52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u w Katowicach. To rekordowe zainteresowanie

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie z miesiąca na miesiąc, ceny mieszkań za to wcale nie spadają. Stąd duże zainteresowanie mieszkaniami w TBS-ach. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zanotowało ostatnio rekord. Chętnych na jedno mieszkanie było ponad 50.

KTBS
Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

To rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jeszcze nigdy tylu chętnych nie chciało zamieszkać w danym lokalu, choć już wynik z marca 2022 r. - gdy o jedno z mieszkań starały się 44 osoby - wskazywał na olbrzymie zainteresowanie mieszkaniami w KTBS.

Mnóstwo chętnych na mieszkanie na Osiedlu Witosa

Tym razem jeszcze bardziej atrakcyjne okazało się jedno z trzech wolnych mieszkań przy ul. Sławka na Osiedlu Witosa, w charakterystycznym budynku z ornamentem róż z Nikiszowca na ścianie. Na najem tego mieszkania spłynęły aż 52 deklaracje. Lokal ma 2 pokoje i liczy 48,3 m2. Czynsz za to mieszkanie, bez mediów, wynosi niecałe 754 zł, co jest stawką znacznie niższą niż oferowane w okolicy osiedla Witosa propozycje wynajmu komercyjnego. Do czwartku 31 marca zainteresowani mogli składać na nie wnioski, a 7 kwietnia spośród wnioskujących została wylosowana osoba, która zostanie najemcą.

Dla kogo mieszkania w TBS-ach?

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką miejską, a jej głównym zadaniem jest wspieranie programu budowy i wynajmu społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego wysokość czynszu musi mieścić się w wyznaczonych przez ustawodawcę widełkach. Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytu mieszkaniowego. Najemcy nie mogą także posiadać innego mieszkania na terenie danego miasta.

By zamieszkać w mieszkaniu z KTBS, należy wnioskować bezpośrednio w spółce lub starać się o mieszkanie za pośrednictwem miasta. Wnioskując o mieszkanie bezpośrednio w KTBS nie trzeba czekać w długiej kolejce, tylko w przypadku większej liczby chętnych, wziąć udział w losowaniu. Co ważne, osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mieszkania na ul. Sławka 26D kwota ta wynosi ponad 65 tys. złotych, ale po ewentualnym wyprowadzeniu się z lokalu w przyszłości, KTBS, zgodnie z ustawą, zwraca najemcy wpłacone pieniądze.

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych

Dane z lutego, z rynku kredytów hipotecznych, mówią o spadku zainteresowania nowymi pożyczkami o ponad 24 procent. To dowód na to, że Polacy nie chcą ryzykować długoterminowych zobowiązań w niepewnych czasach, szczególnie w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Banki także zaostrzają kryteria dostępności kredytu, co dodatkowo ogranicza liczbę zaciąganych hipotek. Po ostatniej decyzji NBP i kolejnym drastycznym podwyższeniu stóp, pozycja kredytobiorców na rynku jeszcze się osłabi. W takiej sytuacji dla wielu - szczególnie młodych - osób zamieszkanie w TBS-ie jest opcją bezpieczną i zazwyczaj korzystną cenowo. Co istotne, mieszkania oferowane przez KTBS są komfortowe i wykończone w bardzo dobrym standardzie, a fakt, że wynajmującym jest spółka miejska, daje bezpieczeństwo długoterminowego zamieszkania.

Nowe bloki KTBS w Katowicach

KTBS rozpoczyna budowę kolejnego bloku mieszkalnego, też na Osiedlu Witosa. Więcej: Zamiast biurowca z lat 70. będzie budynek mieszkalny TBS. Taka zamiana na osiedlu Witosa

Katowickie TBS już dziś ma w ofercie ponad 2390 mieszkań, do których dołączą te wybudowane przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się właśnie na os. Witosa przy ul. Sławka i na Zawodziu w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne.
W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic, zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki KTBS można znaleźć w Katowicach w okolicy ul. Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami czy Leopolda.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon