Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Znamy już zwycięzcę konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii, czyli Hubu Gamingowo-Technologicznego, jaki ma powstać w zabudowaniach po dawnej KWK Wieczorek w dzielnicy Nikiszowiec-Janów. Rewitalizacja i adaptacja tych budynków ma kosztować około 300 mln zł. Zobaczcie, jak to będzie wyglądać.

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego.

W budynkach dawnej KWK Wieczorek powstanie centrum nowych technologii

Zakres konkursu dotyczył I etapu inwestycji, czyli terenu po zachodniej stronie ulicy Szopienickiej oraz istniejącej zabudowy zabytkowej po stronie wschodniej tej ulicy. W sumie chodzi o 19 tysięcy m.kw. powierzchni. Cała Dzielnica Nowych Technologii obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni „Wieczorek” - szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. W obrębie terenu Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego zaplanowano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz Data Center.

Zabudowania KWK Wieczorek, tak jak pobliski Nikiszowiec, zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie.

– Zostałem zaszczepiony tym pomysłem podczas jednych z rozgrywek Intel Extreme Masters w Katowicach. Spotkałem się z przedstawicielem firmy Intel, który spytał, czy nie mamy możliwości wykreowania przestrzeni do biznesów okołogamingowych, by testować rozwiązania technologiczne pod gry komputerowe. Podpisaliśmy wtedy list intencyjny o współpracy. Jestem przekonany, że za kilka lat projekt, jakim jest powstanie Dzielnicy Nowych Technologii, będzie mógł być porównywany do rewitalizacji terenów po kopalni Katowice, a tym samym powstania Strefy Kultury. Na terenie należącym wcześniej do kopalni Wieczorek powstanie nowoczesne centrum technologiczno-gamingowe. Przekształcenie tych miejsc w przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic – ocenia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W portfolio HUB-u mają znaleźć się między innymi: wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca), sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne oraz usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracowników.

Podziemny dziedziniec wzorem paryskiego Luwru

Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowano trzy prace. Jednogłośnie zwyciężyła koncepcja zespołu AMC Andrzej. M. Chołdzyński sp. z o.o z Lublina (to autorzy również projektu . Sądowi konkursowemu spodobały się wnikliwość i kreatywność rozwiązań, zwłaszcza zróżnicowanie dotyczące obiektów zabytkowych i nowych oraz rozwiązanie w postaci podziemnego pasażu, zespalającego obiekty dawnej kopalni.

- To miejsce jest już urbanistycznie świetnie zaplanowane, to dzieło dokonane. Zmianą ma być tylko funkcja tego obiektu - mówi architekt Andrzej M. Chołdzyński, współautor zwycięskiego projektu. - Chcieliśmy docenić kulturotwórcze, historyczne korzenie tego miejsca, zrobić jak najmniej zmian w tym, co istnieje. Dołożyliśmy tylko w minimalistyczny sposób to, czego tam potrzeba dodatkowo, by zintegrować te budynki dla współczesnych funkcji. Zaprojektowaliśmy duży park i wzorem paryskiego Luwru część dolną tego kręgosłupa, dziedzińca, który integruje wszystkie budynki, umieściliśmy pod ziemią - dodaje architekt.

Zwycięzcy konkursu, po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy, będą mieć 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej. Następnie przeprowadzona zostanie jej weryfikacja i ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Finansowanie na realizację inwestycji ma pochodzić z budżetu miasta Katowice, a także trwają starania pozyskania dofinansowania, jak i funduszy prywatnych inwestorów.

Kolejne etapy powstawania Dzielnicy Nowych Technologii

Rozstrzygnięty konkurs dotyczy I etapu inwestycji. Kolejne etapy zadania pn.: „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” przedstawiają się następująco:

  • w etapie II wybudowane zostaną hale produkcyjne, które mogą być przedmiotem adaptacji do różnych celów - ich zakładanym przeznaczeniem są studia telewizyjne i studio nagrań dla obsługi przemysłu e-sportowego. Prace projektowe planuje się na 2023 rok (z odpowiednio wcześniej ogłoszonym postępowaniem na wyłonienie Projektanta), a zakończenie realizacji inwestycji na koniec 2025 roku,
  • etap III polegać będzie na uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny oraz sprzęt ogólnego przeznaczenia. Zakłada się realizację tego etapu do połowy 2026 roku,
  • w etapie IV przewiduje się wybudowanie biurowców o łącznej powierzchni użytkowej ponad 84.000 mkw. przeznaczonej dla około 2 800 pracowników. Moment i zakres realizacji tego etapu uzależniony będzie od potwierdzenia zainteresowania najmem przez przedsiębiorstwa,
  • etap V dotyczyć będzie południowej części terenu, gdzie znajdzie się miejsce zapewne dla kolejnych budynków biurowo-usługowych lub produkcyjnych oraz parkingów. Zakłada się, że inwestycje realizowane będą w dużej mierze w oparciu o kapitał prywatny,
  • etap VI – Szyb Poniatowski - zaplanowany został jako wzmocnienie ponadprzeciętnej atrakcyjności historycznego układu urbanistyczno- architektonicznego zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja3 AMC Andrzej M Chołdzyński 1

Jest umowa z projektantem HUB-u Gamingowo-Technologicznego

Szyb Pułaski 2 fot Sławomit Rybok

Dzielnica Nowych Technologii. Wystartował konkurs

Fabryka Porcelany1

Kto, jak i za ile uratował katowicką Fabrykę Porcelany

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Mieszkanie za remont Katowice 2021

Możesz dostać "Mieszkanie za remont"

Wycięte kasztanowce przy ul Raciborskiej zastąpiły klony

Wycięte kasztanowce przy ul. Raciborskiej zastąpiły klony