Światowe Forum Miejskie wychodzi na miasto. 11 stref, m.in. nauki, muzyki, innowacji, dostępnych dla wszystkich

Tego nie było na żadnym dotychczasowym Światowym Szczycie Miejskim ONZ. Katowice są w tej dziedzinie pionierem. Oprócz oficjalnych wydarzeń w MCK i jego okolicach, Szczyt wyjdzie w miasto. W odległości maksymalnie 15 minut od MCK będzie działać 11 stref dyskusji, edukacji i rozrywki, do których wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji.

11. Światowe Forum Miejskie ONZ (WUF11 - World Urban Forum), zwane miejskim Davos, już od niedzieli 26 czerwca 2022 r. zawita do Katowic. Nasze miasto będzie do 30 czerwca światową stolicą dialogu wszystkich, którym na sercu leży rozwój miast. Wcześniej takie wydarzenia odbyły się m.in. w Barcelonie, Vancouver, Rio De Janeiro i Abu Zabi.

Tysiące ludzi z całego świata zjedzie do Katowic

Na Forum w Katowicach zarejestrowało się już ponad 17 tysięcy osób ze 160 krajów świata (a może zarejestrować się każdy, rejestracja trwa do 25 czerwca i dostępna jest na stronie: https://wuf11.katowice.eu/). Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości".

Organizacja tej imprezy to kolejny sygnał wysyłany w świat, mówiący o tym, że Katowice mają się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jeśli chodzi o Światowe Forum Miejskie, to ważne też, żeby wybrzmiało, że to nie jest zwykła konferencja. WUF ma służyć konkretnym rozwiązaniom opartym o 17 celów zrównoważonego rozwoju. To droga, którą powinniśmy podążać my wszyscy, aby budować zrównoważone miasta. Jeśli uda nam się stworzyć swoiste instrukcje o tym, co trzeba zrobić, aby nasze społeczności rozwijały się lepiej, to będzie to ogromny sukces, który wpłynie na naszą przyszłość. Przed nami ogromne wyzwania. Zmieniający się klimat, wojna w Ukrainie, dostosowanie się do dynamicznego rynku pracy, coraz mniejsza ilość miejsca w centrach miast. To wszystko rodzi pytania o to, w jaki sposób kształtować miasta, jak przyciągać nowych mieszkańców oraz jak powinna wyglądać jakość życia w nowoczesnym mieście – dodaje prezydent Katowic.


Organizatorem spotkania, które odbywa się co dwa lata pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice. Po raz pierwszy będzie ono mieć miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. To najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast.

WUF11 to szansa dla Polski na pokazanie społeczności światowej jej zaangażowania w osiąganie zrównoważonej przyszłości miast – mówi Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy UN-Habitat.

WUF to nie tylko panele i dyskusje światowych liderów, to również szereg wydarzeń skierowanych do mieszkańców Katowic oraz pozostałych miast Metropolii. Dlatego w trakcie Światowego Forum Miejskiego uruchomionych zostanie 11 tematycznych stref dla mieszkańców w centrum miasta, a w nich czekał będzie szereg atrakcji. Strefa centrum w samym sercu miasta, zamieni się w parkiet. Odbędzie się tam cykl imprez, na których będzie można nauczyć się podstawowych tanecznych kroków oraz obejrzeć pokazy taneczne. Wieczorem 28 czerwca na terenie przy Hali Parkowej zagra bluesowy zespół Cree z Sebastianem Riedlem na czele, Monika Borzym oraz Kaliber 44, Fokus i Rahim z niebanalnym pianistą Tymkiem Biesem. 29 czerwca natomiast będzie miała miejsce kolejna muzyczna niespodzianka - na katowickim Rynku zagrają zespoły Boogie Boys i Rita Pax.

11 ciekawych stref w Katowicach

W Katowicach pod wspólnym szyldem „WUF na mieście” powstaje 11 stref otwartych dla mieszkańców miasta i metropolii. Wstęp do nich jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Większość będzie działać w czasie WUF, ale niektóre o wiele dłużej.

1. Miasteczko młodych
To strefa plenerowa w Parku Boguckim przy Strefie Kultury. Będą w niej organizowane liczne atrakcje dla młodzieży. Uczestnictwo w nich pozwoli pogłębić wiedzę z zakresu funkcjonowania miasta, poznać ciekawych ludzi z całego świata i miło spędzić czas przy dobrej muzyce. W Miasteczku będzie można także wziąć udział w różnych aktywnościach sportowych. W programie m.in. silent disco, kino plenerowe, rozgrywki piłki siatkowej i zajęcia jogi.
Gospodarz i partnerzy: Rada Młodych przy WUF11, miasto Katowice
Lokalizacja: Park Bogucki

2. Strefa relaksu
Strefa znajdować się będzie przy Rynku Katowiach w cieniu feniksów kanaryjskich, które kilka lat temu wprowadziły do śródmieścia ducha egzotyki. Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.
Gospodarz: Miasto Katowice
Lokalizacja: Rynek, nad Rawą

3. Metrolab
Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w różnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Planowane są w niej spotkania, debaty, wystawy i warsztaty poruszające kwestie ważne dla mieszkańców metropolii. Będzie tu można poznać cele i priorytety Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także realizowane w niej projekty.
Gospodarz: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11A

4. Strefa nauki
Strefa utworzona we współpracy z uczelniami, które pomogą spojrzeć z bliska na tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu. Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach, jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.
Gospodarz i partnerzy: Uniwersytet Śląski oraz Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia WSB, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny
Lokalizacja: Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4

5. Strefa centrum
Zlokalizowana w sercu miasta strefa będzie zachęcała katowiczan, mieszkańców metropolii oraz gości WUF11 do odwiedzin przede wszystkim licznymi wydarzeniami artystycznymi. W głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, koncertów, występów lokalnych artystów czy teatralnych przedstawień. Będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.
Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice
Lokalizacja: Rynek

6. Strefa innowacji
W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city. Przewidziano prezentacje sposobów wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i IoT czy technologii służących innowacjom społecznym; nie zabraknie też wątków związanych z transformacją przestrzeni miejskiej, jaka dokonuje się dzięki współpracy samorządu ze środowiskiem biznesowym.
Gospodarz i partnerzy: Miasto Katowice
Lokalizacja: Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, ul. Teatralna 17A

7. KATO Urban Corner
Zlokalizowana w samym centrum miasta strefa jest centrum edukacji o celach zrównoważonego rozwoju. Więcej: KATO Urban Corner. Nowe miejsce dla mieszkańców w samym centrum miasta
Gospodarz: Miasto Katowice
Lokalizacja: róg ulic Młyńskiej i Pocztowej

8. Strefa kultury i sztuki
Strefa zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, które zostało utworzone na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego. Jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań”. Każdy gość WUF11 będzie miał szansę odwiedzić tu wystawę o historii i transformacji regionu, która – podobnie jak cała przestrzeń Strefy – odnosi się wprost do tematu przewodniego tegorocznej konferencji.
Gospodarz: Województwo Śląskie
Lokalizacja: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

9. Strefa miasta muzyki
Strefa, zlokalizowana w najbardziej rozrywkowej części Katowic, będzie podpowiadała nie tylko uczestnikom WUF11, ale i okolicznym mieszkańcom chętnie odwiedzającym deptak przy ul. Mariackiej, propozycje do wieczornej integracji i zabawy. Dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Ulica Mariacka odpowie jednak nie tylko na potrzeby fanów muzyki, ale również smakoszy dzięki licznym restauracjom i kawiarniom, z których wiele zaangażowało się w program „WUF Friendly”, przygotowując specjalne menu dla uczestników Forum.
Gospodarz: Miasto Katowice
Lokalizacja: deptak przy ul. Mariackiej

10. Miasto360
Strefa zlokalizowana w śródmieściu – w miejscu, w którym przecinają się najważniejsze trakty komunikacyjne Katowic – zdaje się przypominać o ciągłym rozwoju miasta, o szansach i wyzwaniach, które przed nim stoją, ale też o przeszkodach na drodze do dalszego wzrostu. Podobnie jak przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”, którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities. Wszystko w formie inspirujących wykładów, warsztatów, spotkań autorskich i swobodnych dyskusji pozwalających na wymianę doświadczeń i refleksji na temat przyszłości miast.
Gospodarz: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Lokalizacja: Rondo Sztuki przy Rondzie im. gen. J. Ziętka

11. Urban Cinema by Santander
Zlokalizowane w śródmieściu znane kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki i mieszkańców. Będzie tu można uczestniczyć w wieczornych seansach filmowych o tematyce miejskiej oraz środowiskowej. Pokazy będą uzupełnione spotkaniami z ekspertami, podczas których będzie okazja do udziału w otwartej dyskusji.
Gospodarz i partnerzy: Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Santander Bank Polska
Lokalizacja: Kino „Rialto”, ul. Św. Jana 24.

ZOBACZ TEŻ:

Wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa Aleja Kasztanowców przy Roździeniu będzie zrewitalizowana. Nowe miejsce spacerów dla katowiczan

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Piotr Gliński. Wmurowanie aktu erekcyjnego

Może Cię zainteresować:

Akademia Muzyczna będzie miała nowy budynek. Wmurowano akt erekcyjny

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon