Miasto Katowice kupuje prywatny Szpital GeoMedical, od kilku lat nieczynny. Przeniesie się tam szpital MSWiA

Dzisiaj (w czwartek 17.08.) podpisano akt notarialny kupna prywatnego szpitala GeoMedical, stojącego niedaleko skrzyżowania ul. Wita Stwosza i Ceglanej. Także dzisiaj podpisano umowę użyczenia obiektu. Docelowo przeniesiony zostanie tam SP ZOZ MSWiA, który znajduje się w śródmieściu.

Szpital geo medical katowice

W 2019 roku prywatny Szpital GeoMedical poinformował na swojej stronie internetowej, że przestaje przyjmować pacjentów zarówno na oddziały, jak i w poradniach oraz pracowniach diagnostycznych. Przez lata większa część budynku u zbiegu ulic Ceglanej i Wita Stwosza była nieużywana.

Katowice kupiły Szpital GeoMedical za państwowe pieniądze i przekazały go w użytkowanie szpitalowi MSWiA

17 sierpnia 2023 roku w budynku Urzędu Miasta Katowice, w towarzystwie notariusza, podpisano umowę sprzedaży budynku po dawnym Szpitalu GeoMedical. Prezydent miasta, wykonujący zadania administracji rządowej, zakupił na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość od dwóch spółek – CMC „GEO PROJEKT 2” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie oraz CM GEO PROJEKT 3 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie. Jednocześnie nieruchomość została oddana w użyczenie na rzecz SP ZOZ MSWiA – z przeznaczeniem na cele statutowe szpitala.

- Zależało nam na tym, by budynek szpitala ponownie mógł obsługiwać pacjentów. Jednocześnie Szpital MSWiA zyskuje nowoczesną siedzibą, w której profesjonalna kadra będzie miała możliwość świadczenia usług medycznych na jeszcze wyższym poziomie – mówi prezydent Marcin Krupa.

Podpisanie dokumentów zakończyło żmudne, trwające 1,5 roku negocjacje, które były prowadzone przez pracowników Urzędu Miasta Katowice. W procesy sprzedaży, a następnie użyczenia zaangażował się szereg osób i podmiotów, gwarantując sprawność i celowość podjętych działań. Byli to m.in.: dr n. med. Piotr Grazda – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi, poseł Jerzy Polaczek, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, strona rządowa, która przeznaczyła środki finansowe na ten cel oraz CBA, które nadzorowało transparentność i poprawność podejmowanych działań.

W szpitalu MSWiA leczeni są pacjenci na oddziałach:

 • Anestezjologii i Intensywnej Terapii
 • Chorób Wewnętrznych, Onkologii i Gastroenterologii Wraz z Pododdziałem Kardiologii I Pododdziałem Angiologii
 • Blok Operacyjny
 • Chirurgii Ogólnej z Częścią Urazową
 • Pododdział Chirurgii Małoinwazyjnej i Onkologicznej
 • Nefrologii i Endokrynologii
 • Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej
 • Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
 • Izba Przyjęć / Szpitalny Oddział Ratunkowy
 • Wieloprofilowy Zachowawczy
 • Dzienny Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych

Przypomnijmy, że w czasie pandemii był pomysł, by Szpital GeoMedical pełnił funkcję tymczasowego szpitala covidowego, ale nic z tego nie wyszło i taki szpital powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W piątek 18 sierpnia do Katowic przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że to on podjął decyzję o kupnie Szpitala GeoMedical na potrzeby Szpitala MSWiA. Więcej: Premier Morawiecki dostał prztyczka w nos od Katowic. Miasto nie czekało na wizytę szefa rządu, wcześniej poinformowało o wykupieniu prywatnego Szpitala GeoMedical

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Mad mick

Może Cię zainteresować:

Mad Mick serwował burgery w Katowicach od 13 lat. Lokal zostanie zamknięty. Właściciel, Kuba Faron, tłumaczy dlaczego

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Maciej kopiec

Może Cię zainteresować:

Maciej Kopiec kandydatem opozycji na senatora z Katowic. Chce iść w ślady Kazimierza Kutza i Marka Plury

Autor: Michał Wroński

12/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon