W tym katowickim szpitalu karmią jak u Gesslerowej. Własna kuchnia, a w niej kilkunastu kucharzy. 18 diet, dodatkowe posiłki regeneracyjne

Szpitalne posiłki (w większości zasłużenie) nie cieszą się dobrą opinią. Zdjęcia marnej jakości dań co chwilę obiegają media społecznościowe. Jednak jest taki szpital w Katowicach, w którym jedzenie jest częścią procesu zdrowienia. Dlatego placówka utrzymuje własną kuchnię z kilkunastoma kucharzami i oferuje aż 18 diet do wyboru. Więcej niż niejedna firma specjalizująca się w modnym obecnie cateringu pudełkowym.

Kilkaset przygotowanych posiłków dziennie, kilkunastu zatrudnionych kucharzy, kontrola procesu od zakupu żywności aż do podania gotowego posiłku, odpowiednie przechowywanie surowców, szeroki zestaw diet – to wszystko nie opis renomowanej restauracji czy firmy oferującej dietę pudełkową. Tak na co dzień wygląda przygotowywanie posiłków w znajdującym się w centrum Katowic (przy Francuskiej) szpitalu im. A Mielęckiego. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach (SPSKM) ma 14 poradni specjalistycznych oraz 8 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 7 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dla jednych pacjentów udko pieczone, dla innych - gotowane

Jadłospis przykładowo na 7 września tego roku. W diecie podstawowej obiad to rosół z makaronem i pieczone udko z kurczaka z kapustą czerwoną i ziemniakami. Dla tych pacjentów, którym lekarz zalecił dietę lekkostrawną, szpitalna kuchnia serwuje zamiast pieczonego - gotowane udko, a zamiast wzdymającej kapusty - buraczki. Za to osoby, które nie mogą spożywać za dużo sodu, podaje się na drugie danie udko, owszem, pieczone, ale już z buraczkami, a nie z kapustą. I tak z każdym posiłkiem w ciągu dnia.

Jak podkreślają lekarze ze szpitala im. Mielęckiego, żywienie na każdym etapie choroby i leczenia ma duże znaczenie. Wraz z leczeniem farmakologicznym zapewnia szybszy powrót do zdrowia i skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu.

- O znaczeniu odpowiedniej diety w terapii chorych wiele razy mówił prof. Franciszek Kokot, jeden z najwybitniejszych polskich i śląskich lekarzy. Żywienie jest istotną częścią leczenia wielu chorób. W przypadku np. schorzeń onkologicznych stanowi niezwykle ważny element terapii przeciwnowotworowej - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach.

Szpital im. Mielęckiego w Katowicach ma własną kuchnię, nie korzysta z cateringu

Katowicki szpital jako jedna z niewielu placówek w regionie nie korzysta z usług firmy cateringowej. Lecznica całkowicie samodzielnie prowadzi działalność w zakresie żywienia, od zakupu składników aż do podania pacjentowi gotowej potrawy.

Szpitalna kuchnia codziennie przygotowuje pełne wyżywienie dla pacjentów. Chorzy dostają odpowiednie do swoich potrzeb i stanu zdrowia śniadanie, dwudaniowy obiad oraz kolację. Przygotowywane są też dodatkowe posiłki regeneracyjne dla pacjentów dializowanych oraz obiady abonamentowe dla personelu. Codziennie w szpitalu przygotowywanych jest w sumie nawet do 250 obiadów oraz niewiele mniej śniadań i kolacji.

- Opracowaliśmy dla naszych pacjentów aż 18 diet, np. łatwostrawną, bezglutenową czy niskotłuszczową z ograniczeniem cukrów prostych. Dbamy o odpowiednie przechowywanie surowców i kontrole dostaw. Dzięki temu, że kuchnia jest na miejscu, jesteśmy w stanie przygotować dietę specjalną, płynną czy kleikową lub w trybie pilnym dokonać zmiany diety. Zatrudniamy kilkunastu wykwalifikowanych kucharzy i dietetyków, którzy dbają, aby pacjent otrzymał pełnowartościowy posiłek zgodnie z zaleceniami lekarza i obowiązującym schematem diet - podkreśla Aneta Nowakowska, kierownik Działu Żywienia w katowickim szpitalu.

Dietetycy dbają nawet o odpowiednią temperaturę serwowania posiłków

Dietetycy zatrudnieni na poszczególnych oddziałach kontrolują temperaturę dostarczanych na oddział potraw. Prowadzą poradnictwo żywieniowe, wydają zalecenia dotyczące odżywiania się pacjenta po wyjściu ze szpitala. Wskazują potrawy zalecane i przeciwskazane w danej jednostce chorobowej. Na oddziałach codziennie wywieszany jest jadłospis z uwzględnieniem alergenów do wglądu dla pacjentów.

Wszystko to doceniają pacjenci.

- Skargi na jakość posiłków w naszym szpitalu są rzadkie. Jeśli się pojawiają, staramy się szybko wyjaśnić wszelkie niejasności. Znacznie więcej jest pochwal i pozytywnych opinii. Mnie one nie dziwią, bo niemal codziennie jem obiady przygotowywane w naszym szpitalu i wiem, że są po prostu smaczne - mówi dyr. Włodzimierz Dziubdziela.

Szpitalny Dział Żywienia regularnie kontrolowany jest Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. - Ostatnia kontrola wykazała, że żywienie w szpitalu jest prawidłowe, a pobrany do badania posiłek obiadowy jest zgodny zobowiązującymi normami - podkreśla Aneta Nowakowska.

Szpital nie planuje zmiany zasad żywienia i przejścia na usługi firmy cateringowej. - Od rachunku ekonomicznego ważniejsze jest dobro naszych pacjentów i wsparcie leczenia poprzez dobrą smaczną i zdrową dietę. To gwarantuje nam właśnie nasza szpitalna kuchnia - podsumowuje dyr. Włodzimierz Dziubdziela.

Szpital geo medical katowice

Może Cię zainteresować:

Miasto Katowice kupuje prywatny Szpital GeoMedical, od kilku lat nieczynny. Przeniesie się tam szpital MSWiA

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Nowa pracownia tomografii szpital murcki 01

Może Cię zainteresować:

Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Sprzęt kosztował prawie 2 mln zł

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2023

Briefing szpitale powiatowe

Może Cię zainteresować:

NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon