Katowice. Zaczęła się budowa drogi do nowego stadionu i dodatkowego zjazdu z autostrady A4. Wycięto drzewa

Nowy stadion miejski Katowic powstaje na Załęskiej Hałdzie, w pobliżu A4 i ulicy Bocheńskiego. Budowa zaczęła się w październiku 2021 roku. Teraz przyszedł czas na budowę nowego układu drogowego, który ma ułatwić dojazd do stadionu. Pod tę inwestycję wykarczowano już drzewa.

Budowa nowego stadionu miejskiego Katowic trwa już 2,5 roku. To na razie Na razie pierwsza część inwestycji, czyli otwarty stadion na 15 tysięcy osób i hala sportowa na 3 tysiące osób oraz zaplecze, w tym parkingowe. Firma NDI, według kontraktu, ma 3 lata na zrealizowanie tej części inwestycji, czyli powinna się zakończyć do października 2024 r. I etap ma kosztować około 270 mln zł. W kolejnym etapie mają być zbudowane boiska treningowe, w tym zadaszone.

Powstaną drogi do nowego miejskiego stadionu w Katowicach

Wykonawca stadionu przystąpił teraz do budowy nowego układu komunikacyjnego przy stadionie. Wjeżdżając od ul. Bocheńskiego w stronę ul. Załęska Hałda można się zdziwić - drzewa do tej pory porastające brzegi ul. Załęska Hałda zostały wykarczowane, podobnie jak roślinność porastająca skwer Antoniego Węglarczyka, u zbiegu Załęskiej Hałdy i ul. Bocheńskiego.

- Inwestycja jest sporym przedsięwzięciem dla obsługi nowobudowanego miejskiego kompleksu sportowego, dlatego wciąż trwają przygotowania do rozpoczęcia robót budowlanych przy nowym układzie drogowym - mówi Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej. - Zgodnie z umową wybrany wykonawca ma 16 miesięcy na zrealizowanie całości przedmiotu umowy. To oznacza, że układ drogowy będzie gotowy latem 2025 roku - dodaje Kwiecień.

W ramach projektu przewidziano budowę i przebudowę dróg powiatowych i gminnych w rejonie ulic Kochłowickiej i Bocheńskiego. Przetarg obejmował:

  • rozbudowę ulic Bocheńskiego, Kochłowickiej, Załęska Hałda i Upadowej,
  • budowę nowego ronda u zbiegu ulic Bocheńskiego i Załęska Hałda wraz z budową nowej drogi dojazdowej, która połączy je z ulicą Kochłowicką, a ta stanowi jezdnię zbierająco-rozprowadzającą w ramach korytarza autostrady A4.,
  • budowę chodników i drogi rowerowej oraz zatok autobusowych,
  • budowę zjazdów i miejsc postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • budowę parkingów, zarówno dla obsługi obiektu, jak i jego gości.

Co z obeliskiem z tablicą pamiątkową na skwerze Węglarczyka?

Na skwerze Antoniego Węglarczyka znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą "bohaterom poległym za wolność i demokrację w latach 1939-1945", ufundowany przez "społeczność Załęskiej Hałdy". Wymieniono na niej osiem nazwisk. Co się stanie z tym pomnikiem? W tym miejscu ma powstać rondo.

- Tablica pamiątkowa w dalszym ciągu będzie znajdowała się na terenie skweru A. Węglarczyka, ale zostanie przeniesiona w jego inne miejsce - obiecuje Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Stadion katowice

Może Cię zainteresować:

Metropolia GZM daje 39 mln zł na budowę stadionu GKS Katowice. Czy takie powinny być priorytety Metropolii? - pyta Czytelnik Ślązaga

Autor: Franciszek Krawczyk

24/03/2024

Stadion miejski katowice 02

Może Cię zainteresować:

Powołano spółkę Stadion Miejski Katowice. Jej prezes, Paweł Cebula, był dyrektorem Wesołego Miasteczka

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Kwartał Dworcowa Katowice Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Tak będzie wyglądać Kwartał Dworcowa - nowa inwestycja w Katowicach, połączona z rewitalizacją kolejowych kamienic

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon