Na ulicy Tylnej Mariackiej widać już potężne konstrukcje automatycznych parkingów

Te duże, jak na taką wąską uliczkę, konstrukcje robią wrażenie zwłaszcza w nocy. Dwa wielkie bloki stali jak ze Star Wars albo Tetrisa, już stoją na Tylnej Mariackiej. Będzie to pierwszy w Polsce automatyczny parking publiczny.

Jak informują Katowickie Inwestycje, na ulicy Tylnej Mariackiej trwa montaż elementów wyposażenia parkingu automatycznego. Maszyny zyskały już m.in. pokrycie dachowe, obecnie trwa montaż

  • obudowy elewacji,
  • platform parkingowych,
  • systemów sterowania i obsługi.

Pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce składa się z dwóch zespołów - większego z 12 maszynami oraz mniejszego, zbudowanego z 8 maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywaniu pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż 6 poziomów, na których mogą być ustawione pojazdy. Kierowcom w prawidłowym parkowaniu będą pomagać światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pokierują, by w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany odstawi platformę na odpowiedni poziom, aby umożliwić zaparkowanie kolejnym pojazdom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

W maszynach zmieści się łącznie 240 pojazdów. Wartość tej inwestycji to 23 miliony złotych.

Wykonawcą inwestycji i autorem technologii jest firma GRAND z Korzennej k. Nowego Sącza. Deklaruje, że zakończenie prac budowlanych nastąpi do końca tego I kwartału 2023 - Wtedy też będziemy mogli przystąpić do odbiorów prac - tłumaczą w Katowickich Inwestycjach.

Budowa stadion miejski Katowice 122

Może Cię zainteresować:

Praca wre na budowie nowego stadionu miejskiego w Katowicach. Trwa montaż trybun

Autor: Katarzyna Pachelska

21/02/2023

Nowy empik powstaje w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowy Empik powstaje w Katowicach. To będzie już szósty salon tej marki w naszym mieście

Autor: Katarzyna Pachelska

19/02/2023

Osiedle TBS Katowice Giszowiec 7

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowe osiedle TBS w Katowicach. Nie dość, że składa się z domków, to jeszcze mieszkania są do kupienia, a nie na wynajem

Autor: Katarzyna Pachelska

17/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon