Katowice. W siedzibie NOSPR kręcą zdjęcia do serialu "Fundacja". To będzie już trzeci sezon popularnego tasiemca Apple TV

W Polsce powstają zdjęcia do trzeciego sezonu popularnego serialu science-fiction Apple TV+ pt. "Foundation" (pl. "Fundacja"). We wtorek i w środę 23 i 24 kwietnia ekipa filmowa pojawi się w Katowicach, konkretnie we wnętrzu i w okolicach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ulica Olimpijska będzie zamknięta dla ruchu.

Katowicka siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zmieniła się w plan filmowy. Dziś i jutro (wtorek i środa 23 i 24 kwietnia 2024 r.) powstają tu zdjęcia do trzeciego sezonu popularnego międzynarodowego serialu science-fiction Apple TV+ "Foudation" (pol. "Fundacja"). Trudno się dziwić takiemu wyborowi lokacji, budynek zaprojektowany przez Tomasza Koniora jest jednym z najciekawszych nowych obiektów w Katowicach. I ma (szczególnie wnętrza) futurystyczny sznyt.

Więcej o NOSPR:

Serial science-fiction Apple TV "Fundacja" powstaje w Katowicach

Pierwsza seria, której budżet wynosił 69 mln dolarów, zadebiutowała na Apple TV z sukcesem w 2021 roku. Druga miała premierę w połowie 2023 roku. Obecnie trwa produkcja 3. sezonu lubianego serialu, plany zdjęciowe są zaplanowane w Polsce (m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w Muzeum Historii Polski oraz w Izabelinie, Lublinie, Krakowie) i w Czechach. Seria jest luźno oparta o powieści Isaaca Asimova.

"Fundacja" opowiada o grupie wyrzutków, która musi odbudować cywilizację i ocalić ludzkość w obliczu upadku Imperium Galaktycznego. W drugim sezonie, ponad 100 lat po wydarzeniach z finału pierwszego sezonu w całej galaktyce narasta napięcie. Gdy dynastia rządząca zaczyna się rozpadać, młoda królowa planuje zemstę. Tymczasem kolonia ludzi o specjalnych zdolnościach stwarza nowe zagrożenie. A wszystko to prowadzi w stronę kursu kolizyjnego w stronę wojny. Serial zbierał dobre recenzje m.in. za rozmach, nieco gorzej był oceniany scenariusz pierwszej serii - jednak w drugim sezonie widzowie zauważyli znaczący postęp w konstrukcji warstwy literackiej.

W serialu występują m.in. Lee Pace, Jared Harris, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Cassian Bilton, Terrence Mann, Isabella Laughland, Kulvinder Ghir, Ella-Rae Smith, Ben Daniels i Dimitri Leonidas.

Komunikat NOSPR-u o zmianach i utrudnieniach

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia ostrzega, że w związku z realizacją zdjęć do produkcji, mogą wystąpić tymczasowe utrudnienia w funkcjonowaniu instytucji oraz organizacji ruchu na pobliskich ulicach.

Zmiany obejmą następujące obszary:

Dostępność budynku NOSPR w dniach 22–24 kwietnia

  • 23 kwietnia kasy będą nieczynne, bilety będzie można kupić on-line (kup bilet) lub zarezerwować telefonicznie. Wszelkie pytania związane z biletami i rezerwacjami prosimy kierować do Działu Organizacji i Rozwoju Publiczności pod numerami telefonów (32) 73 25 321 lub (32) 73 25 320 w godzinach 9.00–17.00. Wejście na koncert JazzKLUB będzie możliwe jedynie od wschodniej strony budynku, czyli od sali kameralnej, od godziny 18.00. Restauracja ALTO również będzie otwarta od godziny 18.00, wejście możliwe od zewnętrznej strony budynku NOSPR.
  • 24 kwietnia budynek NOSPR będzie niedostępny dla publiczności. Kasy będą nieczynne, bilety będzie można kupić on-line (kup bilet), lub zarezerwować telefonicznie. Wszelkie pytania związane z biletami i rezerwacjami prosimy kierować do Działu Organizacji i Rozwoju Publiczności pod numerami telefonów (32) 73 25 321 lub (32) 73 25 320 w godzinach 9.00–17.00. Restauracja ALTO będzie zamknięta przez cały dzień.

Organizacja ruchu ulicznego:

Zmiany obejmować będą zamknięcie przejścia dla pieszych przez ul. Olimpijską. Ul. Olimpijska będzie wyłączona także dla ruchu samochodowego od strony al. Walentego Roździeńskiego oraz ul. Henryka Mikołaja Góreckiego. Służby porządkowe będą dbać o płynność ruchu, jednak prosimy o zachowanie ostrożności i cierpliwość. Prosimy również o korzystanie z alternatywnych tras lub środków komunikacji, jeśli istnieje taka możliwość.

Ograniczenie dostępności miejsc parkingowych:

W związku z planem filmowym wystąpią ograniczenia w dostępności miejsc parkingowych w pobliżu budynku NOSPR. Prosimy o zaplanowanie podróży z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystanie z alternatywnych miejsc parkingowych w okolicy.

Marin alsop

Może Cię zainteresować:

Po raz pierwszy w historii NOSPR dyrektorem artystycznym i I Dyrygentem tej świetnej orkiestry będzie kobieta, Marin Alsop

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2023

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Peaky blinders po slasku fabryka porcelany 1 9

Może Cię zainteresować:

Peaky Blinders po śląsku. Zobaczcie świetne zdjęcia Śląskich Piyknych Bindrów w Fabryce Porcelany i na Nikiszowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

20/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon