Nowe osiedle katowickiego TBS-u. Będzie tu 111 mieszkań. Ogłoszono przetarg na budowę

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło przetarg na budowę osiedla ekologicznego przy ul. Kosmicznej na Giszowcu. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury.

Koncepcja nowego osiedla KTBS została wyłoniona w drodze konkursu organizowanego przez katowicki odział SARP i inwestora. Najlepszą wizję dla inwestycji zaproponowało biuro architektoniczne K3Xmore, które w ramach nagrody zostało zaproszone do zaprojektowania inwestycji.

- Z niecierpliwością czekam na realizację tego osiedla, które stanie się doskonałym uzupełnieniem naszej dotychczasowej oferty. W porównaniu do obecnego rynku mieszkaniowego będzie to opcja atrakcyjna cenowo, przy utrzymaniu wysokich standardów, więc stanie się wygodnym i innowacyjnym miejscem do życia dla przyszłych mieszkańców - przekonuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

To ma być osiedle, które nie obciąża natury

Planowane osiedle ma mieć wiele proekologicznych rozwiązań. Znajdą się tam np. ogrody deszczowe, będą zastosowane ekologiczne materiały budowlane, fotowoltaika. Projektanci założyli także autonomiczny system ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Co ciekawe, osiedle nie będzie włączone w sieć ogrzewania systemowego, bo całe ciepło będzie pozyskiwane
z głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Przestrzeń wokół budynków będzie nietypowa jak na standardy budownictwa. Ma być tam maksymalnie ograniczony ruch samochodowy, przestrzenie sprzyjające kontaktom społecznym, a budynki będą otoczone drzewami.

- Zamierzamy starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla tej inwestycji. To pierwszy polski certyfikat oceniający inwestycje mieszkaniowe w ramach wielu kryteriów budownictwa zrównoważonego - mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

111 mieszkań w siedmiu budynkach

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 111 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych, przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą miały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na jedno mieszkanie będzie przypadało 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych.

Chętne do budowy osiedla firmy mogą składać oferty do 29.06.2023 r. Zwycięzca postępowania przetargowego będzie miał 25 miesięcy na ukończenie inwestycji.

KTBS sporo buduje w Giszowcu

Nowy zespół budynków przy ul. Kosmicznej będzie czwartą inwestycją Katowickiego TBS na Giszowcu. Dotychczas powstały tam 2 Osiedla pod Kasztanami, a niedawno zakończyła się budowa kompleksu domów jednorodzinnych przy ul. Przyjaznej i Kwiatowej (te mieszkania są przeznaczone na sprzedaż w drodze licytacji).

Osiedle TBS Katowice Giszowiec 7

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowe osiedle TBS w Katowicach. Nie dość, że składa się z domków, to jeszcze mieszkania są do kupienia, a nie na wynajem

Autor: Katarzyna Pachelska

17/02/2023

Mieszkanie za remont katowice

Może Cię zainteresować:

43 mieszkania w kolejnej edycji programu "Mieszkanie za remont" w Katowicach. Jest już dostępna lista lokali

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2023

Nowe osiedle borki katowice koncepcja 8

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle w Katowicach na 20 hektarach ziemi. Powstała koncepcja zagospodarowania terenu w Borkach

Autor: Katarzyna Pachelska

27/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon