Nowe tereny zielone w Katowicach. Rewitalizacja rusza pełną parą

Już funkcjonuje odnowiony skwer przy ul. Poniatowskiego, świeżo po rewitalizacji jest skwer przy ul. Katowickiej. Trwa przetarg na kolejne trzy skwery przy bulwarach Rawy. Katowice chcą być zielone.

Działaniami zrobionymi w Katowicach chwali się prezydent miasta Marcin Krupa:

W Katowicach wprowadzamy dodatkową zieleń w przestrzeń miasta. Dzisiaj ul. Dworcowa to deptak z restauracjami, fontanną i drzewami, a nie jak kilka lat temu ogromny parking. Na bardziej zielone zmieniliśmy oblicze al. Korfantego czy ul. Warszawskiej. Natomiast wiosną tego roku zakończyliśmy rewitalizację lub budowę czterech przestrzeni parkowych.

Plany miasta

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na rewitalizację aż trzech skwerów w rejonie Rawy:

  • Przy ul. Bohaterów Monte Cassino
  • Dwa przy ul. Saint Etienne

Zgodnie z projektem mają zostać zdemontowane nawierzchnia skwerów z podbudową i nawierzchnia ławek, później poziom zostanie ujednolicony i obniżony, by ułatwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami, następnie zamontowane zostaną nowe ławki i kosze na śmieci, w końcu firma organizująca remont posadzi nowe rośliny.

Zgłaszać w przetargu można się do 8 lipca, szacuje się, że inwestycje wyniosą ponad 270.000 zł.

Ulica Katowicka

Jednocześnie ul. Katowicka zyskała 772 m kwadratowe nowej, odnowionej przestrzeni z czterema ławkami, dwoma stojakami na rowery i koszami na śmieci. Na jesień planowane jest zasadzenie nowych drzew, ale już teraz oglądać tam można krzewy i byliny. Znajdują się również zielone ekrany, które docelowo mają porosnąć bluszczem. Rewitalizacja skweru trwała 2 miesiące i kosztowała 213.000 zł.

Ulica Poniatowskiego

Z podobnych rozwiązań cieszą się mieszkańcy śródmiejskiej ul. Poniatowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Barbary i Głowackiego. Tam firma Botika zasadziła prawy ogród botaniczny na powierzchni 73 m kwadratowych, bo znaleźć można zarówno doglezje, turzyce morrowe jak i żarnowce o wysokości do 1,5 m. Wymieniono również nawierzchnię, pozbyto się szpetnych płyt betonowych i kostki brukowej. Tutaj trzeba było zapłacić 105.000 zł.

Ulica Kominka x Gawliny x Kubiny x Lisieckiego

Pewne są już plany remontu skweru w kwadracie ulic Kominka, Gawliny, Kubiny i Lisieckiego. Wybrany w budżecie obywatelskim pomysł zakłada położenie nowej nawierzchni i ścieżek, a także 900 sztuk roślin i 664 m kwadratowych trawnika. Pojawią się tam również lampy solarne. Tutaj wartość wynosi 170.000 zł.

Dzieci

Może Cię zainteresować:

Zmienia się opłata za żłobki i przedszkola w Katowicach. Zobacz, ile teraz zapłacisz i ile dostaniesz

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Stary stadion gks

Może Cię zainteresować:

Trwa modernizacja stadionu GKS Katowice. Otwarcie nowego zaplanowano dopiero na 2025 r.

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Przejscie kolejowe

Może Cię zainteresować:

Koniec przejścia przez tory kolejowe na Osiedlu Witosa. Kolej piaskowa powoli przechodzi do historii

Autor: Wojciech Sontowski

03/07/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon