52 chętnych na jedno mieszkanie w bloku TBS-u w Katowicach. To rekordowe zainteresowanie

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie z miesiąca na miesiąc, ceny mieszkań za to wcale nie spadają. Stąd duże zainteresowanie mieszkaniami w TBS-ach. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zanotowało ostatnio rekord. Chętnych na jedno mieszkanie było ponad 50.

KTBS
Blok KTBS na Osiedlu Witosa w Katowicach

To rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jeszcze nigdy tylu chętnych nie chciało zamieszkać w danym lokalu, choć już wynik z marca 2022 r. - gdy o jedno z mieszkań starały się 44 osoby - wskazywał na olbrzymie zainteresowanie mieszkaniami w KTBS.

Mnóstwo chętnych na mieszkanie na Osiedlu Witosa

Tym razem jeszcze bardziej atrakcyjne okazało się jedno z trzech wolnych mieszkań przy ul. Sławka na Osiedlu Witosa, w charakterystycznym budynku z ornamentem róż z Nikiszowca na ścianie. Na najem tego mieszkania spłynęły aż 52 deklaracje. Lokal ma 2 pokoje i liczy 48,3 m2. Czynsz za to mieszkanie, bez mediów, wynosi niecałe 754 zł, co jest stawką znacznie niższą niż oferowane w okolicy osiedla Witosa propozycje wynajmu komercyjnego. Do czwartku 31 marca zainteresowani mogli składać na nie wnioski, a 7 kwietnia spośród wnioskujących została wylosowana osoba, która zostanie najemcą.

Dla kogo mieszkania w TBS-ach?

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką miejską, a jej głównym zadaniem jest wspieranie programu budowy i wynajmu społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego wysokość czynszu musi mieścić się w wyznaczonych przez ustawodawcę widełkach. Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytu mieszkaniowego. Najemcy nie mogą także posiadać innego mieszkania na terenie danego miasta.

By zamieszkać w mieszkaniu z KTBS, należy wnioskować bezpośrednio w spółce lub starać się o mieszkanie za pośrednictwem miasta. Wnioskując o mieszkanie bezpośrednio w KTBS nie trzeba czekać w długiej kolejce, tylko w przypadku większej liczby chętnych, wziąć udział w losowaniu. Co ważne, osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mieszkania na ul. Sławka 26D kwota ta wynosi ponad 65 tys. złotych, ale po ewentualnym wyprowadzeniu się z lokalu w przyszłości, KTBS, zgodnie z ustawą, zwraca najemcy wpłacone pieniądze.

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych

Dane z lutego, z rynku kredytów hipotecznych, mówią o spadku zainteresowania nowymi pożyczkami o ponad 24 procent. To dowód na to, że Polacy nie chcą ryzykować długoterminowych zobowiązań w niepewnych czasach, szczególnie w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Banki także zaostrzają kryteria dostępności kredytu, co dodatkowo ogranicza liczbę zaciąganych hipotek. Po ostatniej decyzji NBP i kolejnym drastycznym podwyższeniu stóp, pozycja kredytobiorców na rynku jeszcze się osłabi. W takiej sytuacji dla wielu - szczególnie młodych - osób zamieszkanie w TBS-ie jest opcją bezpieczną i zazwyczaj korzystną cenowo. Co istotne, mieszkania oferowane przez KTBS są komfortowe i wykończone w bardzo dobrym standardzie, a fakt, że wynajmującym jest spółka miejska, daje bezpieczeństwo długoterminowego zamieszkania.

Nowe bloki KTBS w Katowicach

KTBS rozpoczyna budowę kolejnego bloku mieszkalnego, też na Osiedlu Witosa. Więcej: Zamiast biurowca z lat 70. będzie budynek mieszkalny TBS. Taka zamiana na osiedlu Witosa

Katowickie TBS już dziś ma w ofercie ponad 2390 mieszkań, do których dołączą te wybudowane przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się właśnie na os. Witosa przy ul. Sławka i na Zawodziu w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne.
W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic, zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki KTBS można znaleźć w Katowicach w okolicy ul. Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami czy Leopolda.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice

Mieszkania w Katowicach tańsze niż w Rzeszowie

Budowa osiedla przy ul. Ostrawskiej w Katowicach

Deweloper chciał wyciąć drzewa. Teraz chwali się zielenią

Giszowiec ul. Kosmiczna

Miasto buduje nowe osiedle. Bez dostępu do miejskiego CO

Osiedle Franciszkańskie, Katowice

1000 mieszkań, 21 bloków. Finał budowy Os. Franciszkańskiego

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Nowy Nikiszowiec

Nowy Nikiszowiec. Ostateczna Lista Najemców