Katowice. Willa Chruszczowa za 27 mln zł zmieni się w Centrum Fizjoterapii dla dzieci. Wizualizacje

Za 2 lata, w 2025 roku w niszczejącej obecnie tzw. willi Chruszczowa w lesie w Katowicach Ligocie ma powstać Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. "Okrąglak" znowu wróci do służby zdrowia. Zobaczcie wizualizacje tej inwestycji.

W piątek 20 stycznia 2023 r. podpisano umowę między Lasami Państwowymi a Śląskim Uniwersytetem Medycznym, w sprawie przekazania przez Lasy Uniwersytetowi w użytkowanie działki przed tzw. „Willą Chruszczowa”.

Umożliwia to powstanie w miejscu niszczejącego obecnie budynku, zbudowanego na planie okręgu, Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W "okrąglaku" znów będą leczone dzieci

Tzw. willa Chruszczowa, znajdująca się przy ul. Śląskiej, w lasach Ligoty (niedaleko miasteczka akademickiego) została zbudowana w 1959 roku w modernistycznym stylu, specjalnie na planowaną wizytę w Polsce Nikity Chruszczowa, ówczesnego pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wizyta Chruszczowa w Katowicach nie doszła jednak do skutku.

Obiekt przez kilka lat pełnił funkcje partyjne, odbywały się tam np. imprezy po polowaniach, po czym został przekazany Śląskiej Akademii Medycznej. W "okrąglaku" przez wiele lat działała Klinika Endokrynologii Dziecięcej. W 1995 roku podjęto próbę generalnego remontu budynku, ale szybko zarzucono prace. "Willa Chruszczowa" stała opuszczona i niszczejąca przez prawie 30 lat.

Inwestycja będzie kosztować 27 mln złotych

Teraz ma powrócić do funkcji ochrony zdrowia. Śląski Uniwersytet Medyczny chce tu umieścić jedną część Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej. Druga będzie się znajdować w budynku przy ul. Medyków 10.

W budynku przy ulicy Śląskiej (w tzw. Willi Chruszczowa) będą się mieścić:

  • Zakład Medycyny Fizykalnej
  • Zakład Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej

Centrum Fizjoterapii ma powstać do 2025 roku. Ma kosztować 27 milionów złotych.

- Tyle pieniędzy mamy zagwarantowanych na tę inwestycję w budżecie marszałkowskim - mówi reaktor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. - Oczywiście czasy są takie, że trudno przewidzieć, czy to wystarczy na remont i wyposażenie obiektu. Jeśli nie, będziemy szukać dodatkowych pieniędzy na sprzęt - dodaje rektor.
Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Marek Plura

Może Cię zainteresować:

Marek Plura walczy o życie w szpitalu. Śląski senator od urodzenia zmaga się z rzadką chorobą

Autor: Marcin Zasada

19/01/2023

Potrącenie pieszego w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Pieszy potrącony na zielonym świetle w Katowicach. Policja udostępniła nagranie

Autor: Patryk Osadnik

18/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon