Na katowickim Rynku stanął budzik gigant. A pod nim spał Neinert. Katowice przyłączyły się do kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”

Na placu Kwiatowym w Katowicach dzisiaj stanął olbrzymi budzik. Odlicza czas do wyborów parlamentarnych, zachęcając do wzięcia w nich udziału. To kolejna odsłona profrekwencyjnej kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

Na placu Kwiatowym w Katowicach stanął dziś (3.10.) duży budzik. To element promujący kampanię profrekwencyjną prowadzoną pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, do której włączyły się Katowice. Budzik ma przypominać o wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października.

Budzik postoi w Katowicach tylko do 4 października. 5.10 wyruszy w dalszą drogę po Polsce

- Frekwencji w wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. Dlatego jako Katowice wspólnie z innymi największymi miastami w Polsce włączamy się w kampanię profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Należy pamiętać, że każdy głos ma znaczenie w budowaniu przyszłości naszej ojczyzny. Dzięki niemu możemy decydować o rzeczach ważnych dla każdego, dotykających sfer naszego życia – takich jak zdrowie, oświata, działanie naszych miast i wsi. Nie prześpijcie tego! Spotkajmy się 15 października przy urnach! Jeśli zaśpisz - inni wybiorą za Ciebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wtorek 3 października w samo południe na placu Kwiatowym odbył się happening z udziałem dyrektora Teatru Korez Mirosława Neinerta, zachęcający do udziału w wyborach.

Katowice, podobnie jak inne samorządy, włączają się w społeczną kampanię profrekwencyjną Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują. W ramach akcji duży budzik był już w kilku miastach wojewódzkich – m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku. 5 października budzik wyruszy w dalszą drogę do Rzeszowa.

Budzik nie jest jedynym elementem, który ma przypominać w Katowicach o zbliżających się wyborach. Informacja o kampanii wyświetlane są na infokioskach. Umieszczono ją także na czterech billboardach i jednym banerze w przestrzeni miasta. Natomiast w przejściu podziemnym przy Pałacu Młodzieży pojawi się mural – będzie to główne hasło kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.

Bieg do urny wyborczej

8 października w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się „bieg do urny wyborczej”. Również w ten sposób miasto zachęca do udziału w wyborach 15 października. Sam bieg odbędzie się tydzień przed wyborami - 8 października o godzinie 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło na terenie Campingu 215.

Dystans to dokładnie 4 km, co nawiązuje do 4-letniego okresu kadencji parlamentu. Każdy uczestnik biegu otrzyma efektowną koszulkę z hasłem akcji wyglądającym dokładnie tak samo, jak w 1989 roku – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zaangażowanego w organizację biegu. – 250 wolnych miejsc, które uruchomiliśmy na początku wyczerpało się w ciągu dwóch dni. W związku z tym uruchomiliśmy 100 dodatkowych miejsc, które także rozeszły się błyskawicznie. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk i podobnie będzie z frekwencją w wyborach – dodaje.

Bieg zakończy się symbolicznym wrzuceniem karty do urny wyborczej.

W 1989 roku NSZZ Solidarność przeprowadziła pierwszą w historii na wskroś nowoczesną kampanię wyborczą. Towarzyszyło jej hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, pod którym prowadzona była akcja profrekwencyjna, a jej symbolem stał się budzik. Okazała się na tyle skuteczna, że od powstania III RP rzadko zdarzało się, by frekwencja była chociażby zbliżona do tej w wyborach 4 czerwca ‘89 (63%). Dokładnie ta kampania stała się bezpośrednim wzorem dla projektu zachęcającego do udziału w wyborach, którą zaproponował Gdańsk i przyjęła Unia Metropolii Polskich.

Inicjatywa lokalna katowice

Może Cię zainteresować:

Milion złotych na pomysły mieszkańców Katowic. Wystartował nabór na inicjatywy lokalne

Autor: Redakcja

02/10/2023

Tramwaj Katowice Chorzowska

Może Cię zainteresować:

Będą pomiary hałasu na torowiskach w Katowicach. Tramwaje Śląskie miały skargi

Autor: Michał Wroński

02/10/2023

Wieza spadochronowa katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Pół miliona zł na wieżę spadochronową. 3,5 mln zł na willę i wieżę wyciągową. Drugi rzut pieniędzy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon