Kobiety w białych koszulach wyjdą 1 maja na miasto. To projekt fotograficzny „Zobacz Więcej”

30 kobiet ubranych w białe koszule wyjdzie w przestrzeń Katowic 1 maja. Magda Rdest-Nowak będzie im robić zdjęcia. Dziewczyny w bieli walczą z chorobą nowotworową, a projekt „Zobacz Więcej” ma im w tym pomóc.

Pixabay
Kobieta w bieli (zdjęcie ilustracyjne)
- Planowałam projekt dla 20 kobiet ze Skierniewic. Już po dobie od wypuszczenia informacji na Facebooku miałam kilkaset wiadomości od dziewczyn z całej Polski. Tydzień później, w marcu 2020 roku mamy projekt, który obiega cały kraj (03.2020). Całość skutecznie zablokowała pandemia. Teraz, w cieniu wojny, wracamy…. - mówi fotografka Magda Rdest-Nowak.

Sesja fotograficzna w Katowicach już 1 maja

Projekt ma na celu pokazać skalę problemu zachorowań na raka. Nakłonić zdrowe kobiety do badań. A z drugiej strony pokazać, że choroba to nie wykluczenie i wyrok. To siła, to solidarność i wielka moc.

Sesje fotograficzne w ramach projektu "Zobacz Więcej" odbędą się w 12 miastach w całej Polsce. Weźmie w nich udział 365 kobiet. 1 maja kobiety w bieli wyjdą na ulice Katowic. Wszystko zacznie się o godz. 11 w Urzędzie Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 4. Całość potrwa około 7-8 godzin.

W każdym mieście, przed obiektywem stanie około 30 kobiet borykających się z chorobą nowotworową. Finalnie akcja ma zebrać 365 zdjęć indywidualnych i 12 grupowych z których ma powstać kalendarz-cegiełka. Tłem zdjęć będzie tylko i wyłącznie przestrzeń danego miasta – ulice, parki. - Przestrzeń w której dziewczyny żyją, pracują, wychowują dzieci, chodzą do kina…. Będziemy również promować każde miasto osobno - dodaje Magda Rdest-Nowak.

Jedną z kobiet, które wezmą udział w sesji zdjęciowej w Katowicach jest Jolanta Knebel, która pracuje w katowickim Urzędzie Miasta.

- Uczestniczę w projekcie, bo chcę pokazać, że rak to nie wykluczenie, że po leczeniu często wracamy do pracy, że pacjent onkologiczny to nie tylko ciągnący za sobą kroplówkę szary, wychudzona człowiek, ale i pracująca kobieta, żyjąca aktywnie, podróżująca, ale i potrafiąca zatrzymać się w biegu by spojrzeć na wschodzące słońce, czy zrobić zdjęcie rozkwitających kwiatów - mówi Jola.

Dlaczego biała koszula?

Na sesji każda z uczestniczek będzie miała na sobie tylko białą koszulę. To motyw przewodni akcji. Dlaczego właśnie biała koszula?

Tak to opisuje jedna z uczestniczek projektu, Iwona Xiężopolska-Krzyżańska:

"Biała Koszula?! Właśnie tak i dlaczego? Bo biała koszula ma w sobie niespotykaną moc. Staje się zbroją, tarczą, amazońskim łukiem, umysłem, sercem, ba... nawet delikatnym kobiecym seksem. Kobiety w białych koszulach.... w zgiełku miast.. Na skrzyżowaniach dróg, restauracjach, parkach miejskich, dworcach... My jesteśmy... żyjemy, kochamy, uczymy się i leczymy... Chcemy stać się szczęśliwymi Kobietami, aż do granic niemożliwości... Widzisz mnie przechodniu??- To ja Kobieta....." -

Terminy sesji zdjęciowych:

1. Kraków – 30.04

2. Katowice – 01.05

3. Łódź – 07.05

4. Płock – 08.05

5. Poznań – 14.05

6. Bełchatów – 21.05

7. Skierniewice – 22.05

8. Sochaczew – 03.06

9. Wrocław – 05.06

10. Radom – 11.06

11. Warszawa – 12.06

12. Gdańsk – 25.06

Finał akcji jest planowany na październik – miesiąc walki z rakiem piersi. Będzie on powiązany ze zbiórką publiczną, w ramach której każdy darczyńca otrzyma kalendarz-cegiełkę ze zdjęciami kobiet. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na szczytny cel – pomoc dla 12 kobiet chorych na raka. Będą też wystawy fotograficzne na terenie miast.

ZOBACZ TEŻ:

Opal wieżowiec

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic? Firma Opal ma takie plany

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon