Koniec z nielegalnym hazardem na Śląsku. Policja rozbiła gangi

Koniec z nielegalnym hazardem na Śląsku? Policja rozbiła dwie zorganizowane grupy przestępcze, zatrzymała 17 członków gangów i zlikwidowała 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi.

Policja rozbiła dwie grupy przestępcze

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz prokuratorzy ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zwalczający przestępczość zorganizowaną podjęli współpracę w związku z informacjami o sprzecznej z prawem działalności dwóch grup przestępczych polegającej na urządzaniu nielegalnych gier hazardowych.

W sprawę „zamoczone” służby celno-skarbowe?

Jak podaje Śląska Policja, istniało podejrzenie, że w nielegalnym procederze mogą uczestniczyć funkcjonariusze służby celno – skarbowej. Dlatego wspólnie działania Policji i służb z ministerstwa finansów były prowadzone już od dłuższego czasu.

Czynności zmierzały do ustalenia sprawców przestępstw oraz zabezpieczenia materiału dowodowego pozwalającego na skuteczną likwidację nielegalnych punktów, w których urządzane były gry oraz zatrzymanie członków grup przestępczych. Kiedy w wyniku wspólnej pracy operacyjnej, wymiany i analizy informacji okazało się, że kilku nieuczciwych celników może mieć powiązania z grupami przestępczymi, funkcjonariusze wkroczyli do akcji – informuje Śląska Policja.

Kilkuset policjantów brało udział w zatrzymaniu

Kilkuset policjantów z wydziałów służby kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz 11 śląskich komend Policji razem z funkcjonariuszami Ministerstwa Finansów, oraz Krajowej Administracji Skarbowej ze Śląska, Małopolski i Mazowsza we wtorek rano weszło do mieszkań członków grup przestępczych oraz lokali, w których znajdowały się nielegalne automaty do gier. W działaniach uczestniczyli też policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. W tym samym czasie funkcjonariusze przeprowadzali czynności w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Lublińcu, Będzinie, Zawierciu, Myszkowie oraz na terenie powiatu częstochowskiego, kłobuckiego i będzińskiego.

Policja rozbiła dwie grupy przestępcze

Akcja zakończyła się sukcesem. Policja rozbiła dwie grupy przestępcze i zatrzymała jej 17 członków w wieku od 25 do 46 lat, w tym 34-letniego lidera jednego z gangów oraz 4 celników. Wszyscy są mieszkańcami województwa śląskiego. Jak ustalili policjanci, grupy organizowały nielegalny hazard od stycznia 2018 roku. Ich struktura była zhierarchizowana, w każdej istniał stały podział zadań i ról.

Półtora miliona złotych w gotówce

Zlikwidowano 38 punktów, w których urządzano gry hazardowe. Przejęto 209 nielegalnych automatów oraz ruletkę do gry. Policjanci wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej po przeliczeniu zabezpieczyli także w sumie prawie półtora miliona złotych w gotówce, w różnych walutach. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także luksusowy, warty przeszło 300 tysięcy złotych samochód.

Funkcjonariusze celni „będą siedzieć” za korupcję

Funkcjonariuszom celnym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15, tylko u nich zabezpieczono gotówkę w kwocie przekraczającej pół miliona złotych i dowody rzeczowe wskazujące na uczestniczenie w procederze prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Dodatkowo uzyskano materiał dowodowy pozwalający na zarzucenie im dopuszczenia się także czynów korupcyjnych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty, na wniosek śledczych sąd aresztował 15 podejrzanych, a w stosunku do 2 podejrzanych prokurator zastosował policyjny dozór. 34-latkowi, który kierował grupą przestępczą, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, pozostali członkowie mogą trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląscy policjanci patrolują strefę przy granicy z Białorusią

Śląscy policjanci patrolują strefę przy granicy z Białorusią

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Zatrzymanie właścicieli plantacji konopi indyjskich

Hodowali konopie indyjskie w pralni chemicznej

Nowe samochody dla śląskiej policji

10 nowych nieoznakowanych radiowozów dla śląskiej policji

Znaleziono ciało poszukiwanego żeglarza na Pogorii

Po dwóch tygodniach znaleziono ciało poszukiwanego żeglarza

35 670224

Kradli samochody i motocykle. Grupa przestępcza rozbita

Dariusz N. był nieuchwytny. Prawdopodobnie poddał się operacji plastycznej

Sąd skazał zabójcę piłkarza GKS-u na 25 lat więzienia