Miasteczko namiotowe na placu przed dworcem PKP już działa. Jest tu m.in. stołówka dla uchodźców

Niecałą dobę zajęło straży pożarnej uruchomienie miasteczka namiotowego dla uchodźców z Ukrainy na placu Szewczyka przed dworcem PKP w Katowicach.

W czwartek 10 marca 2022 r. po południu właściciel Galerii Katowickiej, do której należy plac przed dworcem PKP zgodził się na postawienie na nim miasteczka namiotowego przeznaczonego dla uchodźców z Ukrainy. Niecałą dobę później namioty już przyjmują Ukraińców chcących zjeść coś ciepłego w ludzkich warunkach, a nie na kolanach albo walizkach w holu głównym dworca PKP.

Miasteczko namiotowe stanęło przed dworcem PKP w Katowicach

Miasteczko namiotowe postawiła katowicka straż pożarna. Składa się z kilku dużych czerwonych podgrzewanych namiotów (w środku jest ciepło - sprawdziliśmy!). Przed nimi ustawiono w rzędzie kilkanaście koszy na śmieci. A za namiotami - toi toie.

Miasteczko jest oznakowane napisami po ukraińsku. Jest obsługiwane przez straż pożarną, czynne przez całą dobę.

To tutaj wszyscy, którzy chcą częstować uchodźców zupą czy innymi ciepłymi posiłkami, powinni przywozić swoje dania.

- W holu głównym dworca nie ma warunków, by bezpiecznie podawać gorące dania, nie ma ich też jak podgrzać. Namioty zostały tu postawione po to, by osoby z Ukrainy, które oczekują na dworcu przez kilka, a czasami kilkanaście godzin, na pociąg mogły odpocząć, ogrzać, zjeść posiłek przy stole, w normalnych warunkach - tłumaczy Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Namioty mają też odciążyć dworzec, gdzie przewijają się tłumy ludzi - zwłaszcza po przyjazdach pociągów z uchodźcami z Przemyśla.

Straż pożarna będzie koordynować działania na wszystkich głównych dworcach w Polsce

Sytuacja na dworcach kolejowych w największych miastach w Polsce staje się coraz trudniejsza. Pociągi dowożą po kilkuset uchodźców, którzy godzinami koczują czasem na gołej podłodze w oczekiwaniu na transport. Najgorsza sytuacja jest na dworcu Warszawa Centralna, ale też dworce w Krakowie czy Wrocławiu są oblężone przez ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie.

Dzisiaj, 11 marca, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że jest decyzja o tym, że na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich koordynację przejmuje Państwowa Straż Pożarna.

- Tam strażacy PSP i strażacy ochotnicy oraz aspiranci szkół pożarniczych będą wspierać działania koordynacyjne - dodał wiceminister Paweł Szefernaker.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon