Katowicka tężnia wznawia działalność. Sprawdź, od kiedy można wdychać leczniczą solankę

Świetna wiadomość! Katowicka tężnia w Parku Zadole zostanie otwarta po zimowej przerwie. Znów będzie można skorzystać z leczniczych właściwości solanki Zabłockiej z Dębowca.

Radosław Kaźmierczak
Tężnia solankowa w parku Zadole

Po zimowej przerwie, od 1 kwietnia 2022 r. będzie można ponownie korzystać z tężni solankowej w Parku Zadole.

Tężnia solankowa, która powstała w ramach katowickiego budżetu obywatelskiego w 2019 roku była jedną z pierwszych w regionie.

W ramach ośmiu dotychczasowych edycji BO katowiczanie wybrali łącznie prawie 1000 projektów, z których ponad 800 o łącznej wartości ok. 118 mln zł już zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, wodne place zabaw w Dolinie Trzech Stawów i na osiedlu Tysiąclecia, lodowisko w Murckach i tężnia solankowa w Parku Zadole. Z efektów projektów korzystają tysiące mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowość - fortepian przy tężni

Nowością dla odwiedzających w tym roku tężnię w Parku Zadole będzie ustawiony w pobliżu jeden z trzech miejskich fortepianów, który tak jak dwa inne stojące w centrum miasta, jest ogólnodostępny. Można się więc spodziewać, że inhalującym się spacerowiczom będą często towarzyszyły przyjemne dla ucha nuty fortepianu.

Tężnia jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.

W Katowicach powstanie kolejne miejsce do inhalacji solanką: W Giszowcu powstanie fontanna solankowa. Umowa na budowę została podpisana

Lecznicza mgiełka z jodowanej wody

Fontanny i tężnie solankowe poprzez tworzenie mgiełki z jodowanej wody przyczyniają się, według ekspertów, do poprawy zdrowia osób przebywających w ich pobliżu. Wdychanie solanki może pomóc walczyć z takimi problemami zdrowotnymi jak np.: nadciśnienie tętnicze, schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych, alergie, nerwica wegetatywna, niedoczynność tarczycy, czy choroby reumatyczne.

Warto jednak pamiętać, że występują także przeciwwskazania dla wdychania mgiełki solankowej przez niektóre osoby. Przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy więc bezwzględnie zapoznać się z dostępnym na miejscu regulaminem.

ZOBACZ TEŻ:

Dom wiatrak okolice Lubartowa10

Może Cię zainteresować:

Niezwykły dom jak z bajki w drewnianym wiatraku. Zaprojektowała go pracownia ze Śląska. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

30/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon