Katowice: Sprzedawali trumny i wyłudzali zwrot podatku. "Zarobili" w ten sposób nawet 10 milionów złotych!

Funkcjonariusze CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wystawiali i posługiwali się fikcyjnymi fakturami VAT. Oszuści z Katowic wyłudzali zwrot podatku ze sprzedaży... trumien. W sprawie zatrzymano do tej pory 6 osób.

W ostatnich dwóch latach, czyli w czasie trwania pandemii, branża funeralna ma ręce pełne roboty. Przedsiębiorcy pracują pełną parą, bo też zleceń jest coraz więcej. Wynika to, niestety, z rekordowej liczby nadmiarowych zgonów w Polsce.

Hossę na rynku funeralnym postanowili wykorzystać przestępcy. Jak wynika ze śledztwa prowadzonego przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową, grupa oszustów z Katowic wystawiała nierzetelne faktury podczas sprzedaży trumien.

Faktury na 10 milionów złotych

- Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie unikali opłacania należnych podatków bądź wyłudzali nienależny zwrot podatku od towarów i usług, z wykorzystaniem fikcyjnie działających podmiotów krajowych i zagranicznych - podaje rzecznik Śląskiego Oddziału Krajowej Administracji Skarbowej.

Według śledczych, do wyłudzeń dochodziło również w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami.

Oszacowano, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł. Zdecydowanie wyższa była kwota faktur wystawionych przez oszustów. Śledczy szacują, że chodzi o nawet 10 milionów złotych.

Milion ukryty w pudełku po butach

Funkcjonariusze CBŚP na tropie funeralnych oszustów byli już od jakiegoś czasu. Jednak do zatrzymań doszło dopiero pod koniec stycznia 2022 r.

- Policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, podczas których zatrzymali 6 osób. U jednego z zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w różnej walucie w kwocie niemal 1,3 mln zł, które ukryte były m.in. w pudełku po butach - czytamy w informacji przekazanej przez KAS Śląsk.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon