stolicą dialogu wszystkich, którym na sercu leży rozwój miast. Wcześniej takie wydarzenia odbyły się m.in. w Barcelonie, Vancouver, Rio De Janeiro i Abu Zabi.

Organizatorem spotkania, które odbywa się co dwa lata pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice. Po raz pierwszy odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej. To najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast.

Więcej:

Częścią Światowego Forum Miejskiego jest Urban Expo, czyli strefa targowa. To ona znajduje się w namiotach rozstawionych na parkingu w Strefie Kultury. Jest tu w sumie 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Połowa wystawców pochodzi spoza Europy, bardzo dużo wśród nich to stoiska krajów afrykańskich. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych pawilony promocyjne prezentują państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy. Wśród nich - jest też stoisko miasta Katowice.

Po wpadce z COP, czyli Szczytu Klimatycznego ONZ, na którym elementem dekoracyjnym stoiska Katowic był... węgiel, teraz miasto postawiło na bardziej kolorowy wystrój. Dominuje zieleń. Jednymi czarno-białym akcentami są postaci śląskich straszków - beboków, połednic, skarbnika i innych, umieszczone w różnych miejscach całkiem sporego stoiska Katowic. Podchodząc do stoiska Katowic można się zdziwić, widząc rysunek pani z kłami jak u wampirów i łapami jak u krogulca. Wyjaśnienie, o co chodzi, jest umieszczone dopiero na małej tabliczce na ścianie w środku stoiska. A przydałoby się przy każdej z postaci, bo widok "wampirzycy" musi nieźle dziwić przybywających na stoisko Katowic.

Innym ciekawym stoiskiem jest miejsce Zielonego Śląskiego. Tam zamontowano nawet... minitężnię!

ZOBACZ TEŻ:

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Zajączka Kilińskiego Katowice 14

Może Cię zainteresować:

Rajza po jednym z najbardziej magicznych miejsc w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

26/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon