Miejskie zabytkowe budynki odnowione. Poszło na to 8,5 mln zł, z czego ponad 4 mln zł - z Unii Europejskiej

Miasto Katowice chwali się wyremontowanymi budynkami mieszkalnymi przy ul. Kosmicznej w dzielnicy Giszowiec. Budynki pochodzą z 1909 roku. Modernizacja kosztowała 8,5 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to pieniądze z funduszy unijnych.

Katowice zakończyły prace modernizacyjne w budynkach mieszkalnych przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Efekty kompleksowego remontu - którego wartość wynosi niemalże 8,5 mln zł - to m.in. ocieplone ściany, nowe drzwi i okna, podpięcie do sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wymiana instalacji.

Ponad 100-letnie budynki zostały zmodernizowane

- W Katowicach na same remonty poszczególnych lokali mieszkalnych z zasobu KZGM wydamy w tym roku ponad 2,7 mln zł. Do tego dochodzą kompleksowe inwestycje, takie jak niedawno zakończona modernizacja kamienicy przy ul. św. Jana 9 za blisko 1,3 mln zł czy nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” renowacja kamienicy przy ul. Gliwickiej 13. Teraz zakończyliśmy kompleksowy remont budynków przy ul. Kosmicznej 30-38 oraz 39-43 o wartości blisko 8,5 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Co ważne, w trakcie prac zadbano o zachowanie historyczno-architektonicznych detali, a zmodernizowane budynki z 1909 roku zyskały nową elewację i stały się ozdobą okolicy – dodaje prezydent.

Modernizacja budynków przy ul. Kosmicznej 30-38 oraz 39-43 – w których znajduje się łącznie 41 mieszkań o powierzchni od 26 do 110 m2 - rozpoczęła się w sierpniu 2021 r. Zakres prac obejmował m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej ścian fundamentowych, ocieplenie dachu wraz z wymianą jego pokrycia, a także wymianę okien i drzwi na nowe, wykonane z drewna z zachowaniem detali historycznych.

- Dzięki temu znacznie zwiększyła się efektywność energetyczna budynków, co oznacza, że są odporniejsze na pogodę na zewnątrz i łatwiej w nich utrzymać pożądaną, komfortową temperaturę. To przekłada się oczywiście na wygodę mieszkańców, ale też na mniejsze zużycie energii i ograniczenie kosztów ogrzewania zimą czy chłodzenia latem. Inwestycja wpływa także na efekt ekologiczny. Termomodernizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce ze smogiem – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Nowa elewacja, ogrzewanie sieciowe oraz inne instalacje

Ocieplone ściany budynków oraz ich dobudówek zyskały oczywiście nową elewację. Na tym etapie prac KZGM zadbał o to, by budynek zachował detale świadczące o jego długiej i bogatej historii. Odtworzono gzymsy, boniowania – czyli dekoracyjne wykończenie narożników, pilastry i opaski okienne.

Wykonaliśmy również nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz inne instalacje: elektryczną, kanalizacyjną, wodną i gazową – dodaje dyrektor Gawlik.

W ramach inwestycji przeprowadzono ponadto remont klatek schodowych oraz części lokali mieszkalnych, uzupełniono rynny i wymieniono obróbki blacharskie. Ostatnim etapem inwestycji było badanie termowizyjne, weryfikacja szczelności budynku oraz wykonanie audytu energetycznego.

Inwestycja kosztowała blisko 8,5 mln zł. Z miejskiego budżetu pokryto ponad 40% tej sumy. Resztę – ponad 4,3 mln zł – KZGM pozyskał ze środków unijnych, przyznanych z Funduszu Spójności w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Miliony na modernizacje miejskich zasobów

Miejskie zasoby mieszkaniowe Katowic to 912 budynków, w których mieszka prawie 30 tysięcy osób. W imieniu miasta zarządza nimi Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a jednym ze zleconych mu zadań jest konsekwentne modernizowanie kolejnych obiektów. Niedawno zakończyła się termomodernizacja niemal 150-letniej kamienicy przy ulicy św. Jana 9, na którą wydano blisko 1,3 mln zł. Obecnie trwają prace w budynkach przy ul. Wiosny Ludów, a w planach na ten rok są kolejne inwestycje. To m.in. remont modernistycznej kamienicy przy ul. Plebiscytowej 37, kompleksowa modernizacja energetyczna kamienicy przy ul. Chopina 9 czy też prace projektowe dla termomodernizacji budynków przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 i Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. Na tegoroczne inwestycje zarezerwowano ponad 36 mln zł.

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle katowickiego TBS-u. Będzie tu 111 mieszkań. Ogłoszono przetarg na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

24/05/2023

Kolejna kamienica przeszła termomodernizację

Może Cię zainteresować:

Kolejna kamienica w centrum Katowic odnowiona. Budynek liczy niemal 150 lat

Autor: Redakcja

05/05/2023

Nowe osiedle borki katowice koncepcja 8

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle w Katowicach na 20 hektarach ziemi. Powstała koncepcja zagospodarowania terenu w Borkach

Autor: Katarzyna Pachelska

27/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon