Marszałek rozdał "Laury dla ludzi kultury". Wśród laureatów Zbigniew Rokita i Agata Duda vel Gracz

Pisarz Zbigniew Rokita oraz reżyserka Agata Duda vel Gracz znaleźli się w gronie laureatów nagrody "Laury dla ludzi kultury". W historycznej sali Sejmu Śląskiego przyznał je marszałek Jakub Chełstowski.

fot. Tomasz Żak / UMWS
Laury dla ludzi kultury od marszałka woj śląskiego

W sumie aż 13 osób oraz instytucji zostało nagrodzonych "Laurem dla ludzi kultury". Marszałek woj. śląskiego Jakby Chełstowski wyróżnienia przyznał w pięciu kategoriach:

  • nagrody artystyczne,
  • nagrody za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury,
  • nagrody dla młodych twórców,
  • nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków,
  • specjalna nagroda im. Karola Miarki

Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego otrzymali w tym roku: wiolonczelista i dyrygent Adam Klocek, Agata Duda vel Gracz, reżyser, scenograf i dramatopisarz oraz aktor Wiesław Sławik.

- Nagroda artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego przyznawana jest tym, którzy działają na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za wieloletnie wybitne osiągnięcia twórcze - poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Zbigniew Rokita nagrodzony za książkę „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku”

W kategorii młody twórca wyróżnienia odebrali: aktor i reżyser Michał Piotrowski, pisarz Zbigniew Rokita i śpiewaczka ludowa i instrumentalistka Maria Motyka. Nagroda dla młodych twórców przyznawana jest co roku osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia w roku przyznania nagrody, działającym na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

W tym zestawieniu uwagę zwraca nazwisko Zbigniewa Rokity, czyli zeszłorocznego laureata Nagrody NIKE oraz NIKE Czytelników za książkę „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku”. Rokita został nagrodzony też za debiut w roli twórcy teatralnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu premiera spektaklu „Nikaj” jego autorstwa w reżyserii Roberta Talarczyka -przedstawienie zostało zrealizowane w ramach koprodukcji Teatru Śląskiego z Teatrem Zagłębia; ideą było spojrzenie na trwające od dekad antagonizmy dzielące mieszkańców obu stron Brynicy z przymrużeniem oka.

CZYTAJ TAKŻE:

Laury za ochronę dóbr kultury oraz zabytków? Proszę bardzo

To jednak nie jest koniec długiej listy wyróżnionych marszałkowskimi nagrodami. Podczas uroczystości w historycznej Sali Sejmu Śląskiego wręczono również nagrody w kategorii upowszechnianie i ochrona dóbr kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się dokumentalista Krzysztof Kiereś, pisarz Przemysław Żarski oraz historyk i działacz społeczny Juliusz Sętowski.

Z kolei nagrody w dziedzinie konserwacji zabytków otrzymali:

  • Bronisław Mzyk,
  • Ks. Andrzej Stasiak,
  • Powiat żywiecki.

Nagrodę im. Karola Miarki w województwie śląskim otrzymał Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon