Katowice. Szpital Murcki kupił za ponad 900 tys. zł wyposażenie sal operacyjnych, w tym stoły operacyjne i zestaw laparoskopowy

Katowice inwestują w miejski Szpital Murcki. Od 2017 r. włożono w niego ponad 18 milionów złotych. Teraz spółka chwali się nowymi zakupami - wyposażeniem sal operacyjnych, które kosztowało ponad 900 tys. zł. Te wydatki jednak w większości pokryto z dotacji z budżetu państwa.

KAW
Szpital murcki katowice

Szpital Murcki kupił za blisko 910 tys. zł zaawansowane urządzenia medyczne do bloku operacyjnego. To kolejna inwestycja w katowickiej placówce.

- Sześć lat temu podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. W tym czasie w szpitalu przeprowadziliśmy modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych, a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. W ubiegłym roku szpital uruchomił własną pracownię tomografii komputerowej, a teraz za ponad 900 tys. zł zakupił nowoczesne urządzenia medyczne dla bloku operacyjnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i podsumowuje, że łączna wartość nakładów finansowych na modernizację Szpitala Murcki w latach 2017-2023 wyniosła ponad 18 mln zł.

Jaki nowy sprzęt pojawił się w Szpitalu Murcki?

Zakup nowych urządzeń medycznych obejmuje dwa kluczowe pakiety, z których każdy spełnia określone funkcje w bloku operacyjnym.

Pierwszy to zestaw laparoskopowy 4K oraz zestaw artroskopowy 4K, które umożliwiają wykonanie precyzyjnych badań śródoperacyjnych oraz procedur chirurgicznych, a wartość tego sprzętu to prawie 580 tys. zł.

Z kolei drugi pakiet skupia się na stołach operacyjnych – uniwersalnym z napędem elektrohydraulicznym oraz ortopedycznym z napędem elektrohydraulicznym i kompletem przystawek o łącznej wartości blisko 330 tys. zł. Umożliwiając wykonywanie szerokiego zakresu procedur medycznych, te zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają chirurgom pracować sprawnie i precyzyjnie, minimalizując ryzyko powikłań i skracając czas rekonwalescencji pacjentów. Za realizację inwestycji odpowiadały dwie firmy: Stryker Polska Sp. z o.o. oraz Famed Żywiec Sp. z o.o.

Finansowanie z dotacji celowej

Miasto Katowice zdecydowało się skorzystać możliwości pozyskania środków na sfinansowanie zakupu nowego sprzętu medycznego dla Szpitala Murcki z dotacji celowej z budżetu Państwa. Dotacja ta pochodzi z rezerwy ogólnej budżetu Państwa. Całkowita wartość zamówienia wynosiła prawie 910 tys. zł, z czego 713 tys. zł stanowi dofinansowanie w ramach przyznanej dotacji, a pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta. Sprzęt został już zamontowany, a personel przeszkolony w zakresie jego użytkowania. Pierwsze operacje z jego wykorzystaniem zostały przeprowadzone pod koniec 2023 roku.

- Te nowe urządzenia medyczne zapewniają Szpitalowi Murcki znaczącą poprawę efektywności i precyzji w prowadzeniu procedur medycznych. Chirurdzy mają teraz do dyspozycji narzędzia umożliwiające bardziej zaawansowane i skomplikowane zabiegi, co przełoży się na lepsze wyniki operacyjne i szybszą rekonwalescencję pacjentów – podkreśla mgr inż. Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala Murcki Sp. z o.o.
Zabieg przeszczepu rogówki

Może Cię zainteresować:

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeszczepiono już ponad 200 rogówek. To rekordowa liczba

Autor: Aleksandra Szlęzak

21/11/2023

Kuchnia SPSKM

Może Cię zainteresować:

W tym katowickim szpitalu karmią jak u Gesslerowej. Własna kuchnia, a w niej kilkunastu kucharzy. 18 diet, dodatkowe posiłki regeneracyjne

Autor: Katarzyna Pachelska

12/09/2023

Nowa pracownia tomografii szpital murcki 01

Może Cię zainteresować:

Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Sprzęt kosztował prawie 2 mln zł

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon