Katowicki KZGM montuje kolejnych 100 zbiorników na deszczówkę. Są w budynkach mieszkalnych, trafią też do tzw. lokalnych ogrodników

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od 2020 r. doposaża budynki mieszkalne w zbiorniki na deszczówkę. Tym razem KZGM przygotował do zamontowania 100 takich pojemników. Ponad połowa z nich znalazła już swoje miejsce. Te, które jeszcze nie zostały zainstalowane, trafią do tzw. lokalnych ogrodników.

Katowicki Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej montuje kolejnych 100 zbiorników na deszczówkę

- W Katowicach jesteśmy świadomi obowiązku adaptacji do zmian klimatu. W tym zakresie działamy na wielu frontach. Z jednej strony prowadzimy nasadzenia zieleni w centrum miasta, tak jak chociażby miało to miejsce na al. Korfantego czy ul. Warszawskiej, z drugiej natomiast za ponad 92 mln zł wybudowaliśmy sieć 25 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 11 mln litrów, które pozwalają magazynować wodę podczas ulewnych deszczów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Do tego dochodzi edukacja wśród dzieci i młodzieży oraz drobniejsze, ale równie ważne zadania, np. montaż przy budynkach z zasobu miejskiego zbiorników, dzięki którym możliwe jest podlewanie osiedlowej zieleni. Największą wartością takich projektów jest to, że wychodzą one od samych mieszkańców, np. poprzez zgłoszenia do Zielonego Budżetu miasta Katowice – dodaje prezydent.

Zbiorniki, z których korzystają mieszkańcy

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma już za sobą działania związane z montażem pojemników na deszczówkę. Pierwsze pojawiły się w 2020 r. W ciągu trzech lat postawiono 76 sztuk takich zbiorników. Znajdują się one przy budynkach mieszkalnych znajdujących się w zasobie komunalnym miasta m.in. przy ulicach: Zarębskiego, Uniczowskiej, Owsianej, Bytkowskiej, Kijowskiej oraz Mariackiej. Mają pojemność od 210 l do 1000 l. Realizowana obecnie akcja montowania zakłada postawienie kolejnych 100 zbiorników o wartości ponad 46 tys. zł. Zainstalowano ich już 55, m.in. przy ulicach: Plebiscytowej, Wojewódzkiej i Ligonia.

– Do rozdysponowania zostało jeszcze 45 pojemników. Chcemy, aby znalazły one swoje miejsca przy budynkach, które mają mini-ogródki, o które często dba kilka osób. Dzięki temu nikt nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych z podlewaniem kwiatów. Lokalni ogrodnicy mogą zgłaszać się do swoich administracji z propozycjami miejsc na pojemniki – dzięki temu trafią one tam, gdzie faktycznie mieszkańcy dbają o swoją przestrzeń i tym działaniem będzie można ich wspomóc – zachęca Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Aktualnie przy budynkach KZGM stoi 131 pojemników o łącznej pojemności blisko 45,5 tys. litrów. W tym roku ustawione zostaną również zbiorniki na deszczówkę zgłoszone do ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Na ten cel KZGM przeznaczy 17 tys. zł.

Proste i dobre rozwiązanie

Montaż zbiornika nie zabiera wiele czasu. Czasami trzeba najpierw odpowiednio przygotować grunt, na którym ma stanąć, następnie przetransportować pojemnik i podłączyć go do znajdującej się przy budynku rynny. Później wystarczy poczekać na opady deszczu i można korzystać z wody. Zbiorniki są skonturowane w sposób zabezpieczający je przed zamarzaniem przy niewielkich przymrozkach.

Warto oszczędzać wodę

W dobie zmian klimatu i coraz częściej spotykanej w naszym kraju suszy oszczędzanie wody staje się koniecznością. W wielu krajach, podczas suszy zabrania się np. podlewania roślin wodą z sieci. Jakkolwiek nasze trawniki i ogrody są ważne, to jednak przede wszystkim woda z sieci powinna służyć ludziom. Dlatego zbieranie deszczówki jest w tym kontekście bardzo ważnym działaniem. Woda, która spłynęłaby do kanalizacji deszczowej może być magazynowana w specjalnych zbiornikach, a następnie wykorzystywana właśnie do podlewania roślin.

Łukasz Borkowski

Może Cię zainteresować:

Wizytówką Katowic jest Strefa Kultury. Czy nową będzie hub gamingowo-technologiczny? Borkowski: „Chcemy przyciągać przemysł XXI wieku”

Autor: Szymon Karpe

09/05/2024

Akademia pana kleksa kadr film 04

Może Cię zainteresować:

Katowice zadebiutowały na Netfliksie dzięki premierze "Akademii Pana Kleksa". Od 8 maja film można oglądać na całym świecie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2024

Its katowice 01

Może Cię zainteresować:

Katowice się chwalą, że czas przejazdu przez miasto skrócił się o 15 proc. dzięki ITS-owi, czyli Inteligentnemu Systemowi Transportowemu

Autor: Katarzyna Pachelska

29/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon