Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Katowicach w 2021 roku. Antoni zdetronizowany

Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach podsumował 2021 rok. Poznaj 10 najpopulaniejszych imion żeńskich i męskich, nadawanych w Katowicach.

Pixabay
Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Hanna jest najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek. Po raz pierwszy najchętniej nadawanym chłopcom imieniem był Aleksander.

- Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Hanny, która najpopularniejszym imieniem była już w 2017 i 2019 roku. Po raz pierwszy najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców został Aleksander. 100 lat temu to imię męskie zostało nadane zaledwie dwa razy, 50 lat temu już 23 razy, a w tym roku 140 razy – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa urzędu miasta. – Każdego roku szczególne zainteresowanie wzbudzają nietypowe imiona, jednak cieszymy się, że nie mamy w mijającym roku wielu propozycji rodziców, które nie mogły zostać zarejestrowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Odmowy dotyczyły głównie zdrobnień, np. Krzysia, Misia, a także nietypowej propozycji Sinsemilla – dodaje rzeczniczka.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2021 roku:

1

Hanna

Aleksander

2

Julia

Antoni

3

Maja

Jakub

4

Laura

Franciszek

5

Zuzanna

Jan

6

Pola

Leon

7

Emilia

Filip

8

Oliwia

Mikołaj

9

Alicja

Ignacy

10

Zofia

Wojciech

- Wśród imion żeńskich liderką po raz trzeci została Hanna, która zwyciężyła już w 2017 i 2019 roku. Julia - ubiegłoroczna liderka - tym razem zajęła drugie miejsce, zaś Zuzanna – liderka z 2018 roku została sklasyfikowana na 5 pozycji i musiała uznać wyższość Mai i Laury. Do pierwszej 10-tki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała po raz pierwszy Pola – podsumowuje dziewczęce imiona Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Z męskich imion najczęściej nadawane było imię Aleksander. - Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął 2 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Ignacy, wybrany przez 98 rodziców – dodaje kierownik Kańtor podsumowując męskie imiona.

W 2021 roku (stan na 28 grudnia 2020 roku) po raz pierwszy w historii Katowic liczba zarejestrowanych urodzeń była niższa od liczby zarejestrowanych zgonów.

Więcej: Zapaść demograficzna. Po raz pierwszy w historii więcej zgonów niż urodzeń zarejestrowanych w Katowicach

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon