Na nowym stadionie przy Asnyka zajęcia z japońskiej metody truchtania. Slow jogging dwa razy w tygodniu

Nowy kompleks sportowy przy ulicy Asnyka w Katowicach Piotrowicach został oddany do użytku pod koniec października. Odbywają się na nim różnorodne zajęcia, w tym slow jogging. Na czym polega fenomen tego sportu?

Na stadionie przy Asnyka wystartowały zajęcia slow joggingu. Dołączyć może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Mieszkańcy ćwiczą we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00.

Bieg w żółwim tempie nie jest dla nich powodem do wstydu. Wprost przeciwnie. Uśmiechają się od ucha do ucha, bo nie chodzi o bicie rekordów. Truchtają dla przyjemności i zdrowia we wtorki i czwartki na Asnyka. Mieszkańcy Katowic ćwiczą slow jogging, robiąc do 180 kroków na minutę. I… w ogóle się nie męczą! Nie doznają kontuzji, bólów mięśni, zakwasów i zadyszki. W czym tkwi sekret japońskiej metody truchtania i dlaczego każdy powinien jej spróbować?

- Na zajęcia zabieramy jedno – uśmiech. Chodzi nie tylko o kondycję, ale o zwolnienie tempa życia, poprawę samopoczucia. Pamiętajmy, że ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Z zajęć może skorzystać każdy – seniorzy, dorośli, mamy z dziećmi – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Slow jogging to sport dla wszystkich

Niko Niko to z japońskiego „uśmiechać się”. Dlatego podczas ćwiczeń uśmiech jest obowiązkowy. Ale, jak zapewnia instruktorka Aleksandra Jonczy, nie wyrzuciła nikogo z zajęć za chwilę powagi. Twórca metody to prof. Hiroaki Tanaka. Rzucił karierę atlety, kiedy dowiedział się o wrodzonej wadzie serca i opracował technikę bezpieczną dla zdrowia.

Dlaczego trucht uważa się za bezpieczniejszy niż klasyczny bieg? Truchtając lądujemy na śródstopiu, co daje amortyzację. W zwykłym biegu – na pięcie, więc ryzykujemy kontuzjami, urazami stawów, kręgosłupa i bioder. Brak zakwasów to efekt niskiego stężenia mleczanu we krwi. Dzieje się tak przy niewielkim wysiłku.

- Slow jogging jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, nadwagą, chorobami układu krążenia. Nie obciąża serca. To sposób na jesienną chandrę i spędzenie czasu ze znajomymi. Przyjść może każdy, wystarczą chęci. Warto założyć buty na płaskiej i miękkiej podeszwie i ubrać się na cebulkę – mówi Aleksandra Jonczy, instruktorka slow joggingu.

Zajęcia będą mieć przerwę w zimie

Zajęcia slow joggingu będą się odbywać do połowy grudnia, a w razie opadów śniegu tor zostanie odśnieżony. Po zimowej przerwie MOSiR planuje wznowić slow jogging z początkiem marca. Zajęcia na nowo otwartym obiekcie przy ul. Asnyka odbywają się od 7 listopada we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00. Nie trzeba się zapisywać. Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku i stronie internetowej MOSiR-u.

Nowoczesny kompleks sportowy przy ul. Asnyka 27 otwarto
28 października. Składa się ze stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, boiska do baseballu, boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki, dwóch boisk do siatkówki plażowej i placu treningowego street workout.

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice, budowa

Może Cię zainteresować:

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Dawne boisko Kolejarza będzie nie do poznania. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

02/05/2022

Katowice Dworzec PKP

Może Cię zainteresować:

Nowe przystanki kolejowe pojawią się w Ochojcu, Murckach, Kostuchnie i Podlesiu

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Katowice 22 11 13 T Staniek 0715

Może Cię zainteresować:

Katowicki Nikiszowiec. Tu rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

20/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon