Na nowym stadionie przy Asnyka zajęcia z japońskiej metody truchtania. Slow jogging dwa razy w tygodniu

Nowy kompleks sportowy przy ulicy Asnyka w Katowicach Piotrowicach został oddany do użytku pod koniec października. Odbywają się na nim różnorodne zajęcia, w tym slow jogging. Na czym polega fenomen tego sportu?

Na stadionie przy Asnyka wystartowały zajęcia slow joggingu. Dołączyć może każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Mieszkańcy ćwiczą we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00.

Bieg w żółwim tempie nie jest dla nich powodem do wstydu. Wprost przeciwnie. Uśmiechają się od ucha do ucha, bo nie chodzi o bicie rekordów. Truchtają dla przyjemności i zdrowia we wtorki i czwartki na Asnyka. Mieszkańcy Katowic ćwiczą slow jogging, robiąc do 180 kroków na minutę. I… w ogóle się nie męczą! Nie doznają kontuzji, bólów mięśni, zakwasów i zadyszki. W czym tkwi sekret japońskiej metody truchtania i dlaczego każdy powinien jej spróbować?

- Na zajęcia zabieramy jedno – uśmiech. Chodzi nie tylko o kondycję, ale o zwolnienie tempa życia, poprawę samopoczucia. Pamiętajmy, że ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Z zajęć może skorzystać każdy – seniorzy, dorośli, mamy z dziećmi – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Slow jogging to sport dla wszystkich

Niko Niko to z japońskiego „uśmiechać się”. Dlatego podczas ćwiczeń uśmiech jest obowiązkowy. Ale, jak zapewnia instruktorka Aleksandra Jonczy, nie wyrzuciła nikogo z zajęć za chwilę powagi. Twórca metody to prof. Hiroaki Tanaka. Rzucił karierę atlety, kiedy dowiedział się o wrodzonej wadzie serca i opracował technikę bezpieczną dla zdrowia.

Dlaczego trucht uważa się za bezpieczniejszy niż klasyczny bieg? Truchtając lądujemy na śródstopiu, co daje amortyzację. W zwykłym biegu – na pięcie, więc ryzykujemy kontuzjami, urazami stawów, kręgosłupa i bioder. Brak zakwasów to efekt niskiego stężenia mleczanu we krwi. Dzieje się tak przy niewielkim wysiłku.

- Slow jogging jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, nadwagą, chorobami układu krążenia. Nie obciąża serca. To sposób na jesienną chandrę i spędzenie czasu ze znajomymi. Przyjść może każdy, wystarczą chęci. Warto założyć buty na płaskiej i miękkiej podeszwie i ubrać się na cebulkę – mówi Aleksandra Jonczy, instruktorka slow joggingu.

Zajęcia będą mieć przerwę w zimie

Zajęcia slow joggingu będą się odbywać do połowy grudnia, a w razie opadów śniegu tor zostanie odśnieżony. Po zimowej przerwie MOSiR planuje wznowić slow jogging z początkiem marca. Zajęcia na nowo otwartym obiekcie przy ul. Asnyka odbywają się od 7 listopada we wtorki i czwartki o 11.00 i 19.00. Nie trzeba się zapisywać. Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku i stronie internetowej MOSiR-u.

Nowoczesny kompleks sportowy przy ul. Asnyka 27 otwarto
28 października. Składa się ze stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, boiska do baseballu, boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki, dwóch boisk do siatkówki plażowej i placu treningowego street workout.

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice, budowa

Może Cię zainteresować:

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Dawne boisko Kolejarza będzie nie do poznania. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

02/05/2022

Katowice Dworzec PKP

Może Cię zainteresować:

Nowe przystanki kolejowe pojawią się w Ochojcu, Murckach, Kostuchnie i Podlesiu

Autor: Michał Wroński

22/11/2022

Katowice 22 11 13 T Staniek 0715

Może Cię zainteresować:

Katowicki Nikiszowiec. Tu rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

20/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Silesia Rebels

Ponad 20 milionów na wsparcie klubów sportowych

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka, Katowice

Nowy obiekt sportowy w Katowicach tętni życiem

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice 10

Zasady funkcjonowania nowego kompleksu przy Asnyka

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice

Otwarcie kompleksu sportowego przy Asnyka już 28.10

Libero, lodowisko

Lodowisko przed Galerią Libero w Katowicach od 8 grudnia

Mecz polskiej reprezentacji

4 sierpnia 2022 start sprzedaży biletów na mistrzostwa

168879464 3820165828029329 6819179895092131905 n

GKS Katowice gra najważniejszy mecz sezonu