Kolorowy świat nad Rawą. Zobaczcie, co tam powstało. To akcja artystki Jagody Woźny

Jeśli katowicki odcinek Rawy dotąd kojarzył wam się ze smutnym, zaśmieconym i śmierdzącym miejscem, możecie się zdziwić, jak teraz wygląda. Bulwary Rawy zmieniły się w galerię sztuki. Jest kolorowo, optymistycznie. Zobaczcie zdjęcia.

Odpowiedzialna za metamorfozę Bulwarów Rawy jest artystka Jagoda Woźny, która zrealizowała tu projekt „Świadomość wody”. Wzdłuż katowickiego odcinka Rawy zrobiło się kolorowo za sprawą wielobarwnych ławek, płytek chodnikowych i murków.

Kolorowe Bulwary Rawy

Projekt Jagody Woźny „Świadomość wody” powstał z myślą o 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE. Ma na celu stworzenie interakcji między płynącą tutaj – nieco ukrytą – rzeką a strumieniem przechodniów.

Artystka zwraca uwagę, że przestrzeń urbanistyczna w miastach często dominuje nad przyrodą, przez co zapominamy o istocie, potędze i uniwersalności natury. - To ona tworzy życie, nasze ciała, naszą świadomość – jest wszędzie - podkreśla Jagoda Woźny, zadając pytanie, czy wystarczająco troszczymy się o coś tak cennego.

Na betonowych elementach architektury powstała malarska zagadka, stworzona z 40 osobnych obrazów. Każdy z nich niesie inne przesłanie, wywołuje skojarzenia, zaprasza do rozmyślań. Wszystkie obrazy posiadają także wspólny mianownik. Do jego odgadnięcia zaproszeni są odwiedzający to miejsce ludzie.

Kosmitka z Polski

Jagoda Woźny to artystka, która nie ma w zwyczaju podążać utartymi szlakami. Uważa się za nomadkę. Jest malarką i scenografką. Sama mówi, że cierpi na „nadpobudliwość” i nieposkromioną ciekawość świata, której efektem ubocznym jest kreatywność i wewnętrzna potrzeba tworzenia. W dawnych cywilizacjach odnajduje abstrakcyjne, magiczne korzenie człowieka, które zestawione ze współczesnymi intelektualnymi i materialnymi realiami, przynoszą jej nieskończone źródło inspiracji. Osobistych korzeni dopatruje się w duchowości, fascynacji nauką, miłości do istot żywych i natury oraz bajkowej utopii wpojonej w dzieciństwie. Pochodzeniem z Polski, sercem z Ziemi, duchem – Kosmitka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon