Katowice. Tu zrobisz bezpłatnie wymaz w kierunku koronawirusa całą dobę, 7 dni w tygodniu

Na parkingu przy NOSPR w Katowicach działa od kilku dni nowy punkt wymazowy. Jest czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu

Dzisiaj, 1 lutego 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 39 114 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Woj. śląskie jest drugie w statystykach z 5698 zakażeniami. Z powodu COVID-19 zmarło 66 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 173 osoby. Wykonano ponad 144,3 tys. testów.

Nowy punkt wymazowy w Katowicach

Od 28 stycznia w Katowicach działa nowy punkt pobrań wymazów do badania pod kątem obecności koronawirusa. W dodatku punkt jest czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu (choć wcześniej informowano, że będzie działać od 10 do 18).

Znajdziemy go na parkingu przy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Strefie Kultury. Wjazd od strony ulicy Olimpijskiej. Trudno nie zauważyć pomarańczowych namiotów tego punktu.

Pomagają tu żołnierze i strażacy

Jego zadaniem jest m.in. odciążenie innych punktów wymazowych w Katowicach i ościennych miastach. Wraz z rozwojem 5. fali pandemii, za którą odpowiada nowy wariant koronawirusa, Omikron, coraz więcej osób dostaje zlecenia od lekarzy, czy wystawia je sobie samemu za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Do punktów wymazowych tworzą się nieraz długie kolejki samochodów i osób pieszych, które chcą się przebadać.

W nowym punkcie, prowadzonym przez szpital MSWiA, pomagają żołnierze zawodowi z jednostek z terenu województwa i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

By zostać przebadanym, trzeba mieć e-skierowanie, wystawione albo przez lekarza pierwszego kontaktu, albo samodzielnie wygenerowane w Internetowym Koncie Pacjenta (po wypełnieniu ankiety kwalifikującej do pobrania wymazu). Badaniu można się poddać w dowolnym punkcie.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon