Testy na COVID w aptekach. Dwie z Katowic na liście, ale w żadnej nie wykonują testów

Pomysł wykonywania szybkich testów antygenowych w aptekach może i jest słuszny, ale jego realizacja kuleje. W żadnej z katowickich aptek, które są na liście, nie wykonamy testu.

Pixabay
Test antygenowy

Jeśli chcesz szybko i bezpłatnie przetestować się na obecność koronawirusa w organizmie - na razie nie idź do apteki.

Testy na koronawirusa w aptekach to wciąż fikcja

Choć na oficjalnej liście Ministerstwa Zdrowia są dwie apteki z Katowic, w żadnej z nich nie wykonasz testu, co gorsza - sami pracownicy tych aptek nie wiedzą, kiedy to będzie możliwe.

Powszechne testowanie w aptekach ogłosił 21 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Darmowe testy antygenowe dla osób, które podejrzewają, że są zakażone wirusem SARS-CoV-2, miały być dostępne w aptekach od 27 stycznia. Miały być szybkie (wynik w ciągu kilku minut), a badanie miał przeprowadzić farmaceuta.

Mija czwarty dzień od tej daty, a w aptekach ciągle nie można się przetestować. Naczelna Izba Aptekarska informuje 31 stycznia, że na liście aptek są już 183 placówki w całej Polsce (na w sumie ok. 13 tys. aptek). Sprawdziliśmy - dwie z nich to apteki katowickie:

  • Apteka św. Jana przy św. Jana 10
  • Apteka 4 Pory Roku przy ul. Jankego 15B.

Jednak w aptece św. Jana nie mają ciągle testów, ale - jak usłyszeliśmy - "może do końca tego tygodnia będą". Z kolei apteka 4 Pory Roku nie jest jeszcze przygotowana organizacyjnie do testowania. - Musimy zamknąć aptekę, by wykonywać testy, bo nie możemy narażać zdrowia naszych klientów, ani swojego - mówi farmaceutka z tej apteki.

Co to jest szybki test antygenowy

Testy antygenowe, jak czytamy na stronie diag.pl, wykrywają cząstki białkowe (antygeny) wirusa SARS-CoV-2 w materiale z wymazu z nosogardzieli pacjenta. Testy te traktowane są jako narzędzie tylko wspierające do diagnostyki COVID-19. Ich zaletą jest szybkie uzyskanie wyniku, stosunkowo niski koszt i wysoka swoistość. Oznacza to, że dodatni wynik uzyskany za pomocą testu antygenowego potwierdza infekcję SARS-CoV-2. Testy antygenowe charakteryzują się niższą, w stosunku do badań molekularnych, czułością (pomiędzy 80% a 90%), co oznacza, że wynik negatywny nie jest podstawą do wykluczenia infekcji, a szczególnie w przypadku, gdy występują jednocześnie objawy kliniczne. W takich przypadkach wskazana jest weryfikacja i wykonanie uznanego za referencyjne (np. przez sanepid) badania molekularnego. Cena takiego badania w profesjonalnym punkcie pobrań wynosi ok. 100-130 zł.

W przypadku negatywnego wyniku testu antygenowego w aptece pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dr Szymon Skoczyński

Dr Skoczyński: Antyszczepionkowcy zmieniają zdanie

Punkt wymazowy na parkingu NOSPR, Katowice

Tu zrobisz bezpłatnie wymaz w kierunku koronawirusa

Test na koronawirusa

Nowy punkt wymazowy w Katowicach. Pomogą w nim żołnierze

Ikea

IKEA dała 400 posiłków medykom ze Szpitala Murcki

Koronawirus

Raport koronawirus na 9.11. Padł rekord zakażeń...

Obraz 2020 11 05 140800

Szpital Mrucki będzie szpitalem covidowym

Koronawirusfoto

Raport koronawirus na 5 listopada. 685...