Katowicki radny chce "zamknięcia zjazdu z autostrady A4 na wysokości zjazdu na Brynów"

Radny Krzysztof Kraus martwi się korkami, tworzącymi się na drodze zbiorczej, biegnącej równolegle do autostrady A4 w Katowicach. Dlatego wniósł interpelację w sprawie zamknięcia zjazdu. Ale w sumie to tego zamknięcia wcale nie chce.

Google Maps
Zjazd z autostrady a4 Katowice

Radny Rady Miasta Katowic, Krzysztof Kraus, z Klubu Radnych Forum Samorządowe i Marcin Krupa, którego okręg wyborczy to Załęska Hałda - Brynów część zachodnia, Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, wniósł 21 lipca 2022 r. interpelację do prezydenta Katowic Marcina Krupu w sprawie "zamknięcia zjazdu z autostrady A4 na wysokości zjazdu na Brynów".

Kierowcy zjeżdżający z A4 blokują drogę zbiorczą

Chodzi o zjazd z A4 w Katowicach, kierunek na Kraków, na drogę zbiorczą na fragmencie autostrady między ul. Bocheńskiego a Mikołowską.

Skrócona treść interpelacji:

"W związku z powtarzającym się korkowaniem drogi zbiorczej przy autostradzie A4 na wysokości zjazdu z drogi zbiorczej w stronę Brynowa uprzejmie proszę o rozważenie przez Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice możliwości wystąpienia – po zbadaniu sprawy – do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem
o zamknięcie wspomnianego zjazdu.
Obecnie drogę zbiorczą nagminnie korkują kierowcy zjeżdżający z autostrady, a następnie próbujący przedostać się na skrajny prawy pas celem kontynuowania jazdy w stronę Brynowa i dalej. Często wiąże się to z tym, że próbujący zjechać na prawy pas kierowcy stoją na pasie środkowym lub lewym, blokując po nich ruch pojazdów.
Tymczasem zjazd w drogę zbiorczą przy autostradzie A4 możliwy jest na wysokości węzła Chorzów Batory. W komunikacji wewnętrznej Katowic zjazd ten nie jest potrzebny – Mieszkańcy Osiedla Witosa włączają się do ruchu w drogę zbiorczą i mogą dojechać do powyższego rejonu drogą zbiorczą, bez wjazdu i zjazdu
z autostrady. Skierowanie pojazdów na drogę zbiorczą już na etapie węzła Chorzów Batory odkorkuje środkowy i w części lewy pas drogi zbiorczej na wysokości zjazdu w stronę Brynowa".

Radnemu w sumie nie chodzi o zamknięcie zjazdu. A o co?

Jednak jak sam radny Kraus dopowiada w rozmowie z portalem 24kato.pl, chodzi mu nie tyle o zamknięcie całego zjazdu, co o zablokowanie zjazdu z A4 na Brynów, z przecięciem trzech pasów drogi zbiorczej przy autostradzie. Jak można by to zrobić, nie zamykając całego zjazdu? Jak ktoś, kto już zjedzie tym zjazdem na drogę zbiorczą mógłby jechać tylko prosto, ale nie w prawo, na Brynów? Radny tego nie wie. - Ja nie wiem, czy to się da zrobić, dlatego prosiłem o rozeznanie Wydział Transportu Urzędu Miasta - tłumaczy Krzysztof Kraus.

Na razie nie ma jeszcze na tę interpelację odpowiedzi Wydziału Transportu UM Katowice.

Budowa osiedla Atal Sky+

Może Cię zainteresować:

Pierwszy budynek na osiedlu Atal Sky+ już stoi. Ma 50 m wysokości i 14 pięter

Autor: Katarzyna Pachelska

23/08/2022

Do pieca

Może Cię zainteresować:

Katowicka pizzeria w centrum miasta zamyka się. Istniała prawie siedem lat

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon