Katowice przejęły za darmo od Spółki Restrukturyzacji Kopalń budynki dawnej kopalni „Wieczorek”

Katowice oficjalnie stały się właścicielem budynków po byłej kopalni „Wieczorek” na Nikiszowcu. Wycenione na ponad 50 milionów zł obiekty miasto przejęło za darmo od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by wpompować w nie kilkaset milionów złotych. Docelowo ma się w nich mieścić gamingowo-technologiczny hub.

- To historyczna data. To kolejny krok milowy w rozwoju naszego miasta – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa, podpisując akt notarialny z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na jego mocy stolica województwa przejęła 9,5 ha terenu po dawnej kopalni „Wieczorek” przy ul. Szopienickiej na Nikiszowcu. Na działce tej znajdują się m.in. budynki

  • stolarni,
  • warsztatów mechanicznych,
  • cechowni,
  • maszyny wyciągowej,
  • łaźni łańcuszkowej.

Jak podkreślił prezydent, nieruchomości wycenione na ponad 50 mln zł miasto otrzymała za darmo, w formie darowizny.

Była kopalnia węgla, będzie kopalnia nowych technologii

W przejętych przez miasto obiektach ma powstać hub gamingowo-technologiczny, który stanowiłby zalążek Dzielnicy Nowej Technologii. Oferować ma on wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne oraz usługi towarzyszące.

- To, co powstanie na terenach po kopalni 'Wieczorek" będzie impulsem rozwojowym dla wielu miast z całego regionu. To nowoczesne miejsce na miarę dzisiejszych czasów i dzisiejszych potrzeb, w szczególności młodych ludzi. Będzie oferować zarówno nowe miejsca pracy na poziomie światowym, jak i możliwość rozwoju związanych z e-gamingiem podmiotów zewnętrznych. To jest zalążek doliny krzemowej tylko potrzebujemy jeszcze czasu, żeby to rozwinąć – przekonuje prezydent Krupa zwracając uwagę, że w Katowicach od lat odbywają się finały Intel Extreme Masters, które przyciągają do Katowic światowe gwiazdy e-sportu, tysiące fanów tej dyscypliny i są transmitowane do najdalszych zakątków świata.

- Z drugiej strony mamy inwestorów, przedsiębiorców, ludzi, którzy tutaj tworzą i programują. Ten potencjał trzeba wykorzystać - dodaje Krupa.

- Kiedyś to była kopalnia węgla, dziś będzie kopalnia nowych technologii – wtóruje mu Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak przypomniał list intencyjny w sprawie utworzenia Dzielnicy Nowych Technologii na terenie dawnej kopalni "Wieczorek" spółka podpisała z Katowicami w lutym 2020 r.

- To przykład jak można dokonać nie tyle rewitalizacji, co reindustrializacji zastępując przemysł ciężki przemysłem opartym na nowoczesnych technologiach – ocenił Marek Pieszczek, wiceprezes SRK ds. likwidacji kopalń.

Projekt za miliard złotych. Niespełna 1/3 ma pokryć UE

Zanim jednak świat e-gamingu obejmie we władanie budynku dawnej „gruby” miasto będzie musiało je zaadaptować do nowej funkcji. Przymiarki do tego już trwają. Jak wynika z przesłanego przez ratusz harmonogramu pod koniec marca złożono wnioski o wydanie pozwolenia na budowę dla tego etapu inwestycji, wraz z projektami budowlanymi.

- Równocześnie trwa przygotowanie projektów wykonawczych, aby w przyszłym roku być gotowym do rozpoczęcia prac budowlanych – zapowiada katowicki urząd miasta.

Trwa również inwentaryzacja i ekspertyza stanu technicznego obiektów w rejonie szybu „Poniatowski” (budynku maszyny wyciągowej, warsztatu i wentylatorów, nadszybia z wieżą wyciągową oraz łącznikiem, laboratorium oraz łaźni). Ma to pozwolić na określenie możliwości adaptacyjnych tych obiektów oraz ich docelowego przeznaczenia.

Jak podał katowicki ratusz, w tym miesiącu ogłoszono też konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla nowego obiektu, zlokalizowanego na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Ma być on wyposażony w hale produkcyjne z dominującą funkcją studiów produkcyjnych dla e-sportu, część techniczną z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji oraz część do obsługi gości i widowni. W obiekcie zlokalizowane zostaną także sale treningowe dla graczy.

Całość, podzielonego na sześć etapów przedsięwzięcia kosztować może ok. miliarda złotych, z czego ok. 300 mln zł miałoby pochodzić z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Sektor usług dla biznesu w miastach Metropolii zatrudnia już prawie 30 tys. osób. To już prawie tyle, co górnictwo

Autor: Michał Wroński

02/06/2022

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Nikiszowca przed II wojny światowej. Śląskie osiedle uwiecznił na kliszy znany fotograf z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

12/06/2023

Projekt Hubu Gamingowo-Technologicznego

Może Cię zainteresować:

Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon