Milion złotych na zazielenienie Katowic. Nowe kwietniki, drzewa i odbrukowanie części chodników

W Katowicach realizowane są kolejne trzy kolejne przetargi na zadania w ramach Zielonego Budżetu. Ich wartość oszacowano na milion złotych. Pomysły na zazielenianie miasta mogli zgłosić mieszkańcy. Ich propozycje były weryfikowane i oceniane. Dzięki temu w Katowicach zasadzone zostaną nowe drzewa, powstaną kwietniki i łąki kwietne.

sławomir Rybok
Łąka kwietna

Trwa realizacja kolejnych pomysłów zgłoszonych przez katowiczan w ramach Zielonego Budżetu. W 2023 roku rozpoczęła się już czwarta edycja ekologicznego projektu, natomiast obecnie realizowane są projekty przyjęte w 2022 roku. Na trwające przetargi zostanie przeznaczony milion złotych.

- Kolejne zielone punkty w Katowicach są bardzo potrzebne. Kwiaty i drzewa w przestrzeni miejskiej poprawiają estetykę, ale i mają walory ekologiczne - poprawiają jakość powietrza, obniżają temperaturę w gorące dni, czy też wpływają pozytywnie na gospodarkę wodną. Wiedzą to nasi mieszkańcy, co widać po wnioskach składanych do Zielonego Budżetu – zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trzy przetargi i kolejne zazielenione miejsca w mieście

W ramach pierwszego przetargu wykonawca posadzi nowe drzewa w miejscu obumarłych lub wyciętych przy skrzyżowaniu ulic Ligonia z Sienkiewicza oraz na ulicach: Żwirki i Wigury, Stalmacha, Kilińskiego (przy parkingu Pałacu Młodzieży, w okolicy nr 34 oraz na wysokości dawnego WOT), Jordana (ok. 20 m od przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego), Dąbrowskiego (przy nr 34 i naprzeciwko nr 17A), Lompy (przy Instytucji Kultury im. K. Bochenek). Nowe drzewa zostaną dopasowane gatunkami, odmianą i przede wszystkim rozmiarem do danej lokalizacji – minimalny obwód pnia to 14-16 cm, maksymalny 18-20 cm.

Nowe drzewa zostaną zasadzone także w ramach projektu „Zielona Mikołowska” – na odcinku tej ulicy od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do skrzyżowania z ul. Jordana. Powstanie także pas zieleni przy ul. Ściegiennego przy skrzyżowaniu z ul. Bożogrobców, który zostanie gęsto obsadzony krzewami o wysokości docelowej nieprzekraczającej 1 m. Z kolei rabaty wykonane kilka lat temu przy parkingu u zbiegu ulic Solskiego i Bielskiej w Murckach zostaną ogrodzone.

Wzdłuż ul. Le Ronda w dziesięciu miejscach odbrukowana zostanie część chodnika, a w tych miejscach nasadzone zostaną drzewa. Celem zadania jest likwidacja miejskich wysp ciepła.

Ogród Biblioteki Śląskiej zyska Lawendową Czytelnie

Kolejne z zadań z Zielonego Budżetu, które zostaną zrealizowane w ramach ogłoszonego przetargu dotyczy dziewięciu lokalizacji. W rejonie ul. Powstańców i Damrota zostanie utworzona Lawendowa Czytelnia – w ogrodzie Biblioteki Śląskiej. Mieszkańcy zyskają strefę relaksu, a jednocześnie będą mieć możliwość lawendowej aromaterapii.

W Śródmieściu zazieleniona zostanie przestrzeń publiczna przy ul. Szeligiewicza i Astrów, a dookoła placu zabaw pomiędzy ul. Marcinkowskiego a stacją energetyczną w Zawodziu posadzone zostaną krzewy i drzewa. Wykonawca ma również za zadanie pielęgnację zieleni wysokiej, cięcia pielęgnacyjne w koronie drzew i założenie kwietnika. Z kolei w Katowickim Parku Leśnym powstaną kwitnące schody.

Zagospodarowany zostanie również skwer przy ul. Ligęzy w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 11, a na ul. Ondraszka zasadzone zostaną krzewy i trawy. Natomiast na ul. Panewnickiej od skrzyżowania z ul. Kruczą do ronda Euzebiusza Huchrackiego powstanie zielona oś. Na tym odcinku zasadzone zostaną: kasztanowce, grusze, klony pospolite i lipy oraz krzewy. Z kolei w ramach zadania Nasza Zielona Aleja, wzdłuż ul. Zaruskiego między ul. Medyków a ul. Stolarską zrewitalizowana zostanie istniejąca zieleń. Nowe rośliny pojawią się też w Parku Mościckiego, by uczcić 100-lecie założenia Kolonii.

Mały Staw przy ul. Pięknej odzyska dawny blask

Pierwsze zadanie w ramach trzeciego przetargu polega na przywróceniu dawnego blasku Małemu Stawowi przy ul. Pięknej w Parku Kościuszki. Kolejne to zagospodarowanie pasa zieleni w rejonie ul. Bohaterów Monte Cassino i Marcinkowskiego – przy ogrodzeniu ośrodka sportowego Słowian. Dodatkowo pojawią się kolorowe rośliny na skwerze między ul. Bohaterów Monte Cassino a 1 Maja. Rośliny pojawią się również na skwerze pomiędzy ul. 1 Maja a Racławicką oraz na mini skwerze na Józefowcu, przy ul. Mikusińskiego.

Na ul. Ściegiennego pojawią się kolorowe nasadzenia. Jedno z zadań zakłada rewitalizację rozjeżdżonych przez samochody zieleńców – to m.in. trawnik wzdłuż chodnika prowadzącego do Fili nr 16 Biblioteki przy ul. Wajdy, trawnik na końcu ul. Wiązowej i trawnik przy chodniku za Biblioteką. Na przystankach ZTM przy ul. Le Ronda, Strzelców Bytomskich, Grzegorzka, Pod Młynem, Milowickiej, Techników, Wiertniczej i al. Roździeńskiego pojawią się kwietniki z roślinami zimozielonymi. Więcej drzew będzie blisko domów w okolicy ronda Księdza Jerzego Pawlika i na terenie rekreacyjnym między ul. Siemianowicką i Budowlaną. Dodatkowo zagospodarowany i uporządkowany zostanie teren rekreacyjny między ulicą Siemianowicką i ulicą Budowlaną wykorzystywany obecnie przez wyprowadzających psy.

źródło: UM w Katowicach

Place zabaw katowice

Może Cię zainteresować:

Prawie 500 wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach. Czas na weryfikację

Autor: Michał Wroński

06/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon